Arch vs Mint Linux

Sydatolo

Decapat
Makaleler
1
Yer
Dünya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlıktaki gibi Linux Mint mı, Arch mı?

Kullanacağım alanlar:
Oyun: CS:GO, Minecraft dışında oyun oynamıyorum.
Uygulamalar: Visual Studio 15, Openshot dışında kullandığı pek program yok.
İstediğim: Arayüz olarak Arch daha hoşuma gitti ama gene de bir danışmak istedim.

Başlıktaki gibi Linux Mint mı, Arch mı?

Kullanacağım alanlar:
İstediğim: Arayüz olarak Arch daha hoşuma gitti ama gene de bir danışmak istedim.
Görünümlerini istediğin gibi değiştirebilirsin. Arch rolling olduğu için sık güncelleme alır. Çökme hatalarıyla karşılaşabilirsin. Ben Mint'i öneririm.

CS:GO ve Minecraft'ın Linux desteği bulunuyor, ekran kartınıza bağlı olarak Windows'a göre daha iyi performans alabilirsiniz.

Visual Studio desteği yok, onun yerine Visual Studio Code kullanırsın. Openshot desteği de var.

Yeni mi başlıyorsunuz? Arch'ın gui installeri yok, cli kurulum yapıyorsunuz. Bir de 10'dan fazla masaüstü ortamı bulunuyor, bütün dağıtımlara hoşunuza giden ortamı yükleyebilirsiniz zaten. Yeni kullanıcının Mint ile başlaması daha iyi olur.

CS:GO ve Minecraft'ın Linux desteği bulunuyor, ekran kartınıza bağlı olarak Windows'a göre daha iyi performans alabilirsiniz.

Visual Studio desteği yok, onun yerine Visual Studio Code kullanırsın. Openshot desteği de var.

Yeni mi başlıyorsunuz? Arch'ın gui installeri yok, cli kurulum yapıyorsunuz. Bir de 10'dan fazla masaüstü ortamı bulunuyor, bütün dağıtımlara hoşunuza giden ortamı yükleyebilirsiniz zaten. Yeni kullanıcının Mint ile başlaması daha iyi olur.
Ekran kartı: NVIDIA GT740M
İşlemci: Intel i5 4. nesil
Ram: 8 gb 1600 MHz
Laptop kullanıyorum
Model: Asus x550lb

Evet Linuxa yeni başlıyorum ve linuxu öğrenmek derken pek anlayamadım, arayüz, terminal dışında başka şeylerde mi var?
Görünümlerini istediğin gibi değiştirebilirsin. Arch rolling olduğu için sık güncelleme alır. Çökme hatalarıyla karşılaşabilirsin. Ben Mint'i öneririm.
Teşekkür ederim, eğer linux mint'da istediği gibi kişiselleştirebiliorsam ne mutlu bana.
Ve bir tane daha sorum olacaktı, linuxta özgür derken ne demeğe çalışılıyor pek anlayamadımda.

Linux Mint'e geçerken zorlanır mıyım?

Mint yeni başlayanlar için ideal, kurulumu ve kullanımı kolay. Kaynak bulma açısından da avantajlı. O yüzden zorlanmazsın.

Linux'ta özgürlük diyorlar ama ben pek anlamadım.

Aslında GNU/Linux özgürlük derler, Linux tek başına bir hiç gibi bir şey. Her şeyin çokça çeşidi bulunuyor, istediğini seçip kullanıyorsun. İstediğin gibi kişiselleştirme yapabiliyorsun. Açık kaynaklı bir de...

Bahsettiğin iki isim birbirinden çok farklı iki işletim sistemi. Arch'ın bir "arayüzü" yoktur.

Eğer güncel dağıtım kullanmak istiyorsan Arch tabanlı olan Manjaro Linux'u denemeni öneririm. Geliştirici ekiplerinde Türk de var. Güncel mesa sürümü oyunda bir kaç FPS farkı yaratabilir. Eğer yüksek FPS ve az gecikme istiyorsan asıl sorun hangi arayüzü kurmalıyım olmalıydı bence. MATE yada XFCE arayüzlerini kullanmanı öneririm. Manjaro'nun flagship masaüstü XFCE'dir ve kendisi çok kişi tarafından en iyi XFCE dağıtım olarak kabul edilir. GNOME, Cinnamon gibi şaşalı şeylere yönelirsen özellikle GNOME'da gecikme yaşayabilirsin.

Geri
Yukarı