Arch tabanlı Linux dağıtımı önerisi

TLoTEvil

Centipat
Makaleler
1
AMD işlemci ve Vega ekran kartı kullandığım, AUR depolarını sevdiğim için Arch tabanlı dağıtım arıyorum. Önemli kıstaslarım görüntüde güzellik, Wine sürümleri ile ilgili buglar olmaması ve kernel kurduktan sonra GRUB menüsüne erişimimi yazma/okuma dışında birkaç eklenti ile engellemeyecek dağıtım olması.

Garuda bu konuda güzeldi hakkını yiyemem ama GRUB'tan hangi kernel ile açılacağını en başta seçip durmak ve custom kernel kurmanın bu sebeple çok uzun sürmesi benim için eksiydi.
Manjaro da fena değildi ama temalarla uğraşırken illa unuttuğum bir şey olduğu için en son keyfimi kaçırdı ve sildim.
Saf Arch kurdum ama KDE'nin bloatware denebilecek bazı eklentilerini silmeye çalışınca session hatalarıyla uğraşıyordum ve çoğu oyun için gerekli eklentiyi bile tek tek kurmam gerektiği için sildim.

Elementary OS gibi ama Arch tabanlı arıyorum kısaca.

Saf Arch kurdum ama KDE'nin bloatware denebilecek bazı eklentilerini silmeye çalışınca session hatalarıyla uğraşıyordum ve çoğu oyun için gerekli eklentiyi bile tek tek kurmam gerektiği için sildim.
Acaba KDE application paketini de mi yüklediniz?

Artix ve ArcoLinux'u deneyebilirsin.
Artix'in artısı SystemD'siz temiz bir Arch deneyimi sunuyor. ArcoLinux da yeni başlayanlar için güzel Arch deneyimi sunan, birçok masaüstü ortamı olanağı tanıyan dağıtım.

Elementary OS gibi ama Arch tabanlı arıyorum kısaca.
Elementary OS tarzı dağıtım istiyorsan Pantheon masaüstü ortamını kurabilirsin. eOS da o ortamı kullanıyor.

Pantheon'la Arch'a bir şans daha vermek istiyorsanız: Pantheon - ArchWiki

Pantheon tam olarak oturmamış diye Reddit'te okudum. SystemD olmaması biraz cezbetti Artix'i kuracağım.

Arch kurmaya üşeniyorum işin aslı. Artix de aynı şekilde kuruluyormuş, Arco'ya kaldım.
Acaba KDE application paketini de mi yüklediniz?

Artix ve ArcoLinux'u deneyebilirsin.
Artix'in artısı SystemD'siz temiz bir Arch deneyimi sunuyor. ArcoLinux da yeni başlayanlar için güzel Arch deneyimi sunan, birçok masaüstü ortamı olanağı tanıyan dağıtım.

Elementary OS tarzı dağıtım istiyorsan Pantheon masaüstü ortamını kurabilirsin. eOS da o ortamı kullanıyor.

Pantheon'la Arch'a bir şans daha vermek istiyorsanız: Pantheon - ArchWiki
Bir de Application pack kurmadım, kendi içinde gelen disk yazılımını vs sevmiyordum ama kurtulmanın yolu da yoktu.

Pantheon tam olarak oturmamış diye Reddit'te okudum.

Orasını bilemiyorum. Pantheon kullanmadım, denemedim, sevmiyorum.

Arch kurmaya üşeniyorum işin aslı.

ArcoLinux D'di sanırım, Calamares installer ile kurulumda neredeyse her bir önyüklenecek programları seçebiliyorduk.

Artix de üzmez bu arada. Arch'ı bozduğumda çok yardımıma yetişdi😁

Archman kurabilirsiniz, son sürümü denedim gayet güzel.

Wine'ı hiç depodan kurmadım, Lutris içinden kuruyorum ve sıkıntı yaşamadım.
Arada sırada mame emülatörü ile eski oyunları da ounuyorum.
Steam oyunları zaten Proton ile açıyor.

Vega ekran kartı için Radeon profile ve Radeon profile daemon kurmanızı tavsiye ederim, overclock, undervolt ve fan ayarları için.

Artix systemd kullanmadığı için biraz farklı, OpenRC ile kullanıyorum. Her program Systemd dışında init sistemi desteklemiyor.

Orasını bilemiyorum. Pantheon kullanmadım, denemedim, sevmiyorum.

ArcoLinux D'di sanırım, Calamares installer ile kurulumda neredeyse her bir önyüklenecek programları seçebiliyorduk.

Artix de üzmez bu arada. Arch'ı bozduğumda çok yardımıma yetişdi😁
Görsellik istiyorum da o yüzden demiştim. Hatta az önce Elementary OS indirmiştim, onu kurayım tekrar Arch'la ilgili distroları deneyeceğim. :)
Archman kurabilirsiniz, son sürümü denedim gayet güzel.

Wine'ı hiç depodan kurmadım, Lutris içinden kuruyorum ve sıkıntı yaşamadım.
Arada sırada mame emülatörü ile eski oyunları da ounuyorum.
Steam oyunları zaten Proton ile açıyor.

Vega ekran kartı için Radeon profile ve Radeon profile daemon kurmanızı tavsiye ederim, overclock, undervolt ve fan ayarları için.

Artix systemd kullanmadığı için biraz farklı, OpenRC ile kullanıyorum. Her program Systemd dışında init sistemi desteklemiyor.
Not ettim.

Distroları deneyerek seçme taraftarıyım o yüzden hepsini kurup sileceğim. Sanal makinede test etmek tam tatmin etmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı