ARCTIC Freezer 34 İşlemcinin Üzerini Kapatmıyor

Arkadaşlar merhaba. Ben de bu Arctic Freezer 34 Duo almayı düşünüyordum ama işlemciyi tam olarak kaplamaması bana da ilginç geldi. Ben de en başta "Intel uyumlu üretilmiş, sonradan AM4 sokete uyumlu hale getirilmiş ondandır" diye düşündüm. Halen tam olarak bu fikirden uzaklaşabilmiş değilim fakat Intel ve Ryzen fiziksel ebatlarında çok büyük bir fark yok. Gerçi Freezer 34, 33'ün revize edilmiş hali netice itibariyle, bu işlemciyi kaplama kaplamama durumundan performansta ciddi negatif geri dönüşler almış olsalardı 34 olan daha geniş bir yüzey ile üretilirdi. Daha önce bu tarz bir (işlemcinin sadece çekirdek kısmını soğutmak) soğutucu üretildi mi bilemiyorum. Yine de biraz da araştırmak gerek sanırım. En azından uzun vadede işlemcide herhangi bir olumsuz durum yaratabilir mi diye. Özellikle soğutmadığı köşeler vb.
Adsız.png

Son düzenleme:
Bu soğutucuyu 4 ay kadardır kullanıyorum. Bir sorun oluşturmadı. Benden daha önce kullanmaya başlayan pek çok kullanıcının da şikayetini görmedim. Bence bir sorun teşkil etmiyor. Sadece bu aralar fiyatı epey yükselmiş. Güzel yanı F/P oranının iyi olmasıydı. Bunu kaybediyor gibi görünüyor. 315 TL'ye DUO modelini almıştım.

Ryzen 2700X stok soğutucusu olan Wraith Prism RGB var. Arada (stres testini baz alırsak) ciddi bir fark var mıdır? Hem oyun, hem render için kullanıyorum.

Ryzen 2700X stok soğutucusu olan Wraith Prism RGB var. Arada (stres testini baz alırsak) ciddi bir fark var mıdır? Hem oyun, hem render için kullanıyorum.

Wraith Prism RGB 3 ay kullandım 150 liralık çift fanlı çin malı soğutucuya geçtim ve aralarında bayağı bir fark varken Arctic Freezer 34 Duo ile mukayese bile edilemez.

Wraith Prism RGB 3 ay kullandım 150 liralık çift fanlı çin malı soğutucuya geçtim ve aralarında bayağı bir fark varken Arctic Freezer 34 Duo ile mukayese bile edilemez.

O kadar da değil hocam :) Wraith Prism soğutma anlamında kötü değil, işini tam olarak yapıyor ama bir problemi var ki o da sesli çalışması. Yük altında blender gibi ses çıkarıyor maalesef. Yoksa görevini yapma konusunda bir sorunu yok. Arctic iyi bir soğutucu ama orta-üst seviyede, yani bir Scythe Mugen 5, Fuma 2, Be Quiet! Dark Pro 4 veya Noctua U12A değil ama 65W bir işlemci için fazlasıyla yeterli.

Son düzenleme:
Hocam benim beklentim yük altında iyi soğutması. Wraith Prism RGB var bende fakat BIOS'tan ASUS optimal ile 4.00 GHz'e overclockladım (bir nevi otomatik overclock gibi bir şey) ve 4.00 hızda stres testine soktuğumda 8.dakikada işlemci 91 dereceyi gördü ve bilgisayarım kapandı. Bunu tekrar yaşamak istemiyorum.

Hocam benim beklentim yük altında iyi soğutması. Wraith Prism RGB var bende fakat BIOS'tan ASUS optimal ile 4.00 GHz'e overclockladım (bir nevi otomatik overclock gibi bir şey) ve 4.00 hızda stres testine soktuğumda 8.dakikada işlemci 91 dereceyi gördü ve bilgisayarım kapandı. Bunu tekrar yaşamak istemiyorum.

Hocam öncelikle imzanızdan anladığım kadarıyla, kullandığınız kasa önü tamamen kapalı ve hava akışı iyi olmayan bir kasa. Bu içerideki sıcaklığı kesinlikle etkiler, bilginiz olsun. İkincisi Asus'un aracı bile olsa overclock işlemi hazır araçlarla değil, manuel tuning şeklinde elle ayarlanarak yapılmalı, diğer türlü sağlıklı olmuyor ama bilginiz yoksa yapmanızı önermiyorum. Üçüncüsü elimizde eSports Duo ve Wraith Prism'in bir karşılaştırması yok ama yük altında 8-9 dereceden fazla oynayacağını sanmıyorum. Bir de Aida64 Extreme ve Prime95 gibi testler insani testler değil :) Günlük kullanımda, oyun dahil işlemcinize hiç o kadar yüklenmiyorsunuz zaten.

Günlük kullanım için Wraith Prism RGB yeterli ama ben hem OC yapıp, hem de serin çalıştırmak istiyorum diyorsanız(ve kasanız destekliyorsa) kaliteli bir 240/280mm veya 360mm sıvı soğutma almanızı öneririm.

Son düzenleme:
Sıvı soğutma için de planım vardı fakat döviz bayağı bir arttı. Kasa üstüne 240 mm radyatör takıp, öndeki giriş fanlarını üçleyip, egzost fanını Air Flow bir fan ile değiştirmek gibi. Çünkü önde 1, arkada 1 fan var fabrikasyon fanlar (Corsair 0.38 brushless adında, kalın ve az yapraklı fanlar, static pressure diye geçiyor) Sadece oyun değil, render işlemi için de kullanıyorum, o yüzden overclock da yapacağım. Peki 240 mm sıvı soğutucu için ne önerebilirsiniz? Teşekkür ederim.

Sıvı soğutma için de planım vardı fakat döviz bayağı bir arttı. Kasa üstüne 240 mm radyatör takıp, öndeki giriş fanlarını üçleyip, egzost fanını Air Flow bir fan ile değiştirmek gibi. Çünkü önde 1, arkada 1 fan var fabrikasyon fanlar (Corsair 0.38 brushless adında, kalın ve az yapraklı fanlar, static pressure diye geçiyor) Sadece oyun değil, render işlemi için de kullanıyorum, o yüzden overclock da yapacağım. Peki 240 mm sıvı soğutucu için ne önerebilirsiniz? Teşekkür ederim.
Ustad bu kadar karamsar olma artict 34 al gec 2100 rpm fan devri var ve iki adet. Her turlu isinizi gorur. Yuk altina girince render olsun, oyun olsun 2100 rpm devirle kasayi buz keser. Tabi ki fan devri arttikca ses de olacak.

3 ay kullandim wraith prism ve her turlu deneyimi sagladim. 1600 af'yi 4.2 ghz de sogutamadim. Sogutucu uzerinde hight ayarina getirirsen 3600 rpm kapasitesi var. O vakit yetiyor kasadan gelen traktor sesine tabii olursan.

Öyle hocam, bizimde birçok planımız suya düştü maalesef. Size öneri yapmak için bir bakayım dedim. Aklımdaki beş ürünün üçü piyasada yok maalesef, stok yok. Size hem performansı, hem de fiyatı güzel bir tavsiye vereceğim. Türkiye'de pek bilmedikleri için bunun stoğunu bitirmemişler sanırım :) Arctic Liquid Freezer II 240 önerecektim bulamadım, onun yerine SilverStone Tundra TD02-E öneriyorum.

Şu ürünün incelemesi(Corsair H100i'den iyi performans vermiş);

Şu da satın alma linki;

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı