APU işlemcili sisteme ekran kartı takmak mantıklı bir seçenek midir?

Cano8711

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, sistemim şu şekilde:
  • ASUS TUF B 450 PRO Gaming Anakart
  • 2x8GB Vengance LPX 3000MHz RAM
  • Ryzen 3 2200G İşlemci (3.85 GHz OC halinde)
  • Corsair MP510 960GB M2
  • Thermaltake 600W 80 Plus PSU
  • Cooler Master MB520 Kasa
En son oynadığım oyun Star Wars Jedi Fallen Order ve bu oyunda maksimum 20 FPS görüyorum. Ekran kartı almayı düşünüyorum, acaba ASUS ROG STRIX 5700XT OC Edition ekran kartını almak mantıklı mıdır? Darboğaz yaşar mıyım? Ve ekstra bir soru olarak, APU bir sisteme 2 ekran kartı takılarak crossfire şeklinde kullanmak mümkün müdür? Linus'un forumunda bir yazıyı okudum ama İngilizce olarak tam anlamadım, dediklerine göre PCI 16X yerine 8X olarak çalışacağını söylüyorlar, bu ne ile alakalıdır?

Aşağı yukarı kaç fps görürüm max. ayarlarda ?

2-3 Ay daha birikim yapıp R7 3700X'e geçsem nasıl olur ?

Çözünürlüğe bağlı ama şunu söyleyebilirim ki VSR yardımı ile 1440p ye alırsanız çözünürlüğü darboğaz yaşamazsınız bile. Youtube'da örnekleri mevcut.

Aşağı yukarı kaç fps görürüm max. ayarlarda ?

2-3 Ay daha birikim yapıp R7 3700X'e geçsem nasıl olur ?
Az daha beklerseniz bu gidişle RTX 3000 serisine kadar ekran kartı alamazsınız. Çok muazzam bir fark yaşamayacaksınız o yüzden şu an mümkün olanı almanız yeterli olacaktır ki o ekran kartı bile zaten kaç sene götürür sizi. 😂 Ayrıca ekonominin ne zaman ne olacağı belli olmuyor belki bir kaç ay sonra dolar tekrar uçabilir siz de rüyanızda ekran kartı görebilirsiniz.

Az daha beklerseniz bu gidişle RTX 3000 serisine kadar ekran kartı alamazsınız. Çok muazzam bir fark yaşamayacaksınız o yüzden şu an mümkün olanı almanız yeterli olacaktır ki o ekran kartı bile zaten kaç sene götürür sizi. 😂 Ayrıca ekonominin ne zaman ne olacağı belli olmuyor belki bir kaç ay sonra dolar tekrar uçabilir siz de rüyanızda ekran kartı görebilirsiniz.
3700X ten kastım işlemci için, darboğaz yaşayacaksam ekran kartını alırken bilhassa işlemciyi de bir üst seviyeye çıkarmak gerekli değilmidir diye düşünüyorum. Bilgisayar oyunları ve müzik yapmak hobim olduğu için dolar gerekirse 8 e çıksın evi arabayı satar basarım yine parayı 😄

APU ve Harici Ekran Kartı Birlikte Kullanılabilir mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı