Araba nasıl çalıştırılmalı?

Henry Ford

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
1650 Super, Ryzen 3 3100
Aracı çalıştırırken boşa alıp debriyaja basmadan çalıştırıyorum genelde ancak bazı kişilerden ve sitelerden gördüğüm kadarıyla arabayı çalıştırırken boşa almakla birlikte debriyaja da basmak gerekliymiş? Tam olarak doğru bir bilgi midir? Ne işe yarıyor tam olarak debriyaja basarak çalıştırmak? Sadece boşa alsak yetmez mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Volkswagen arabalarda frene basarak çalıştırılır. O markada adet öyledir. Ama sizin araba nedir bilmem. Galiba şanzımandan alakalı bir durum. Sürdüğüm araç Volkswagen Polo idi.

Herhangi bir faydası ya da zararı yoktur. Debriyaja bastığın zaman grup dişlisinin motor ile bağını tamamen kesersin. Ancak aracı boşa aldığında grup dişlisi marşa etki edecek kadar bir sıkılığa sahip değildir. Sadece tedbir amacıyla bazı araçlarda basılması zorunludur, yani sen arabayı viteste unutmuş olabilirsin gibi ihtimallere karşı.
Öte yandan marş motorları kendi arasında ikiye ayrılır, kimi doğrudan volant dişlisini çevirirken kimi marş motoru kendi içinde şanzımanlıdır. Özellikle şanzımanlı marş motorları deposunda yakıt olmayan bir arabayı sadece marş yaparak viteste rampa çıkartacak güce sahiptir.

Arabayı boşa aldıktan sonra debriyaja basmanıza gerek yok diye biliyorum. Ama bazı modellerde araba boşta bile olsa debriyaja basmadan çalışmıyor. Mesela; @PROTECTQ arkadaşın dediği araba.
Başka bir örnek, bizim arabada boşa almanız yeter.
Fren konusunda, araç yokuş yerde değilse basmaya gerek olacağını sanmıyorum. Eğimli yerdeyseniz mecburen frene basmak gerekir.

Geri
Yukarı