Araba Kullanmak

TpszTelevizyon

Kilopat
Makaleler
24
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği
Bir erkek olarak bilgisayara düşkünlüğüm var evet fakat arabalar konusunda herkes gibi meraklı değilim.18 yaşını geçtim fakat arkadaşlarım ehliyet peşinde koştururken benim öyle bir telaşım yok. Üniversiteden sonra öğrenirim mantığı ile hareket ediyorum.

Ehliyetsiz araba kullandım. Fakat yol çok geniş ve yanımda da babamın kontrolü ile yol kenarında çalışma yaptık. Köy yolu hafif yokuş yukarı bir alan yol çok geniş yandan geçen araba sayısı çok az dikkatli bir şekilde çalıştık. Yalnız dur ve kalkta zorluk yaşadım. Kalkışlarda aniden kalkıyordum patinaj çekerek kalkıyordum. Bir kere de direk firene basınca teker kitlenip kaymıştı. Arabayı hareket ettirme kısmında yolun boş olmasına dikkat ediyordum araba hareket ettikten sonra hiç bir sıkıntı yok. Şimdilik tek sorun kalkışta debriyaj ile gazı ayarlayamıyor ve patinaj yaparak kalkıyor olmam. Hiç mi doğru kalkmadın? Kalktım tabi ki fakat 2 kere doğru 3 kere patinaj ile kaldırıyordum. :) Araba kullanma işini şimdilik 4 5 sene sonraya erteledim.

Bana kalırsa direk otomatik vitesli arabaların sürücülük kursu varmış. Öğreniceksen manuel öğren diyorlar ama...

İlerleme var mı ? :) Otomatik ve manuel hakkında düşüncelerinizi de söyleyebilirsiniz.

Ama itiraf edeyim çok eskilerden hız yaptığım aracın fotoğrafı...

v4mxk.jpg

:)

Bu söylediklerinin hepsini biraz çalışmayla pratikle aşabilirsin. Hayatta ne zaman neyle karşılaşacağımız belli olmaz, mutlaka düz vites öğrenin. Acil durumlar olabilir, bir başkasının arabasını kullanmanız gerekebilir. Ayrıca eski arabalarla büyüyenler için düz vites candır. Bu yaz dizel otomatik Fluence ile yaptığım 2350 kilometreden sonra kendi düz vites Pejo'muzu çok özlediğimi anladım :)

Önüne bir şey çıktı diyelim aniden firen yaptın. Firen yaptıktan sonra teker kitleniyor araba kendini atıyor. Debriyaja mı ne basmak gerekiyormuş. Ben o refleks ile birde vitesle mi uğraşacam? Bilmiyorum şimdi bana çok zor gibi gözüküyor ama otomatik viteste bu dertlerin hiçbiri yok. İleri vites ve geri vites. :)

Düz vitese alıştığın zaman o debriyaja basmaları falan farkında olmadan yaparsın zaten. Otomatik hoşuna gidiyorsa ileride otomatik alırsın ama düz vitesi de bil.

Büyük ihtimal öyle yapmayı düşünüyorum sizinde önerilerinize dayanarak. Manuel öğrenirim ama otomatik alırım. :)

Aklıma takıldı ani firenden sonra tekerlek kilitlenmeden, kendini atmadan kaç saniyelik zaman farkıyla debriaja basıp vitesi boşa almamız lazım. Vitese dokunmasakta olur mu? Araba durdu her ikisinden de ayağımızı çekip el firenini çekip bırakabiliyoruz değil mi? Burada öğrendiklerimi kolay kolay unutmam. İlerde başladığımda aklımda bulunur. Dur kalk denedim ve en fazla 3. vitesle hareket ettim, hızımı düşürürken yine aynı debriyaj vites 2, 1 diye indirdim. Dururken de debriyaj vitesi boşa alıp firen yapıp durdurdum. Birde el fireni var ona da ayrı bir refleks lazım. :D

:ajan::neo::ajan:

Son düzenleyen: Moderatör:
Ani frende vitesi falan düşünmeyeceksin direk debriyaj fren. Araba durduğunda el frenini tam çekip düz yolda veya yokuş yukarı durduysan 1. vitese, yokuş aşağı durduysan geri vitese alıp kontağı kapatacaksın. Tabi bunları yaparken ayağın frende olacak, freni en son arabadan inerken bırakacaksın.

Ani frende vitesi falan düşünmeyeceksin direk debriyaj fren. Araba durduğunda el frenini tam çekip düz yolda veya yokuş yukarı durduysan 1. vitese, yokuş aşağı durduysan geri vitese alıp kontağı kapatacaksın. Tabi bunları yaparken ayağın frende olacak, freni en son arabadan inerken bırakacaksın.

Anladım fakat çok zor gibi gözüküyor bana şuan. Ehliyet kurslarında her şey anlatılıyor mu? Sonuçta orada da eğitimini görüyorsun fakat bana puan kırmaktan arabanın yanına yaklaşamazsın diye belge filan verirler diye korkuyorum. :)

Arabaya karşı ilgim olsaydı böyle düşünmezdim fakat Türkiye'de ki şartlarda arabalara karşı ilgim çok azalıyor. Kırmızı ışıkta arkadan korna çalan öküzler mi dersin?
Alkollü araç kullanımında rekor kırmaya mı çalışıyoruz dersin ? Dersin de dersin... Bulunduğumuz ortam ve koşullarıyla arabadan ister istemez soğuyorsun. Halbuki zamanında NFS Undergrand 2 de o yokuştan hiç kenara deydirmeden drift yaptığımı bilirim...

İşin şakası umarım ehliyet almayı karar kıldıktan sonra elim alışır. Bu ehliyet kursunda neler oluyor ayrıntıya girmeden şu zaman diliminde şunlar yapılıyor diyerekten anlatırsanız sevinirim. Arkadaşların çoğu gitmeden öğrendikleri için eğitime filan katılmadıkları zaman çok oluyordu. Anlat desem biniyon sürüyon işte dicekler onun için hiç bulaşmıyorum. :D Zaten birisi ehliyeti aldı ceza yedi o da ayrı bir şey... :D Sizden dinlesem ne oluyor ne bitiyor daha iyi yani anlayacağınız.

Ben de bu yaz aldım ehliyeti, önceden de 3-5 kere az buçuk kullanmışlığım vardı boş sokakta. Ancak kurstaki tüm derslere gittim, sınavda soruların hiçbirini kaçırmadım salaklığımdan 1 soruyu yanlış yapmışım :D Eğer ders dinlemekten sıkılmazsan gitmeni öneririm. Bizim hoca bize neredeyse her şeyi yazdırıyordu. Yine de bana eğlenceli gelmişti. Direksiyon kısmı apayrı bir bölüm. Derste dinlediklerini ilk başta uygulayamıyorsun filan böyle hani araba yürüsün de başka bir şeye gerek yok hissi vardı :D Neyse 3. dersten sonra her şey düzeldi. Stop ettirmeler azaldı, vites geçişleri, geri geri park, yokuşta kalkış, ince detaylar, iki araba arasına park vesaire bunların tümünü gayet güzel öğrendim. Büyük ihtimalle artık tüm kurslar bu şekilde çalışacak. Eskiden iki araba arası park, yokuşta kalkma gibi şeyler öğretilmiyormuş sanırım tam emin olmamakla birlikte. Daha ilk direksiyon dersinde arabaya biner binmez hocaya sordum hocam direk trafiğe mi çıkıyoruz diye, "Evet trafiğe çıkıyoruz" demesiyle bir heyecan geldi ki sorma :D Böylesi daha iyiymiş bunu fark ettim, zaten belirli bir yol var sınav da aynı yolda yapıldı, insan cesaretini anında kazanıyor. O yüzden hiç korkma zor filan değil yani. Sonuçta bisiklete binmeyi ilk kez öğrenirken de insan düşmekten korkar. Fakat buradaki en önemli şey arabandakilere ve trafikteki diğer insanlara karşı taşıdığın sorumluluk. Sonuçta can taşıyorsun, şakası olmaz. Uzattım farkındayım :D Sonuç olarak merak etme sen kursta her şeyi öğrenirsin.

Ps: Düz vitesi bil ki diğeri kolay gelsin. Mantık ;D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı