Araç Park Halinde Nasıl Bırakılmalı ?

Umut Diker

Kilopat
Yer
Uşak
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar araç park edildikten sonra vitesi boşa alıp el frenini çekip vitesi bire takıyorum. Doğrusu bu mu yoksa vites boşta mı bırakılmalıdır?

Doğru olanı yapıyorsun el freni yada frenler boşalırsa yani olmaz olmaz demeyin neler gördük neler bende o şekilde yapıyorum.

Öncelikle el freninizi gerekli miktarda çekin.Sonrasında ise arabanın ön tarafı rampa yukarı bakıyorsa vitesi 1 ' e takın.Yok eğer arabanın arka tarafı rampa yukarı bakıyorsa vitesi geriye takın bu sayede arabanın el freni boşalsa bile viteş dişlileri arabayı tutacaktır.

@Umut Diker bunlara ek olarak kaldırımın yanına park ettiğinizde kaldırım hangi tarafta kalıyorsa direksiyonu o tarafa doğru kırın. Olası bir kayma veya arkadan çarpma durumunda takoz görevi görüp arabanın ilerlemesini engelleyecektir.

@Umut Diker bunlara ek olarak kaldırımın yanına park ettiğinizde kaldırım hangi tarafta kalıyorsa direksiyonu o tarafa doğru kırın. Olası bir kayma veya arkadan çarpma durumunda takoz görevi görüp arabanın ilerlemesini engelleyecektir.
Genel olarak kaldırımın üstünde olduğu için anca duvara çarpabilir o yüzden genelde rastgele ne kalırsa direksiyon öyle bırakıyorum.

Boştayken el freninin çekilmesi doğru. Zaten el freninden düşmedikçe vitese binmez araç. Tedbir amaçlı vitese atıyoruz işte. :D Yokuşta falan ileri geri fark etmiyor zaten viteste olan araç gitmez.

Park et ,kontağı kapat,el frenini çek,aracı kitle,görevliye anahtarı teslim et:)Benim park tarzım bu dostum :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı