Arapça okumayı öğrenmenin faydası var mı?

Arapça okumayı öğrenmenin yararları:
-Osmanlıca kitapları okuyabilmek, ki kimse okumuyor,
-Kuranı daha da kurallarına göre okumak.
Arapça öğrenerek Osmanlı Türkçesi ile yazılmış kitapları okuyamazsın. İkisi farklı dil ve birbirlerinden çok farklı kuralları var. Dünyada en çok konuşulan 5-6 dilden bir tanesi Arapça. Sence sadece bu şeylere yarıyor olabilir mi? :D

Ben yaşadığım şehirden dolayı Arapça konuşabiliyorum. Ama okumayı yazmayı bilmiyorum. Onu da öğrensem +1 yabancı dil olacak. Bence bilginin her türlüsü iyi. Her ne olursa olsun, herhangi bir şeyi öğrenmek kötü değildir. Mesela Maorice bilmenin sana zararı olmaz. Ha bir de işin zaman kaybı tarafı var. Eğer İngilizce Almanca bilmiyorsan Arapça öğrenmeye çalışmak zaman kaybı olur.

Arapça öğrenerek Osmanlı Türkçesi ile yazılmış kitapları okuyamazsın. İkisi farklı dil ve birbirlerinden çok farklı kuralları var. Dünyada en çok konuşulan 5-6 dilden bir tanesi Arapça. Sence sadece bu şeylere yarıyor olabilir mi? :D
Arap alfabesinden bahsediyorum.:)

Geçen Pakistanlı biriyle konuştum. Çocuklarımıza kötülük ediyorsunuz, kadınlar dışarı çıkamıyor dedim, oyunda beni sonsuz susturdu ve engelledi. Tüm Arap ırkından nefret ediyorum. Bunu söylemeye devam edeceğim.
Milliyet ırkçılığı kısmı beni pek bağlamaz da ne kadar bilgisiz olduğunu bağırdığın kısım gözümden kaçmadı.

Pakistan ile Arapların ne alakası var? Pakistan dediğin ülkenin neredeyse yarısı Pencaplar (Indo-Aryan) ve kalanın da büyük kısmı Peştunlar (Pers-İran etnik grubu) ile Sintlilerden (Hindu) oluşuyor.

İranlılar, Afganlar ve Pakistanlılar Arap değildir. Öğrenmeniz için kaç yıl daha geçmesi lazım? :D Hatta eski imparatorluk dönemimizden dolayı şu anda Türkiye'de yaşayan kişilerin önemli bir kısmının Arap kökenlerinin yüzdesi, senin Arap zannettiğin toplumlardan çok daha yüksek. :D

Son düzenleme:
Milliyet ırkçılığı kısmı beni pek bağlamaz da ne kadar cahil olduğunu bağırdığın kısım gözümden kaçmadı.

Pakistan ile Arapların ne alakası var? Pakistan dediğin ülkenin neredeyse yarısı Pencaplar (Indo-Aryan) ve kalanın da büyük kısmı Peştunlar (Pers-İran etnik grubu) ile Sintlilerden (Hindu) oluşuyor.

İranlılar, Afganlar ve Pakistanlılar Arap değildir. Öğrenmeniz için kaç yıl daha geçmesi lazım? :D

Denilen gibi her sakalı olan veya her esmer olan Arap olmuyor. Tabii beğenmeyebilirsiniz ama daha Arap'la Pakistanlıyı ayırt edemeyecek düzeydeyken gelip burada ona buna sövmeniz gerçekten insanın komiğine gidiyor.

Milliyet ırkçılığı kısmı beni pek bağlamaz da ne kadar bilgisiz olduğunu bağırdığın kısım gözümden kaçmadı.

İranlılar, Afganlar ve Pakistanlılar Arap değildir. Öğrenmeniz için kaç yıl daha geçmesi lazım? :D Hatta eski imparatorluk dönemimizden dolayı şu anda Türkiye'de yaşayan kişilerin önemli bir kısmının Arap kökenlerinin yüzdesi, senin Arap zannettiğin toplumlardan çok daha yüksek. :D
Cümle okuma yeteneğin şaşırtıcı. Araplardan nefret ediyorum derken, Pakistanlılara Arap demedim. Maalesef bu durumu biliyorum dostum, sen rahat ol. Gelipde anlayamadan bana hakaret etmen içler acısı. Bilgisiz demek senin ne haddine? Bu benimde haddime değil, kimsenin değil. İnsanların söyledikleri sözleri anlamadan dinlemeden gelip hakaret etmek gerçekten kötü.
Denilen gibi her sakalı olan veya her esmer olan Arap olmuyor. Tabii beğenmeyebilirsiniz ama daha Arap'la Pakistanlıyı ayırt edemeyecek düzeydeyken gelip burada ona buna sövmeniz gerçekten insanın komiğine gidiyor.
Bana sovmedikce ben birine sovmem. O anlattığım olayda ayrı olarak arkadaş ingilizce bana ve sulaleme sovmusken ben ondan biraz anlaması gerektiğini söylemeye çalışıyordum. Sohbeti bilmiyorsunuz ve anlattığım şeyi evirip çevirip oraya buraya atıp arka kazanıyorsunuz "sözde".
İnternet aleminde bi' bitmediniz. Olayları kendinize göre çevirmeyin.

Cümle okuma yeteneğin şaşırtıcı. Araplardan nefret ediyorum derken, Pakistanlılara Arap demedim. Maalesef bu durumu biliyorum dostum, sen rahat ol. Gelipde anlayamadan bana hakaret etmen içler acısı. Bilgisiz demek senin ne haddine? Bu benimde haddime değil, kimsenin değil. İnsanların söyledikleri sözleri anlamadan dinlemeden gelip hakaret etmek gerçekten kötü.

Bana sovmedikce ben birine sovmem. O anlattığım olayda ayrı olarak arkadaş ingilizce bana ve sulaleme sovmusken ben ondan biraz anlaması gerektiğini söylemeye çalışıyordum. Sohbeti bilmiyorsunuz ve anlattığım şeyi evirip çevirip oraya buraya atıp arka kazanıyorsunuz "sözde".
İnternet aleminde bi' bitmediniz. Olayları kendinize göre çevirmeyin.
Size herhangi bir hakaret yok bu normal bir tartışmadır siz fikriniz savunuyorsunuz biz de fikrimizi savunuyoruz fikrinize veya bilginize yapılan eleştirilere katlanamayacaksanız fikriniz yazmanız bile saçma.
Üstüne kimse fikrinizi çevirmiyor mesajınız açıkca orada yazıyor zaten.

Araplardan nefret ediyorum derken, Pakistanlılara Arap demedim. Bilgisiz demek senin ne haddine? Bu benimde haddime değil, kimsenin değil.
Serdar Ortaç bir şarkısını yazarken bir forumda "Greenville" diye bir üye olacak, ona atıfta bulunayım demiş yıllar önce. Sonra "binlerce" diye belirtmiş, ayıp olmasın diye arada kaynarsın demiş. :D

Bak orada net şekilde ne yazmışsın?

Arapların çoğu eleştiriye açık değiller. Geçen Pakistanlı biriyle konuştum. Çocuklarımıza kötülük ediyorsunuz, Kadınlar dışarı çıkamıyor dedim, oyunda beni sonsuz susturdu ve engelledi. Tüm Arap ırkından nefret ediyorum.
Hem Arapların eleştiriye açık olmadığını yazıyorsun, hemen ardındaki cümlende ise eleştirdiğin "Pakistanlı" tarafından engellediğini yazıyorsun. Sonra Arap ırkından nefret ediyorum diyorsun. Ne dediğin gayet ortada, lafı yediğinde kıvırma da bilmiyormuşum de geç. :D

Greenville'in bir sonraki muhtemel söylemi: Çinlilerin Çinli olmaları hepsinin Japon olduğu gerçeğini değiştirmez. 😛 🤣

Arkadaşım kuran kursuna yazılmış yazılma sebebi ise Arapça okumayı öğrenmek ben ona okumasını öğrenmek yerine dilini öğrenmesi gerektiğini okumasını öğrenmesinin hiçbir yararı olmayacağını söyledim siz ne düşünüyorsunuz?
Kur'an kursunda Arapça öğretildiğini ilk kez duydum. Sadece anlamını bilmeden okuma öğretilir.

Bir de ben hiç meal kursu görmedim. Hep tefsir anlatılıyor.

Serdar Ortaç bir şarkısını yazarken bir forumda "Greenville" diye bir üye olacak, ona atıfta bulunayım demiş yıllar önce. Sonra "binlerce" diye belirtmiş, ayıp olmasın diye arada kaynarsın demiş. :D

Bak orada net şekilde ne yazmışsın?

Hem Arapların eleştiriye açık olmadığını yazıyorsun, hemen ardındaki cümlende ise eleştirdiğin "Pakistanlı" tarafından engellediğini yazıyorsun. Sonra Arap ırkından nefret ediyorum diyorsun. Ne dediğin gayet ortada, lafı yediğinde kıvırma da bilmiyormuşum de geç. :D

Greenville'in bir sonraki muhtemel söylemi: Çinlilerin Çinli olmaları hepsinin Japon olduğu gerçeğini değiştirmez. 😛 🤣
Ben daha ne anlatayım?
Geçen Pakistanlı biriyle konuştum. Çocuklarımıza kötülük ediyorsunuz, kadınlar dışarı çıkamıyor dedim, oyunda beni sonsuz susturdu ve engelledi. -Bu ayrı bir cümle.-
He sen çevirip Pakistanlıyı Arap dedim diyorsan o başka. Komiklik edicem diyorsan gercekten değilsin. Ha bilmem eleştiri kaldırabilir misin, ama insanların bilgi seviyesini bilip bilmeden konuşmak ayrıdır. Benim ne dediğime iyice kafa yor.
Not: Artık galiba insanların hepsinin üniversite düzeyinde olmadığını öğrenmem lazım. Her cümleye ve ekleyeyim bari. N'apalim. Bir de gelmiş bana bilgisiz diyor, komedi ya.

Geri
Yukarı