Arabanın direksiyonunu çevirince neden sürtünme sesi gelir?

Bir Matmazel

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Arkadaşlar arabamın direksiyonunu çevirince sürtünme sesi geliyor. Daha çok gıcırtı gibi. Neden kaynaklı olabilir sizce? Yakın zamanda servise gideceğim, ne kadar masraf çıkabilir ayrıca. En düşükten en yükseğe.

Direksiyon pompası, direksiyon kutusu sorunlu büyük ihtimal. Sorundan ziyade yağı kirlenmiş olabilir, yağ değişim vakti gelmiş olabilir eğer sürtünmeden ziyade ses tak tak tarzı bir ses ise o ses aks kafalarından gelir. CV Joint diye de geçer. Tam tur döndüğünde direksiyon, aks kafası ile porya arasındaki faturalar aşındığı için yapar. Eğer gelen ses emme sesi gibi bir sürtünme sesi ise pompa zorlandığı için gelir. Bilmiyorum daha da.

Direksiyon pompası, direksiyon kutusu sorunlu büyük ihtimal. Sorundan ziyade yağı kirlenmiş olabilir, yağ değişim vakti gelmiş olabilir eğer sürtünmeden ziyade ses tak tak tarzı bir ses ise o ses aks kafalarından gelir. CV Joint diye de geçer. Tam tur döndüğünde direksion, aks kafası ile porya arasındaki faturalar aşındığı için yapar. Eğer gelen ses emme sesi gibi bir sürtünme sesi ise pompa zorlandığı için gelir. Bilmiyorum daha da.
Teşekkürler. Ses şu şekilde örneğin direksiyonu sola çevirirken (özellikle normalden daha hızlı çevirdiğimde) gıcırtı şeklinde. Hatta o kadar gıcırtı benzeri bir ses ki ben koltuktan geliyor sandım bir ara. Yani sesin direksiyondan gelmediği, direksiyonun devam eden alt kısımlarından geldiğinden de eminim.

Teşekkürler. Ses şu şekilde örneğin direksiyonu sola çevirirken (özellikle normalden daha hızlı çevirdiğimde) gıcırtı şeklinde. Hatta o kadar gıcırtı benzeri bir ses ki ben koltuktan geliyor sandım bir ara. Yani sesin direksiyondan gelmediği, direksiyonun devam eden alt kısımlarından geldiğinden de eminim.
Direksiyon baya karmaşık bir parça maalesef sadece sesten dolayı sorununuz şu diyemeyiz veya sesi duymadan. Eğer sorun pompada falan çıkarsa pek sanmıyorum da o zaman vay halinize.

Geri
Yukarı