Arabam Ne Hale Geldi

İşte bunların sebebi alım gücünün düşük olması. İnsanlar ne hallere düşüyor.

Yahu arkadaş bu şok falan değil, bildiğin babasına dert yanıyor! Yayanın hatası sonucu kazaya karışan akrabam da şoka girmişti ama nedense kadına birşey olmasın, ölmesin diyeydi...

Daha geçen gün böyle birine denk geldim. Polis haftası neticesiyle, her gün arabayla geçtiğim bir yerdeki liselileri polis eşliğinde bir etkinliğe götürmüşler. Ordan dönüyorlar herhalde. Bildiğiniz bir okul dolusu eleman karşıdan karşıya geçiyordu. Dolayısıyla, kurallarda da belirtildiği üzere, yaya geçidine gelmeden bir kaç metre önce durdum. 10 saniye sonra biri araba daha arkama durdu. Aynadan bakarken "Umarım saçma bir harekette bulunmaz." diye düşünüyordum ki bu arkadaş gitti öğrencilerin ortasına daldı. Ani firen yapmasa, ordaki öğrenciler fark edip geri kaçmasa bir kaç kişiyi çiğner geçerdi o hızla. Öğrencilerle gelen polis bile şok geçirdi resmen.​

Milletin bu saçma acelesini anlamıyorum. Hani hastaneye koşmuyorsun, işe falan da yetiştiğin yok. 2 dakika beklesen karşıya geçip gidecekler, yoluna devam edeceksin. Zaten birden fazla okulun bulunduğu bir muhitten geçiyorsun. Hız yapma, acele etme gibi bir lüksünde yok. O muhitteki dört yollardan geçerken bir dönem her sabah kaza oluyordu. Bir yıl boyunca herhalde bir birine çarpmayan kalmadı ki insanlar daha dikkatli geçmeye başladı.​

Haberdeki arkadaşa gelecek olursak. Araba dediğinin sigortası var. Yapılır. Şokta olabilirsin (yüzünü görmediğim için çok bir şey diyemiyorum), ancak haberde yazdığı gibi hem babana hemde polise araban için ağlıyorsan o zaman ciddi sıkıntıların var demektir. )=​

Yalnız arabanın halinden çok süratli çarpmış gibi gözüküyor. Şehir içinde yüksek sürat yapanlara çok sinir oluyorum. 100 metre sonra duracaksın zaten kardeşim, neyin yarışı bu? İnatla yaya geçidinden normal hızda geçiyordum eskiden, hani arabalar rahat geçsin falan diye koşmuyordum, nasıl yürüyorsam, yaya geçidinden de o hızla geçiyordum. Yani yıllardır böyle yaparım. Birkaç ay önce de yaya geçidinde durmayanlara ceza verileceğini öğrendim ve çok mutlu oldum. Kimse, yaya geçidinden geçerken araba geliyorsa, geri dönmek zorunda değil! Neden yurtdışındaki ülkelerde adamlar, yaya geçmeye kalkışmasa bile durup yol veriyorlar? Neden biz yapmıyoruz (şahsen benim arabam olsa ben durur, yol veririm)? Her ehliyet alan kendini Ken Block falan zannediyor herhalde.

Empati yapmayı bilmiyor insanlar. Herkesin bir acelesi var. Sanki bizim zamanımız değersiz.

Geçenlerde de bir tane dallama (bkz. dallama) ambulansın önüne falan kırıyor, haberlerde gördüm. Böyle bir şey yok ya. Sen o hareketleri yaparak kendi canını hiçe sayıyorsun da, ambulanstaki görevlilerin, belki de hastanın canı ne olacak? Ülke kafayı yemiş. Neyse ki hapis cezası alacakmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı