Aracınız 100 kilometrede kaç litre yakıt yakıyor?

• Egea 1.3 Urban
  • Şehir içi: 4.9 litre
  • Şehir dışı: 3.2 litre
Fabrika verisini sormamışlar hocam ne kadar yaktığınızı sormuşlar.

Seat Leon 1.4 TSI aracım. Şehir içi 9-10Lt'lerden aşağı nadir uzun yolda ise 140 sabit 7.3lt yakıyor.
140 sabit o aracın 7.3 litre yakması imkansız. + olarak şehiriçi 9-10 litre içinde 4.000 devir altında sürmemeniz gerek.

2020 a200.
Annem sürerse,
Şehir içi: 12-13 yakıyordur.
Ben sürersem 8.5 9lt falan muhtemelen.
Şehirler arası konusunda hiçbir fikrim yok. Annem her fren yaptığında kafam torpidoya değiyor. Işıktan kalkarken de iç organlarım koltuğu yapışıyor. Şehiriçi 5lt yakan arabaya 10lt yaktırır.

Yazlık lastikler ile kendi yaktığım değerler zaten dostum bunlar.
Türk insanındaki araç kısmında en büyük sorun aracı şehrin içinde kullanmayı şehiriçi verisi zannediyorlar.

Çok sevdiğim kuzenim aracın x litre yaktığını söyledi. Şehiriçi bu yakıyor dedi. İmkanı yok o araç onu yakamaz dedim. Sürekli aynı yolu kullanıyorum farklı bir yola dahi girmiyorum şehiriçi bunu yakıyor araçda yazan bu diyor. Araçta yazan söylediği ancak şöyle bir durum var. Sabah trafikte gittiği yolu akşam bomboş yolda 90-100 akarak geliyor. Yani tüketimi şehiriçi verisi değil karma tüketim.

O aracın şehiriçi değil 4.9 yakması mümkün değil. Şehiriçi denilen veri ortalama hızın 13-15-17 km hız olduğu veridir. Eminim ortalama hızının 25 in hatta belki 30-35 in bile üzerindedir. Şehiriçinde 5.5 litrenin 1 milim altını görmesi mümkün değil multijetin.

Söylediğiniz veri karma tüketime giriyor hocam bilginiz olsun :)

Fabrika verisi sanırım bunlar? Yoksa Şehir içi 5 lt altı imkansız gibi bir şey
1.5 dci bile 5 litre altını göremiyor şehiriçinde. Arkadaşın söylediği veri karma tüketim ancak kendisi şehiriçi verisi sanıyor.

Geri
Yukarı