Aracın tavan lambası açık kalırsa ne olur?

Japon arabalarında genelde nedense böyle bir koruma yok, normalde Alman ve Fransız araçlarında kapıyı kilitledikten 20dk sonra tüm elektriği kesiyor fakat japon grubunda ben daha kesen görmedim desem yeridir. Aküyü de 12 saatte değil ama daha uzun sürede bitirir, nitekim bizim 2007 model Yaris'te tamda bu şekilde akü bitti. Aynı şekilde 2 ay önce 2015 model Mitsubishi'de de bitti.

1- akü bitmemişse, araba çalıştıysa sorun olmamıştır.

2- akü bittiyse de takviye yapıp sorunu çözersiniz.

3- aracın bir süre sonra otomatik elektrik kesme gibi bir ayarı yoksa far ve iç aydınlatmaları kapatmayı unutmayın.

Peki ben nasıl anlayacağım elektrik kesip kesmediğini.
1- akü bitmemişse, araba çalıştıysa sorun olmamıştır.

2- akü bittiyse de takviye yapıp sorunu çözersiniz.

3- aracın bir süre sonra otomatik elektrik kesme gibi bir ayarı yoksa far ve iç aydınlatmaları kapatmayı unutmayın.

Arabada mutlu akü var.

Peki ben nasıl anlayacağım elektrik kesip kesmediğini.
Anlamaya gerek yok bunu. Araçtan ayrılmadan önce normal şartlar altında tüm aydınlatmaları kapatırsınız ya da varsa auto konumuna alırsınız. Yukarıdaki mesajda denildiği gibi bazı araçlarda koruma yok ve siz manuel olarak kapatmadığınızda ışıklar yanmaya devam ediyor.

Japon arabalarında genelde nedense böyle bir koruma yok, normalde alman ve fransız araçlarında kapıyı kilitledikten 20dk sonra tüm elektriği kesiyor fakat japon grubunda ben daha kesen görmedim desem yeridir. Aküyü de 12 saatte değil ama daha uzun sürede bitirir, nitekim bizim 2007 model Yaris'te tamda bu şekilde akü bitti. Aynı şekilde 2 ay önce 2015 model Mitsubishi'de de bitti.

Hangi akü'yü kullanıyorsunuz ?

Akünün bitmesinin yanında bozulma ihtimali de var. İlla bir şey unutmanıza gerek yok. Akü ile ilgili olabilir dedikleri kısım doğru.

Yeni konular

Geri
Yukarı