Arctic Freezer 34 e-Sports Duo B660M-E PC'ye uyar mı?

PetnaNerepla

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Stok fanımın yeterince soğutamadığını düşündüğüm için ( boşta 50-55 derece oyun oynarken 80-90 derece ) kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum. Başta Corsair iCUE H100 almayı düşündüm fakat araştırma sonucu kule tipi soğutucuların bu sıvı soğutmaya göre daha iyi olduğunu fark ettim. İlk soru olarak Corsair iCUE H100 ile Arctic Freezer 34 e-Sports Duo karşılaştırmasında hangisini önerirsiniz ya da öneriniz varsa 2.200 TL'ye kadar hangi soğutucuyu önerirsiniz? İkinci soru olarak Arctic Freezer 34 e-Sports Duo sistemime uygun mudur takabilir miyim? Sistemim;

Kasa: Corsair iCUE 4000X ( önde 3 fan arkada 1 egzoz fan )
Ekran kartı: MSI 3070 Ventus 3X.
İşlemci: i5 13600 ( K ya da KF modeli değil düz 13600 )
Anakart: MSI Pro B660M-E anakart.
SSD: Samsung 970 EVO Plus.
RAM: Kingston 2X16.

Araştırmalarım sonucu Arctic Freezer 34 e-sports Duo modelinin sistemime uyumlu olup olmadığını hala bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:
İlk sorunuza cevaben, sıvı soğutucunun bahsettiğiniz hava soğutucudan yer yer daha iyi soğutabileceğini düşünsem de, bundan emin değilim. Ancak ben de bir Arctic Freezer 34 E-Sports Duo kullanıcısıyım. R5 5600 işlemcimde yük altında 60-65 arası değerler almaktayım. Bu iki tercih arasında bütçenize uygun olanı seçmek ideal olacaktır şahsen.

Uyumluluk konusuna gelince, anakartınız gördüğüm kadarıyla uyumlu bir anakart.
Referans olarak kullandığım bir siteye göre de bahsettiğiniz kule tipi soğutucu da anakartınıza uygun görünüyor. Site şu:

Anakartınızın uyumluluğu kadar kasanızın uyumluluğu da pekâlâ önemli.

170mm Kasanızın desteklediği maksimum soğutucu büyüklüğü. (İşlemcinin üzerinden cama bakan kısım.)

124 x 157 x 103 da Soğutucunun boyutu.

Değerlere bakıldığında soğutucu kasanızla da anakartla da uyumlu gibi görünüyor.

İlk sorunuza cevaben, sıvı soğutucunun bahsettiğiniz hava soğutucudan yer yer daha iyi soğutabileceğini düşünsem de, bundan emin değilim. Ancak ben de bir Arctic Freezer 34 e-sports Duo kullanıcısıyım. R5 5600 işlemcimde yük altında 60-65 arası değerler almaktayım. Bu iki tercih arasında bütçenize uygun olanı seçmek ideal olacaktır şahsen.

Uyumluluk konusuna gelince, anakartınız gördüğüm kadarıyla uyumlu bir anakart.
Referans olarak kullandığım bir siteye göre de bahsettiğiniz kule tipi soğutucu da anakartınıza uygun görünüyor. Site şu:

Anakartınızın uyumluluğu kadar kasanızın uyumluluğu da pekâlâ önemli.

170mm kasanızın desteklediği maksimum soğutucu büyüklüğü. (işlemcinin üzerinden cama bakan kısım.)

124 X 157 X 103 da soğutucunun boyutu.

Değerlere bakıldığında soğutucu kasanızla da anakartla da uyumlu gibi görünüyor.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Esasında bu soğutucuyu tercih etme sebebim Çözüldü: 12400F stok fan ile 100 derecelere kadar çıkıyor bu konudaki arkadaşımızın benimle birebir aynı sorunları yaşayıp olumlu sonuç almasından dolayı. 80-85 derecelerden 50 derecelere düşen sıcaklık beni gayet memnun etti açıkçası. Anakartın uyumluluğunu gösteren site gayet işime yaradı fakat kasamın desteklediği maksimum soğutucu büyüklüğü değerlerine ve soğutucunun net boyutlarına hangi siteden ulaştınız? Bunları da paylaşırsanız çok sevinirim.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Esasında bu soğutucuyu tercih etme sebebim Çözüldü: 12400F stok fan ile 100 derecelere kadar çıkıyor bu konudaki arkadaşımızın benimle birebir aynı sorunları yaşayıp olumlu sonuç almasından dolayı. 80-85 derecelerden 50 derecelere düşen sıcaklık beni gayet memnun etti açıkçası. Anakartın uyumluluğunu gösteren site gayet işime yaradı fakat kasamın desteklediği maksimum soğutucu büyüklüğü değerlerine ve soğutucunun net boyutlarına hangi siteden ulaştınız? Bunları da paylaşırsanız çok sevinirim.
Rica ederim.

Bizzat kendi sitelerinden bakabilirsiniz.

Rica ederim.

Bizzat kendi sitelerinden bakabilirsiniz.

Tekrardan teşekkürler. Siz de aynı soğutucuyu kullandığınız için tekrar size kişisel yorumlarınızı da sormak isterim. Ne kadar süredir kullanıyorsunuz, memnun musunuz, montajı kolay mıydı, sanırım 1700 soketi ekstradan yolluyorlar siz de 1700 soket işlemci mi kullanıyorsunuz? Tecrübelerinizi de aktarırsanız çok sevinirim.

Tekrardan teşekkürler. Siz de aynı soğutucuyu kullandığınız için tekrar size kişisel yorumlarınızı da sormak isterim. Ne kadar süredir kullanıyorsunuz, memnun musunuz, montajı kolay mıydı, sanırım 1700 soketi ekstradan yolluyorlar siz de 1700 soket işlemci mi kullanıyorsunuz? Tecrübelerinizi de aktarırsanız çok sevinirim.
İçlerinde am4 ve intel için uyumlu parçaları ile beraber geliyor. Uzun süredir gözümü diktiğim ama ancak iki ay evvel alabildiğim bir soğutucu.

Ürün bence Noctua soğutuculardan sonra ikinci sırada hava soğutma konusunda. Soğutucunun egzoz fanı yanlış monte edilmişti bende o nedenle bir takım sıkıntılar yaşadım ancak, fanın yönü düzeltikten sonra oldukça tatmin edici sonuçlara ulaştım.

İşlemcimi tadında overclockladım ve 60-65 arası değerler alıyorum. Stok hızlar ve turbo boost kapalı halde bu değerler 50 derecelere inecektir diye düşünüyorum. Şahsen fiyatını hak eden bir soğutucu olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı