Arçelik ANB 589 MT (Compal JHL91) Sistem Saati Sıfırlanması

emirturk

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Benim sorunum kullandığım Arçelik ANB 589 MT model notebook sürekli olarak sistem saatini BIOS pili bitmiş gibi sıfırlıyor yada geride kalıyor. Fakat bios üzerinde yaptığım ayarlarım, bios şifrem korunuyor. Sistem elektiriğe bağlı olarak kaldığı sürece doğal olarak bu sorunu yaşamıyorum. Cihazlara verdikleri kozmetik zararlardan dolayı bu iş için servisi tercih etmedim ve bu sorunu kendim gidermek için cihazı kullanma kılavuzu yardımıyla tamamen söktüm ve içerisinde herhangi bir cmos pili olmadığını gördüm. Gerekli bios güncellemelerinin tamamını yaptım fakat hiçbir şekilde bu sorunu düzeltemedim. Başka cihazlarda kullandım ama daha önce içerisinde cmos pili olmayan bir cihazla karşılaşmadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler.

Bazen tek veya çoklu pil kullanıp onları jelatinleyebiyorlar yani çıplak bir pil arıyorsan belki o nedenle gözünden kaçmış olabilir:

acer_ferrari_5000_detach-rtc-battery.jpg

removable-cmos-battery-560x420.jpg

BByhgfd yardımınız için çok teşekkürler ama ne yazık ki öyle bir durumda yok. :) Yabancı forumlarda da aradım mesela birisi şifremi unuttum cmos pilini nasıl sökebilirim diye konu açmış ama cevaplayan olmamış. Aynı zamanda cihazın ebay, amazon üzerinde her türlü parçası satılıyor bahsi geçmeyen tek şey pil. Servis kitapçığınıda indirdim oradaki şemalarda da ne bağlantı portu nede pil olarak yer almıyor. saçma bir durum. İlgilenirseniz linki www.elvikom.pl/download/file.php?id=1868

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı