Araçlarda antifriz kullanımı nasıldır?

LOTR Manyağı

Hectopat
Yer
Diyarbakır
Herkese merhaba,

Malum kış geldi ve aracıma antifriz eklemeyi düşünüyorum ancak konu hakkında bilgisizim. Biraz araştırdım ve sanıyorum ki silecek suyuna konan antifriz ile motor suyuna konan antifriz farklı şeyler.

Camlardaki buzlanmanın önüne geçmek için silecek suyuna antifriz koymak yeterli midir yoksa sprey de alınmalı mı? Çünkü düşünüyorum bana camlar buzlu iken silecek çalıştırmayın demişlerdi. Eğer öyleyse cam suyuna antifriz koysam bile sadece püskürtmem yetecek mi o buzları çözmeye? Ön cama elimle yukarıdan su dökmem sanki daha doğru gibi geliyor. Yeterli ise silecek suyu bölümüne ne kadar su, ne kadar antifriz konmalıdır?

Motor suyu dediğimiz yer aracın suyu azaldığı zaman su eklediğimiz bölme mi? Motor suyu için alınacak olan antifriz oraya mı eklenecek? Çünkü radyatör, hortum, genleşme bilmem nesi gibi şeyler okudum. Motor suyu için antifriz ekleme işlemi zor mudur? Bilmeyen yapabilir mi?

Herkese teşekkürler. @Yener K.

Son düzenleme:
Ön cam için en iyi yöntem cam ısıtmasını açarak buzları çözdürmek. Diğer türlü hem sileceklere hem de cama zarar veriyorsun. Hazır silecek sularının içinde antifriz olması lazım yoksa donar kışın içeride.

Motor suyu için eğer azaldıysa hazır antifriz su karışımları satılıyor, onlardan alıp motor suyu deposundaki maksimum çizgisine kadar doldurabilirsin gayet basit bir işlem ama motor soğukken yap.

Ön cam için en iyi yöntem cam ısıtmasını açarak buzları çözdürmek. Diğer türlü hem sileceklere hem de cama zarar veriyorsun. Hazır silecek sularının içinde antifriz olması lazım yoksa donar kışın içeride.

Motor suyu için eğer azaldıysa hazır antifriz su karışımları satılıyor, onlardan alıp motor suyu deposundaki maksimum çizgisine kadar doldurabilirsin gayet basit bir işlem ama motor soğukken yap.
Hocam buzlanma için kesin ve hızlı çözüm lazım bana. Araç zaten 96 model bir külüstür. Bugün ısıtmayı açtım 20 dakikada anca kendine geldi. Sanırım en garanti yok sprey olacak. Antifriz olayını da kafamda oturtursam tamamdır bu iş.

Ön cam için en iyi yöntem cam ısıtmasını açarak buzları çözdürmek.
Her araçta ön cam ısıtma yok.

@LOTR Manyağı, motora konan antifrizle antifrizli cam suyu ayrıdır.

Önceki açtığınız konuda da söylediğim gibi, cama biraz antifrizli cam suyu döküp/püskürtüp bir buz kazıyıcıyla buzları kazıyın.

Motor antifrizinizi kontrol ettirin. Değişmeye gerek yoktur yüksek ihtimalle. Değişmesi gerekiyorsa da, eğer eliniz bu tür işlere yatkın değilse, işini iyi yapan bir yere/ustaya yaptırın.
Motora kafanıza göre antifriz eklemeyin. Aracınızın kitapçığında hangi antifrizi kullanmanız gerektiği yazar.

Herkese merhaba,

Malum kış geldi ve aracıma antifriz eklemeyi düşünüyorum ancak konu hakkında bilgisizim. Biraz araştırdım ve sanıyorum ki silecek suyuna konan antifriz ile motor suyuna konan antifriz farklı şeyler.

Camlardaki buzlanmanın önüne geçmek için silecek suyuna antifriz koymak yeterli midir yoksa sprey de alınır mı? Çünkü düşünüyorum bana camlar buzlu iken silecek çalıştırmayın demişlerdi. Eğer öyleyse cam suyuna antifriz koysam bile sadece püskürtmem yetecek mi o buzları çözmeye? Ön cama elimle yukarıdan su dökmem sanki doğru gibi geliyor. Yeterli ise silecek suyu bölümüne ne kadar su ne kadar antifriz konmalıdır?

Motor suyu dediğimiz yer aracın suyu azaldığı zaman su eklediğimiz bölme mi? Motor suyu için alınacak olan antifriz oraya mı eklenecek? Çünkü radyatör, hortum, genleşme bilmem nesi gibi şeyler okudum. Motor suyu için antifriz ekleme işlemi zor mudur? Bilmeyen yapabilir mi?

Herkese teşekkürler. @Yener K.

Evet silecek suyu ve antifriz birbirinden farklı şeyler.

Öncelikle cama yukarıdan elinizle su dökmemenizi tavsiye ederim dökeceğiniz su evden getireceğiniz oda sıcaklığında bir su olur ise camı çatlatıp patlatabilirsiniz.

Antifriz aracınızda var ise ilave edebilirsiniz yok ise kendiniz yapamayabilirsiniz, imkanlarınızı ve el yatkınlığınızı bilmiyorum. Fakat direkt antifriz koyulmuyor sulandırarak koyuyorlar ve renkleri var aracın yaşı genel durumu önemli kriterler bazı antifrizler ve belli oranları ustalar tecrübe ile bölgelerin hava şartlarına göre belirleyebiliyorlar. Daha önce hiç antifriz koyulmamış bir araba ise örneğin Antalya'dan alıp aracı Erzurum'a götürdü iseniz bir usta ile birkaç seferde kademeli olarak antifrize geçmeniz gerekebilir.

Her araçta ön cam ısıtma yok.

@LOTR Manyağı, motora konan antifrizle antifrizli cam suyu ayrıdır.

Önceki açtığınız konuda da söylediğim gibi, cama biraz antifrizli cam suyu döküp/püskürtüp bir buz kazıyıcıyla buzları kazıyın.

Motor antifrizinizi kontrol ettirin. Değişmeye gerek yoktur yüksek ihtimalle. Değişmesi gerekiyorsa da, eğer eliniz bu tür işlere yatkın değilse, işini iyi yapan bir yere/ustaya yaptırın.
Motora kafanıza göre antifriz eklemeyin. Aracınızın kitapçığında hangi antifrizi kullanmanız gerektiği yazar.

Motor antifrizi aracın suyu azaldığında su koyduğum yere mi ekleniyor? Yoksa farklı bir yeri mi var?

Soğutma suyu nereye konuyorsa oraya konuyor.
images.jpg

Su azalınca buraya ekleme yapıyorum ben MAX yazan yere kadar. O zaman antifriz de buraya konuyor.

Bunun belli bir oranı vardır. Ustaya yaptırın derim. Sizin dediğiniz yer ise genleşme kabı olarak bilinir. Eksilme olduğu zaman oradan eklenir.

Eki Görüntüle 1248418

Su azalınca buraya ekleme yapıyorum ben MAX yazan yere kadar. O zaman antifriz de buraya konuyor.
Su koyarak yanlış yapıyorsunuz.
Şebeke/çeşme suyu zamanla motorda pas oluşmasına yol açar.

Benim size önerim, bir ustaya gidip araçtaki antifrizi komple değiştirtmeniz.

Geri
Yukarı