VP228QG Out of range hatası

şafak bilgin

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
APU bir sistem topladım, monitöru de yeni aldim.

İlk sistemi açtığımda monitöre hiç görüntü gelmiyor out of range çıkıyordu. TV'ye takip denedim Windows yukledim ve ekran karti driverini yukledim.

Tekrar monitöre taktığımda bu sefer açılıyor fakat anakart logosunu göremeden PC açılıyor. Yani diyelim BIOS'a girmeye calisinca Out of Range'de kalıyor ve zaten oyle açılıyor. Guvenli moddan girmeye çalıştım olmadi. Butun çözünürlükleri denedim olmadi. UEFI mod CSM mod denedim olmadı. Yeniden başlat + Shift yaptim olmadı. BIOS'u güncelledim olmadi. Butun driverlerim güncel yine yok.

Acaba diyorum kablodami sıkıntı var? Ama TV'ye takinca hiç sıkıntı yok. Daha kaliteli bir kablomu kullanmalıyım? Kullandigim kablo basit bir HDMI kablosu. Şu an ana kartımda sadece takılabilecek uygun olan giris HDMI. Şu an PC'nin yaninda değilim ve monitöru resetlemem gerektigi soylendi. Sizce bu ise yarar mı? Lutfen cozelim şunu.

• Guvenli modu denedim.
  • UEFI CSM modunu denedim.
  • PC'yi başka TV'ye taktım çalıştı.
  • 2 HDMI kablosu denedim olmadı.
Monitör sürekli aralik dışı kalmıyor sadece anakart logosu gozukmesi gerektigi yerde kalıyor sonra açılıyor.

Evet böylede kullanabilirim ama BIOS'ta işim olduğunda PC'yi TV'ye takmam gerek 🤣 Neden böyle bir şey yapayım ki? Bir de şunu soylemek ıstiyorum, APU bir sistem kullaniyorum. Ekran kartı driverini yuklemeden önce hiç açılmıyordu. Peki driveri nasil yukledin diye soracak arkadaşlar için, TV'ye takıp kurdum. Eger sorun hallolmaz ise monitöru degistirme imkanim var mı? Bu sorun garantiye girer mi? Veya bir ust modelini ustune para verip alabilir miyim?
Monitör ASUS 75 Hz 1 ms 21.5 inc modelini hatirlayamadim ama bayagi yaygın bir model. VG ile basliyor yanilmiyorsam. Eger yardimi olursa monitöru Vatan'dan aldım. Yardimci olursanız sevinirim. Tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir APU sistem topladım TV'ye taktım Windows yükledim. Bugün bir monitör aldım taktım HDMI bağlantısı yaptım zaten başka seçeneğim yok. Neyse şuan hiç ekran gelmiyor OUT OF RANGE hatası alıyorum. Güvenli mod falan diyecekseniz F8'e falan bakılmıyor bile direkt öyle açılıyor. Ama dediğim gibi TV'ye taktığımda ekranı göre biliyorum. Ekran kartım yok.
Monitör çözünürlüğü desteklemediği için bu hatayı alıyorsun. Ekran kartı driver'ını kaldırıp dene. Veya televizyona bağlayıp çözünürlüğü en düşüğe al tekrar monitörüne tak.

Monitörün çözünürlüğü ayarlayamaması ile ilgili bir durum.
  • Eğer bağlantı yapabileceğin bir televizyon varsa oraya bağlantı yapıp BIOS ekranına girebiliyor musunuz kontrol edin.
  • Normal şekilde BIOS'a girmeye çalışın. Monitörde bu hatayı alınca monitör kablosunu çıkarın ve tekrar takın. Görüntü düzelecek mi kontrol edin.
  • Bu yöntemler işe yaramazsa bilgisayar kapalıyken önce monitörünüzü uyandırın ve hemen bilgisayarı açıp BIOS'a girmeyi deneyin.

Monitörün çözünürlüğü ayarlayamaması ile ilgili bir durum.
  • Eğer bağlantı yapabileceğin bir televizyon varsa oraya bağlantı yapıp BIOS ekranına girebiliyor musunuz kontrol edin.
  • Normal şekilde BIOS'a girmeye çalışın. Monitörde bu hatayı alınca monitör kablosunu çıkarın ve tekrar takın. Görüntü düzelecek mi kontrol edin.
  • Bu yöntemler işe yaramazsa bilgisayar kapalıyken önce monitörünüzü uyandırın ve hemen bilgisayarı açıp BIOS'a girmeyi deneyin.

Bunların hiçbiri ise yaramadı sadece baska bir ekrana takinca BIOS ekranını göre biliyorum. Ama sürekli bu sorunla karşılaşacağım için mantıklı bir yolu vardır diye tahmin ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı monitörü ve aynı bağlantı kablo çeşidini kullandığınız sürece olmayabilir. Eğer sorununuzu güncelleme veya farklı bir yöntemle çözebilirseniz belirtirsiniz. Konuyu sonradan okuyanlar faydalanır.

Aynı monitörü ve aynı bağlantı kablo çeşidini kullandığınız sürece olmayabilir. Eğer sorununuzu güncelleme veya farklı bir yöntemle çözebilirseniz belirtirsiniz. Konuyu sonradan okuyanlar faydalanır.
Tam olarak aynı kabloyu (hdmı) kullanıyorum. Normal başlattığımda sorun yok ama ana kartın simgesini göremiyorum out of range çıkıyor. Zaten belirttiğim gibi biosa da girmiyorum. Monitor kutusundan DP kablolarida cıktı ama APU sistem olduğu için ana kartımda DP çıkışı yok. Güncellemelerde işe yaramaz ise başka kablo kullanacağım. Sorunum çözülürse haberdar ederim. Teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar iyi bayramlar. Bilgisayar açıldığında anakart logosunu göremiyorum. Dolayısıyla BIOS'a da girmiyorum bütün çözünürlükleri denedim. Yeniden başlattığımda Shift'de basıyorum olmuyor. Sebebi nedir acaba? TV'ye taktığımda oluyor. Monitör de yeni aldım işin içinden çıkamıyorum lutfen yardim edin. Bir şey daha eklemek gerekirse sistem monitörü ses aygıtı olarak görüyor bu normal mi? Monitör Driver'i var mı?

Shift'e basılı tutarak yeniden başlatmaya tıklayacaksınız. Sistem hakkında hiçbir bilgi vermediğinizden kolaylıklarla birlikte başarılarınızın devamını dilerim.

Ha bir de demeden edemeyeceğim, Fast Boot açık olabilir.

Geri
Yukarı