Arabam beyaz duman atıyor

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar, 96 model bir Polo'ya sahibim. Dün akşam saatlerinde arabayı bir yere çekip motor yağı ilavesi yaptım. Bir 4-5 dakika sonra da marşa basıp biraz beklettim ki motor yağını iyice sindirsin araba aksın. Sonra 100-150 metre ilerledikten sonra egzozdan aşırı fazla bir şekilde beyaz duman çıkmaya başladı. Dörtlüleri yakıp kenara çekip bir yarım saat bekledim. Geç saat olduğu için tamirciler kapalıydı götüremedim. İlk başta 10 dk sonra denediğimde 1-2 defa marş basılır basılmaz araba full beyaz duman attı. Sonra bir 20-25 dakika daha bekledikten sonra marş basınca duman atmıyor ama gaz verince atmaya başladı. İdareten eve kadar gideyim yarın da ustaya götürürüm diye düşündüm ve eve gittim. Yolda giderken arada sırada dumanı kesti araba ama sonra tekrar vermeye başladı. Ama ilk sefer gibi aşırı vermedi ve sürekli vermedi, ara ara verdi. Bugün ustaya götüremeyeceğim işlerimden dolayı. Ustaya gidene kadar bir de burada konu açayım dedim en azından bir ön bilgim olsun. Motor yağını motor sıcakken ilave ettim acaba ondan mı bu sorun başıma geldi?

Kontrol ettiklerim:

Motor suyunu kontrol ettim, yağ karışmış mı veya su mu eksilmiş diye ama bir sorun görmedim.

Not: Araba hararet göstergesi normal duruyor, yani hararet yapmıyor. (Bu sabah dışarı çıkmışken marş verim gaz verim bir deneyeyim dedim ama sabah olduğu için duman da beyaz olduğu için pek anlayamadım. Rölantide iken duman vermiyor gaz verince ama sanki vermesi gerekenden fazla veriyor gibi hissettim. Bir de akşam vakti bir daha denerim vaktim olursa ustaya da götürürüm.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Motor yağını tamamlayarak kullanmak sağlıklı değil. Tamamen değiştirip tekrar deneyin. Yağı çok koyduysan tahliyeden atar o da duman yapar.

Senin konuyu görünce aklıma direkt bu video geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elini egzoza tutup kokla, anlarsın yağ mı benzin mi.

Arabanın sesinde, çekişinde vs. herhangi bir farklılık da söz konusu değil. Bu bilgiyi vermek işe yarar mı bilmiyorum ama acemi olduğum için yine de yazıyorum. Araba saat gibi çalışıyor tekleme vs. de yapmıyor. Tek problem Duman çıkartması. Onu da akşamleyin bir daha test edicem eğer vaktim olursa ve yine duman atarsa ustaya götüreceğim.

Mavi ise yağ yakıyordur. Beyaz ise pistona su iniyordur. Kişin yapıyor yazın yapmıyorsa takma.
Arabayı alalı 1 ay anca oldu. Yeni yeni yapmaya başladı bunu. Aldığımda ön takımı vs. bir çok şeyini yaptırdım. Korkuyorum araba elimde kalmasın istiyorum. Önemli olan elinde ki mala sahip çıkabilmek. Acemi olduğum için de en ufak bir arabadan gelen sese bile korkuyorum. Araba bembeyaz duman atıyor. Grileşmiyor, mavileşmiyor sadece beyaz duman atıyor. Sürerken vs. herhangi bir koku falan da almıyorum. Duman kokusu haricinde. O da sürekli çıkmamaya başlamıştı arada sırada kesildi duman.

Pistona su indirse, düşük devirde patirdama yapar ya da sabah. LPG'li ise kışın beyaz duman artıyor. Suyu devamlı takip edin eksilme ya da şu renginde değişme olacak mi? Anlamam dersen iyi bir ustaya götür.

Yeni konular

Geri
Yukarı