Arch Linux kurulumundan sonra hangi masaüstü ortamı (veya pencere yöneticisi) kurulmalı?

Sisteminizde 4 GB RAM ve üstü varsa KDE kurmanız güzel olur hem daha modern duruyor hem de özelleştirme konusunda oldukça zengin bir masaüstü ortamı. Eğer daha az ise lxde Xfce veya Mate arasından seçim yapabilirsiniz.

Pencere yöneticisi olarak bspwm iyidir

Teşekkürler. Şu anda KDE kuruyorum. Ancak hala önerilere açığım.

Bu arada sistem bilgilerim:
Lenovo IdeaPad Z500, 3. Nesil Intel Core i5, 6GB RAM

Kusura bakmayın, foruma pek giremiyorum. Şahsen ben pencere yöneticilerinden son derece memnunum ve denemenizi öneririm. Başlangıç için i3wm kullanabilirsiniz, hatta isterseniz hep de kullanabilirsiniz. Gayet yeterli bir pencere yöneticisi bence. Youtubede çok başarılı bulduğum bir eğitim var, ingilizce bilip tamamen anlamanız gerekmiyor, az çok anlayıp yaptıklarını yapıp sonuçlarını anlarsanız yeter diye düşünüyorum ki çok zor bir ingilizcesi de yok zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu kanalın 3 videosunu da izlemenizi öneririm fakat ilk videoyu izleyerek genel mantığı ve kullanımı öğrenebilirsiniz. Pek tavsiye etmesem de hiç kişileştirmeden kullanmak da mümkün sonuçta.

Diğer pencere yöneticilerinin config dosyaları çok daha karışık genel olarak. Genel mantığını kavramak için i3wm çok güzel bir çözüm. Gayet ayrıntılı bir dökümantasyonu da var eğer okumak isterseniz. En popüler pencere yöneticisi olduğu için bir sorunla karşılaşırsanız çözümünü bulmak da kolay olur. Hiç bilgisi olmadığını söyleyen birine dwm veya bspwm önermek pek mantıklı gelmedi bana.

Kusura bakmayın, foruma pek giremiyorum. Şahsen ben pencere yöneticilerinden son derece memnunum ve denemenizi öneririm. Başlangıç için i3wm kullanabilirsiniz, hatta isterseniz hep de kullanabilirsiniz. Gayet yeterli bir pencere yöneticisi bence. Youtubede çok başarılı bulduğum bir eğitim var, ingilizce bilip tamamen anlamanız gerekmiyor, az çok anlayıp yaptıklarını yapıp sonuçlarını anlarsanız yeter diye düşünüyorum ki çok zor bir ingilizcesi de yok zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu kanalın 3 videosunu da izlemenizi öneririm fakat ilk videoyu izleyerek genel mantığı ve kullanımı öğrenebilirsiniz. Pek tavsiye etmesem de hiç kişileştirmeden kullanmak da mümkün sonuçta.

Diğer pencere yöneticilerinin config dosyaları çok daha karışık genel olarak. Genel mantığını kavramak için i3wm çok güzel bir çözüm. Gayet ayrıntılı bir dökümantasyonu da var eğer okumak isterseniz. En popüler pencere yöneticisi olduğu için bir sorunla karşılaşırsanız çözümünü bulmak da kolay olur. Hiç bilgisi olmadığını söyleyen birine dwm veya bspwm önermek pek mantıklı gelmedi bana.
Teşekkürler. Şu anda KDE'den i3'e geçmiş bulunmaktayım.
Ses tuşlarını ayarlamaya çalışırken meyerse hoparlör açık değilmiş. Ben de öyle ses arttırma tuşuna basıyorum. Sonra bunu farkedince pavucontrol'dan hoparlörü açtım. Bu videoda bir yandan çalıyordu. Tabi ses %800'lerde falan olunca sesi duyduğum an koltuktan zıpladım! 😨 Neyse, en azından bilgisayarın hoparlörü patlamadan sesi ayarlayıp devam ettim. 🙃

Son düzenleme:
Arch Linux'u archinstall komutu ile kurdum. Sonra intel-ucode paketini kurdum ve şu anda kullanıma hazır. Fakat hangi masaüstü ortamını kuracağıma karar veremedim. Aslında bir yandan da pencere yöneticilerini denemek istiyorum fakat pencere yöneticileri hakkında hiçbir bilgim yok. Pencere yöneticilerini tavsiye eder misiniz?
Hangisini seviyorsan onu kullan, bütün masaüstü ortamları güzel, biz senin zevkini bilemeyiz.

KDE'yi çok beğeniyorum ama şuna baksanıza!
Screenshot_20210530_152853.png

Kaldırmak istesem hangileri gerekli hangileri gereksiz bilemiyorum ki!
Harbiden ya ben bunların hangisini kaldırsam sistem zarar görmez ki? İstemiyorum ben bunları :(

Yeni konular

Geri
Yukarı