Arama motoru tavsiyesi

Reborn1905

Decapat
Merhaba arkadaşlar,

Arama motoru olarak birkaç adet arama motoru var. Fakat bunların içerisinde güvenilirlik konusunda bilgisi olan var mı?
Tabii ki şu an Google kullanıyorum fakat daha önceleri tarayıcımı Firefox olarak değiştirmiştim gizlilik güvenlik durumlarından dolayı. Eğer Google motorunda da açıklıklar varsa alternatiflere yönelmek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Duckduckgo büyük oranda isteklerinizi karşılayacaktır. Bazen sonuçlar Google ile aynı ölçüde olmayabilir. Bunu kabul ediyorsanız hemen kullanın derim ben.

Duckduckgo büyük oranda isteklerinizi karşılayacaktır. Bazen sonuçlar Google ile aynı ölçüde olmayabilir. Bunu kabul ediyorsanız hemen kullanın derim ben.
Bence genel olarak sonuçlar çok daha doğru DuckDuckGo'da. Çünkü siz de farkedeceksiniz ki, iktisadi ürünler arama sonuçlarında hemen öne çıkıyor. Halbuki DuckDuckGo sizin yazdığınız şeyle en çok alakalı sonuçları, trende önem göstermeden (yakın zamanlıları ön sıralara çıkarmadan) veriyor.

Bir de tüm arama motorları bıraktıkları, daha doğrusu bizim bırakmamıza neden oldukları karbon ayak izimiz konusunda sabıkalı ve içlerinde en büyük olduğu için suçu en büyük olan Google, en çok çabayı sarf ediyor: The Carbon Footprint of a Web Search: Who's Green? *
* Eight ways to reduce your digital carbon footprint – The Firefox Frontier
Bence genel olarak sonuçlar çok daha doğru DuckDuckGo'da. Çünkü siz de farkedeceksiniz ki, iktisadi ürünler arama sonuçlarında hemen öne çıkıyor. Halbuki DuckDuckGo sizin yazdığınız şeyle en çok alakalı sonuçları, trende önem göstermeden (yakın zamanlıları ön sıralara çıkarmadan) veriyor.

Bir de tüm arama motorları bıraktıkları, daha doğrusu bizim bırakmamıza neden oldukları karbon ayak izimiz konusunda sabıkalı ve içlerinde en büyük olduğu için suçu en büyük olan Google, en çok çabayı sarf ediyor: The Carbon Footprint of a Web Search: Who's Green? *
* Eight ways to reduce your digital carbon footprint – The Firefox Frontier
Yeşil Arama Motorları** demişken Ecosia* ve diğerlerinden bahsetmesem, ayıp ederdim:

* Ecosia - the search engine that plants trees
** https://www.momtastic.com/webecoist/2008/08/20/list-of-green-and-eco-friendly-search-engines
** Eight ways to reduce your digital carbon footprint – The Firefox Frontier
** https://www.momtastic.com/webecoist/2008/08/20/list-of-green-and-eco-friendly-search-engines
IRL-Carbon-Footprint-Comic-by-mtraer-1000x562.jpg

Son düzenleme:
Alışınca DDG konusunda bir sıkıntı çıkmıyor ancak Google kullanmaya alışmış birisi DDG kullanınca sanki aradıkları çıkmıyormuş gibi hissediyor. Sıkıntı burada zaten, aynı şeyleri göster(e)miyorlar.

Bir yerde Startpage'in satıldığını ve eskisi kadar güvenli olmadığını duymuştum, bu doğru mudur DuckDuckGo kullanıyorum fakat bazı arama şeyleri sıkıntılı oluyor geçecekken kararsız kaldım biraz.

Alışınca DDG konusunda bir sıkıntı çıkmıyor ancak Google kullanmaya alışmış birisi DDG kullanınca sanki aradıkları çıkmıyormuş gibi hissediyor. Sıkıntı burada zaten, aynı şeyleri göster(e)miyorlar.
Bir arkadaşım önerdi; daha denemedim ama bu konuda yardımcı olabilir:
. "Google Chrome ve yine Chromium tabanlı Vivaldi gibi az kaynak tüketen hızlı internet tarayıcılarında; klavye ya da fare kısayolları atamayı sağlayan tarayıcı eklentileri ile seçtiğin kelimeyi hızla başka bir arama motorunda aratmak mümkün." demişti yukarıdaki mesajımı Whatsapp'dan ona yolladığımda.
. Bir de bildiğim kadarıyla aynı anda birden fazla arama motorunda sonuç gösterebilen eklentiler de var, işlemcisine ve RAM'ine güvenen varsa hızlı da çalışacaktır.
Genel bilgi: Eklenti seçerken de genel yorum/değerlendirme ortalamasının çok yıldızlı olmasından daha fazla; diğer alternatiflerinden daha çok değerlendirme-yorum almış olmasına ve 'yeterince çok' toplam indirilme sayısına sahip olmasına dikkat edin.
Bir de şahsi tavsiyem; eklenti ne kadar az boyuta sahip ise performansı bir o kadar diğer alternatiflerinden iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı