Arama motorlarının mantığı nedir?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

Dünden beri düşünüyorum ama henüz mantıklı bir sonuç elde edemedim. Arama motorlarının mantığı düşünüyorum. Arama motoru algoritması hakkında aklıma bazı sorular takıldı ve cevaplandıramadım.
  1. Google, site veri tabanına kaydedilmeyen bir siteyi nasıl indeksleyebiliyor?
  2. Milyonlarca siteden gelen veriler, kullanıcıya nasıl saniyeler içerisinde yansıtılıyor?
Yani kısacası: Milyonlarca sitelerden nasıl çekiliyor ve indeksler? Google indeks böcekleri nasıl çalışıyor? Bunlar aklıma takılan sorular. Sizlerden de güzel fikirler ve tahminler geleceğini düşünüyorum.

1. İçinde aradığınız sözcük geçen sitelerden en güvenlisini size sunuyor, bir nevi sizin iyiliğiniz için uğraşıyor.:D
  2. Önceden indexleniyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Al hocam . Merak etmen güzel bir şey . Algoritmalar harika şeylerdir.

1. Site sahipleri sitelerini Google web araçlarından Google'ye ekliyorlar.
2. Anlık olarak listelemiyor ki zaten önceden indexlediği sonuçları önüne koyuyor. Veritabanındaki bilgileri gösteriyor yani sahibinden de ilanların listelenmesi gibi düşün.

Google'da hızlı indekslenmek için ilk adımı site sahibi atar. Önce Google Webmaster Araçları'na sitesini ekler. Site eklendiğinde sitemap'i varsa ve o haritayı da eklerse ve arada bir güncellerse, içerikleri özgünse Google botları o siteyi bir daha yalnız bırakmaz.
Birçok algoritması vardır.
SEO (Arama motoru optimizasyonu) hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Anlık olarak listelemiyor ki zaten önceden indexlediği sonuçları önüne koyuyor. Veri tabanındaki bilgileri gösteriyor yani sahibinden de ilanların listelenmesi gibi düşün.

Peki bir web sitede, yeni indekslenecek veri olup olmadığı nasıl anlaşılıyor? Site sahibi, sitesini Webmaster servisine kaydettiğinde, Google robotları sürekli kontrol mü ediyor?

Peki bir web sitede, yeni indekslenecek veri olup olmadığı nasıl anlaşılıyor? Site sahibi, sitesini Webmaster servisine kaydettiğinde, Google robotları sürekli kontrol mü ediyor?
Evet belli aralıklar ile siteyi google botları ziyaret eder. Bazı siteri hergün hatta günde bir kaç kez ziyaret ederler. Siteye senin benim gördüğümüz şekilde görmezler. Sayfa kaynağına bakarlar. Örneğin şuan bu sayfada boş bir yere sağ tıklayıp sayfa kaynağını görüntüle dediğinizde bu sayfanın kaynağını açabilirsiniz. Burada sayfa title yani başığı ve açıklaması gibi bilgiler yer alır daha sonra içerik ve resimler.

Bu sayfanın başlığı:
<title>Arama motorlarının mantığı nedir? | Technopat Sosyal</title>

Google'de bu sayfa indexlendiğinde ne şekilde önümüze çıkacağı belli oldu bile.

Geri
Yukarı