Archinstall ile kurulan Arch çok fazla şarj tüketiyor

XuaQL

Decipat
Makaleler
1
Üşendiğim için Arch Linux'u script üzerinden kurdum ve TLP de kurdum. Fakat bu sefer şarj hızlı gidiyor. Hiçbir şey açık değilken %1 şarj 1 dakika 50 saniye civarları gidiyor. Chromium açıkken 1 dakika 38 saniye civarlarında gidiyor. Ağır bir arayüz de kullanmıyorum. Xfce kullanıyorum. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde Windows'un tüketimi ne kadardı?
BIOS üzerinden veya başka bir şekilde MX ekran kartını devre dışı bırakmayı dener misin? Sonra tekrar pil tüketimine bakman lazım.

Saf Arch kurup denemekten başka şansın yok gibi duruyor çünkü gidip batarya vs. değiştirmen sana maliyete yol açacak ama tabii ki bataryanın ömrüyle alakalı olabileceği de aklında bulunsun.

Saf Arch kurup denemekten başka şansın yok gibi duruyor çünkü gidip batarya vs. değiştirmen sana maliyete yol açacak ama tabii ki bataryanın ömrüyle alakalı olabileceği de aklında bulunsun.
Yok hocam sanırım sadece archinstall ile alakalı gibi, bir servis sanırım şarjı sömürüyor. Gidip Linux Mint , Debian , Saf Arch(Elle kurulan) , Zorin OS gibi sistemlerde çok daha uzun gidiyor. Batarya ömrüyle alakalı olmaz diye umuyorum. Genelde zaten şarjda kullanıyorum ve batarya ömrü uzun gitsin diye hep tlp üzerinden limit koyuyorum(%80).Laptop da 7 aylık en fazla, batarya bu kadar kısa ömürlü değildir herhalde :D

Yok hocam sanırım sadece archinstall ile alakalı gibi, bir servis sanırım şarjı sömürüyor. Gidip Linux Mint, Debian, Saf Arch(Elle kurulan), Zorin OS gibi sistemlerde çok daha uzun gidiyor. Batarya ömrüyle alakalı olmaz diye umuyorum. Genelde zaten şarjda kullanıyorum ve batarya ömrü uzun gitsin diye hep tlp üzerinden limit koyuyorum(%80).Laptop da 7 aylık en fazla, batarya bu kadar kısa ömürlü değildir herhalde :D

Eğer saf Arch'ı yeni kurup denediysen, archinstall problem diyebiliriz ama eskiden kurduğun saf Arch'tan bahsediyorsan kesin archinstall sebep oluyor diyemeyiz. Batarya, CPU, GPU... Her şey ile alakalı bir problem olabilir ve bunu test etmeden bilemeyiz. Benim saf Arch kurup deneyin demem de archinstall seçenekler arasından çıkarmaktı. Tabii sorun çözülmeyince de batarya testleri vs. diyerek testlere devam etmeniz gerekiyordu.

Eğer saf Arch'ı yeni kurup denediysen, archinstall problem diyebiliriz ama eskiden kurduğun saf Arch'tan bahsediyorsan kesin archinstall sebep oluyor diyemeyiz. Batarya, CPU, GPU... Her şey ile alakalı bir problem olabilir ve bunu test etmeden bilemeyiz. Benim saf Arch kurup deneyin demem de archinstall seçenekler arasından çıkarmaktı. Tabii sorun çözülmeyince de batarya testleri vs. diyerek testlere devam etmeniz gerekiyordu.
Onun problemi gibi de dolaylı yoldan onun gibi bir daha denedim gene aynı sorun normal arch kurdum elle sorun gidiyor fakat archinstall ile bu sefer xfce yerine mate kurdum ve sorun ortadan kalktı derken başka bir sorun baş gösterdi. Sanırım bölümlemeyi yanlış yapıyor sürekli 400 GB boş alan var hafıza dolu diyor. Hiçbir şekilde pacman üzerinden falan paket inmiyor. 20 GB bir limit koyuyor saçma bir şekilde sonunda dayanamadım. Arch kurmak bile bezdirdi o kadar işim gücüm arasında dayanamadım daha fazla, vakit kaybedip duruyordum. Gittim stabil bir dağıtım olan Debian tabanlı veya Ubuntu tabanlı dağıtımlara sürekli Arch üzerinde olan bazı hatalarla uğraşacak vakit bulamıyorum. (Manjaro gibi stabil dağıtımlarda ise benim ağ kartım kurulurken hata verip duruyor. Bunun internette konuları da açılmış fakat bir çözüm bulamadım. End.. bişey dağıtım vardı. Adını hatırlayamadım. Onu kursam Bluetooth hiçbir şekilde çalışmıyor ve kurduğum GitHub sayfasında Bluetooth çalışmazsa diye bir kaç şey de yazılmış.Hepsini denedim gene olmadı. Birisi de gene End.. için benimle aynı şeyi kullanıyor ve internete yazmış fakat gene bir çözüm yok . O yüzden şuanlık arch üzerinden elimi çektim.)

Onun problemi gibi de dolaylı yoldan onun gibi bir daha denedim gene aynı sorun normal Arch kurdum elle sorun gidiyor fakat archinstall ile bu sefer Xfce yerine Mate kurdum ve sorun ortadan kalktı derken başka bir sorun baş gösterdi. Sanırım bölümlemeyi yanlış yapıyor sürekli 400 GB boş alan var hafıza dolu diyor. Hiçbir şekilde pacman üzerinden falan paket inmiyor. 20 GB bir limit koyuyor saçma bir şekilde sonunda dayanamadım. Arch kurmak bile bezdirdi o kadar işim gücüm arasında dayanamadım daha fazla, vakit kaybedip duruyordum. Gittim stabil bir dağıtım olan Debian tabanlı veya Ubuntu tabanlı dağıtımlara sürekli Arch üzerinde olan bazı hatalarla uğraşacak vakit bulamıyorum. (Manjaro gibi stabil dağıtımlarda ise benim ağ kartım kurulurken hata verip duruyor. Bunun internette konuları da açılmış fakat bir çözüm bulamadım. End. Bir şey dağıtım vardı. Adını hatırlayamadım. Onu kursam Bluetooth hiçbir şekilde çalışmıyor ve kurduğum GitHub sayfasında Bluetooth çalışmazsa diye birkaç şey de yazılmış. Hepsini denedim gene olmadı. Birisi de gene End. İçin benimle aynı şeyi kullanıyor ve internete yazmış fakat gene bir çözüm yok. O yüzden şu anlık Arch üzerinden elimi çektim.)

Yeni nesil bir bilgisayar da genel olarak gördüğüm kadarıyla Linux biraz uğraştırabiliyor ama bir kere öğrenince aslında sorunun çok basit bir şekilde çözüldüğünü anlıyorsunuz. Tabii ki bunu öğrenmek için vakit ayırmak gerekiyor. Eğer Linux öğrendiğiniz zaman mesleğiniz de herhangi bir yardımı dokunmayacak ise Mint falan kullanmaya devam edebilirsiniz ama ben Ubuntu vs. gibi dağıtımları pek önermiyorum. Madem saf Arch kurmayı biliyorsunuz. Bence Manjaro ile olan sorunlarınızı çözmeye çalışın ki çözerseniz bir daha dağıtım değiştirmek zorunda da kalmazsınız. Ayrıca diğer distrolarda çalışan Bluetooth, Wi-Fi her distro da çalışır.

Geri
Yukarı