Araba hoparlörünü AUX kablosuna nasıl bağlanır?

Era7Capone

Decapat
Daha fazla  
Elimde memleketten getirdiğim bir hoparlör var. Kuzenim bunu arabanın arkasındaki kablolar ile bağlayıp arabada müzik dinliyordu. Bunu İstanbul'a getirdim ve şimdi AUX kablosuna bağlayarak bilgisayarımda kullanmak istiyorum. AUX kablosunu kestiğinde içinde 3 tane kablo vardı ama hoparlörün 2 tane kablosu var. Sanırım birinden güç alacak ama pek emin değilim. Bunu nasıl bağlarım yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablo stereo ise biri sağ, biri sol, biri de şasedir. Kablolardan tekini ve şaseyi bağlarsanız, sadece sağ veya sadece sol duyarsınız. Tek hoparlör kullanacaksaniz, mono bir kabloya ihtiyacınız var.

Bu şekilde olmaz hocam. Arabada o arkadaki kablolar teyp çıkışlarının kablolarıdır. Aux kabloları sadece küçük güçte sinyaller iletir. Onu büyük bir güce çeviren amfi ya da teyp kullanılmalıdır. Hoparlör kaç watt bakınız. Güçlü çok ise sakın bir hataya düşüp denemeyin Bilgisayarın ses çıkışını yakarsınız.

Bu şekilde olmaz hocam. Arabada o arkadaki kablolar teyp çıkışlarının kablolarıdır. Aux kabloları sadece küçük güçte sinyaller iletir. Onu büyük bir güce çeviren amfi ya da teyp kullanılmalıdır. Hoparlör kaç watt bakınız. Güçlü çok ise sakın bir hataya düşüp denemeyin Bilgisayarın ses çıkışını yakarsınız.

Yüksek güçlü hoparlör, ses çıkışını yakmaz. Çünkü hoparlör gücü çekmez, gücü ayarlayan amfidir. Ses çıkışını yakabilecek şey, çıkışın bir şekilde kısa devre olmasıdır. Düşük güçlü amfiye ya da ses çıkışına yüksek güçlü hoparlör bağlarsanız elde edeceğiniz, düşük ve kötü bir ses olur.

Hocam böyle bir kablo buldum şu siyah ve sarı olanları kesip ona bağlasam işe yarar mı
Hocam yani bir kablosunu USB ye bağlasam bir ucunu da aux a bağlasam olur mu diyeceğim ama pekte emin değilim.

Son düzenleme:
Yüksek güçlü hoparlör, ses çıkışını yakmaz. Çünkü hoparlör gücü çekmez, gücü ayarlayan amfidir. Ses çıkışını yakabilecek şey, çıkışın bir şekilde kısa devre olmasıdır. Düşük güçlü amfiye ya da ses çıkışına yüksek güçlü hoparlör bağlarsanız elde edeceğiniz, düşük ve kötü bir ses olur.
Kısa sürede evet yakmaz. Atıyorum kuşaklık çıkışı 1watt bir çıkış verirken siz gider buna 100 wattlık bir hoparlör bağlarsanız zaten ses dahi vermeyecektir ama çıkıştaki 1 wattlık güçten fazlasını çekmek isteyeceği için zamanla çıkışı yakacaktır. 10 senedir müzik ile uğraşıyorum sistemlerle aram iyi ve elektrik elektronik okuyorum babamdan kaynaklı kendimi bilmezden beridir elektrik dükkandında büyüdüm hocam. Başıma çokça şey geldiği için tecrübelerim dahilinde bilgi vermeye çalışıyorum.

@NekroEge Tamam iyi güzel de "hoparlör güç çekmez" verdiğiniz güç ile çalışır. Durumu verici/anten ilişkisine benzetebiliriz, anten büyük olur da verici küçük olursa yaptığınız yayının mesafesi kısa ve güçsüz olacaktır. Verici ve anten dengeli olmalı ki maksimum performans ile yayın yapabilesiniz. Siz; ses çıkmayan hoparlörden, ses alacağım diye en yüksekte dinlemeye çalışırsanız cihazı yorarsınız. İlk mesajınız ise bağlarsan anında yanar izlenimi veriyor ki düzeltilmesi gereken bir bilgiydi. Liyakat konusuna girmeye ise hiç gerek yok. Sizin gibi bildiğim konuda konuşmayı tercih ederim. Yanlış anlaşılma oldu ise kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Hocam böyle bir kablo buldum şu siyah ve sarı olanları kesip ona bağlasam işe yarar mı
Hocam yani bir kablosunu USB ye bağlasam bir ucunu da aux a bağlasam olur mu diyeceğim ama pekte emin değilim.
Hocam öncelikle bağlayacağınız hoparlörün ne tip bi hoparlör olduğunu (komponent, Twitter vb) ve kaç watt güç çekeceğine bakınız. Komponent ise arkasındaki mıknatıs üzerinde yazacaktır. USB ile alacağınız 5 volt olacaktır ve bir güç devresi olmadan direkt elektrik verirseniz hoparlöre sadece cızırtı duyarsınız. Genellikle araç hoparlörleri araçta bulunan aküden besleneceği için 12 volt ile çalışacaktır. Yani kısacası eğer amfi almadan kullanmak istiyorum derseniz çıkışlara direk bağlayarak kullanamazsınız, mutlaka bir amfi şart. Amfi alacak olursanız hoparlörün gücünden (örnek 100 watt) biraz daha fazla olacak güçteki (120 watt gibi.) bir amfi alınız. Yine aynı şekilde hoparlörün gücünü karşılayacak bir teyp ile de yapabilirsiniz.

Hocam bu nedir? Hoparlöre 12V niye veriyorsunuz? Araçlarda 12V amfiyi besler. Hoparlör amfinin ses çıkışlarina bağlanır. Bilgileriniz çok tutarsız.
Siz anlaşılan konudan çok benimle uğraşacaksınız :D Evet hocam bende aksini söylemedim zaten, 12 voltu amfi/teyp e vereceksiniz onların çıkışına da hoparlör bağlayacaksınız. Peki söyler misiniz bu durumda bu hoparlörün çalışma gerilimi kaç volt olacak ? 12 voltu direk hoparlöre bağla diye bir cümle yazmadım ben orada. 12 volt ile çalışacaktır yazdım. Yani hoparlörün çalışma geriliminden bahsettim. Zaten böyle bir şey anlatmış olsam, o yazının alt kısmında amfi ve teyp olmadan çalışması mümkün değil demezdim. Neyse arkadaşın sorunu ile ilgilenirsek daha iyi olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı