Aracımın kilometresi düşürülmüş ne yapmalıyım?

Diyelim ki siz aracı 100.000 binde aldınız. Ama aracın orijinal km 160.000 idi. Şu anda da aracınız 120.000K'mde. Hocam buradan yola çıkabilirsiniz.

Alıcı adam PTTAVM'den sorgulama yapmış hem suç olup hem resmi kaydı nasıl oluyor bunun mantığı nedir? Aracın farklı tarihlerde toplam 6 kez değiştirilmiş. Buradan Orijinal kilometreye ulaşılabilinir mi?

Dosya Ekleri

• 5832e52e-d53d-4f98-9746-ba948acedbb7.jpg
    5832e52e-d53d-4f98-9746-ba948acedbb7.jpg
    56,3 KB · Görüntüleme: 66
Diyelim ki siz aracı 100.000 binde aldınız. Ama aracın orijinal km 160.000 idi. Şu anda da aracınız 120.000K'mde. Hocam buradan yola çıkabilirsiniz.

Peki, diyelim ki bir önceki sahibi de dedi ki ben sattığımda doğruydu siz değiştirmişsiniz. O zaman ne yapılabilir? Yani şunu diyorum satıcı ben bu arabayı 100Km'de sattım, siz 60km daha binmişsiniz sonra da düşürmüşsünüz. Yani bu aracın satılırken kaç Km'de olduğunu belirten tek belge noterdeki belge değil mi? Aracı cihaza bağlayıp mesela 2018'in 5.ayında şu kilometredeymiş diye sonuç çıkar mı? Benim aklıma en kötü ihtimalle satış belgesinde Km'den yüksek km ile servise falan girdiyse belki oradan gerekli belgeler alınabilir. Onun dışında çıkmaz sokak gibi bir olay.

Peki, diyelim ki bir önceki sahibi de dedi ki ben sattığımda doğruydu siz değiştirmişsiniz. O zaman ne yapılabilir? Yani şunu diyorum satıcı ben bu arabayı 100Km'de sattım, siz 60km daha binmişsiniz sonra da düşürmüşsünüz. Yani bu aracın satılırken kaç Km'de olduğunu belirten tek belge noterdeki belge değil mi? Aracı cihaza bağlayıp mesela 2018'in 5.ayında şu kilometredeymiş diye sonuç çıkar mı? Benim aklıma en kötü ihtimalle satış belgesinde Km'den yüksek km ile servise falan girdiyse belki oradan gerekli belgeler alınabilir. Onun dışında çıkmaz sokak gibi bir olay.
Yukarıdaki görsel attığım gibi tarihleri yazıyor. Asıl ilginç olan KM değiştirilme bilgisinin PTT'de olması.

Orijinal km'yi aracın beyninden bulabilirsiniz belki. Burdaki verilerden tam olarak orijinal km bulunamaz.
Muane kayıtları varmış zaten daha önce de düşürmüş. En son düşürme kanıtlanamasa bile hakim daha önceki düşürmelerden dolayı yine arkadaşı haklı bulur. Araç orijinal kmsinde değil sonuçta her türlü dolandırma var.

Yukarıdaki görsel attığım gibi tarihleri yazıyor. Asıl ilginç olan km değiştirilme bilgisinin PTT'de olması.

Evet görseli geç gördüm de ben sizin olayınızdan bağımsız olarak da merak ettim arkadaşın dediği yöntem işe yarar mı diye. Bilmediğimden öğrenmek istiyorum belki sonra işime yarar. Size de geçmiş olsun bu arada.

Hocam aracı cihaza bağladıklarında tahmini yakın km verileri ortaya çıkıyor. Bu dediğim 1000-1500 km fark eder ama birbirine yakın oldukları ortaya çıkıyor diye biliyorum. Herhangi bir ekspertize gitsen de yardımcı olurlar.

Yukarıdaki görsel attığım gibi tarihleri yazıyor. Asıl ilginç olan KM değiştirilme bilgisinin PTT'de olması.
Pttde değil bilgi, devletin bir kurumu olduğu için oradan sorgulayabiliyorsunuz sadece. Bu bilgiler tüvtürke kayıtlı zaten, her muayene tarihinde kayıt altına alınıyor. Araç çok rahat 500 600k yapmış gibi, durumundan da mı anlamadınız alırken? Çok uçuk bir km düşürme olayı var burda, ilk olarak aldığınız yere bildirin derim, bir sonuç alamazsanız hukuki süreç başlatabilirsiniz ama her şey gözünüzün önünde dönmüş zaten, her yerden belli olur bu kadar km yapmış araçlar ki tüvtürk sorgulaması yapma olanağınız da vardı. Geçmiş olsun.

Pttde değil bilgi, devletin bir kurumu olduğu için oradan sorgulayabiliyorsunuz sadece. Bu bilgiler tüvtürke kayıtlı zaten, her muayene tarihinde kayıt altına alınıyor. Araç çok rahat 500 600k yapmış gibi, durumundan da mı anlamadınız alırken? Çok uçuk bir km düşürme olayı var burda, ilk olarak aldığınız yere bildirin derim, bir sonuç alamazsanız hukuki süreç başlatabilirsiniz ama her şey gözünüzün önünde dönmüş zaten, her yerden belli olur bu kadar km yapmış araçlar ki tüvtürk sorgulaması yapma olanağınız da vardı. Geçmiş olsun.
Muayne kayıtları olduğunu şimdi anladım. Keşke önceden bilseydik muayne sorgulayarak KM oynanmış diye baksaydık ama beklemiyorduk, bilmiyorduk. Sağolun

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı