Çözüldü Arch'ta "Error: file '/boot/vmlinuz-linux' not found arch" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Gece paketleri güncelleştiriyordum 1GB iniyordu ama nedensizce bilgisayarı kapattım. Şu an açamıyorum. Elimde Arch USB'si var.
Bilgisayari USB'den ac ve arch-chroot ol bolumleri mount edip. Daha sonra pacman -S linux yap yeniden kur. Bir de mkinitcpio -P yap. Sonra grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yap ve yeniden baslat. (Boot ve root bolumlerini mount etmeyi unutma!)
Gece paketleri güncelleştiriyordum 1GB iniyordu ama nedensizce bilgisayarı kapattım. Şu an açamıyorum. Elimde Arch USB'si var.
Bilgisayari USB'den ac ve arch-chroot ol bolumleri mount edip. Daha sonra pacman -S linux yap yeniden kur. Bir de mkinitcpio -P yap. Sonra grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yap ve yeniden baslat. (Boot ve root bolumlerini mount etmeyi unutma!)

Çözüm
Root bölümünü mnt ile mi bağlamam lazım? Diğerlerini de yapayım mı?

Root bolumunu /mnt'ye, boot'u ise /mnt/boot'a bagla.
/dev/sda1 boot /dev/sda2 root
Boyle bir durumda mesela:
mount /dev/sda2 /mnt
mount /dev/sda1 /mnt/boot
zstd: error 25: write error : no space left on device (can not write compressed block)
50GB var rootta. Yeterli alan da var aslında.

Zen indirmeye çalışmıştım. Normal linux deneyince yükleniyor.

install: error writing '/boot/vmlinuz-linux' : no space left on device
böyle dedi bu sefer de.

Zen'i kaldırdım ve yüklendi. Şimdi grub'da hata veriyor. /usr/bin/grub-mkconfig: line 262: /boot/grub/grub.cfg.new: no such file or directory /ICODE] diyor.

Sistem UEFİ bu arada.

Ve ilk kuarken /boot/efi içine kurmuştum.

Son düzenleme:
zstd: error 25: write error : no space left on device (can not write compressed block)
50GB var rootta. Yeterli alan da var aslında.

Zen indirmeye çalışmıştım. Normal linux deneyince yükleniyor.

install: error writing '/boot/vmlinuz-linux' : no space left on device
böyle dedi bu sefer de.

Zen'i kaldırdım ve yüklendi. Şimdi grub'da hata veriyor. /usr/bin/grub-mkconfig: line 262: /boot/grub/grub.cfg.new: no such file or directory /ICODE] diyor.

Sistem UEFİ bu arada.

Ve ilk kuarken /boot/efi içine kurmuştum.
Arastiriyorum.
ls /boot/ yapar misin?
Cikti yoksa lsblk yap ve kontrol et Boot mount edilmis mi diye. Edilmediyse mount et /boot'a.

Yoktu. Ben oluşturmuştum.
GRUB kurulu muydu?.. GRUB gitmis galiba nasil bir anda kapattiysan. O klasoru sil, hatta bence mkfs.vfat -F32 /dev/sdxy yap. X diskinin harfi y de boot diskinin numarasi olacak sekilde. Boot'taki her sey silinsin, sonra tekrar mount et boot bolumunu ve Linux kerneli + GRUB kur.

Yeni konular

Geri
Yukarı