Arctic Liquid Freezer II 360 AiO Sıvı Soğutucu Montajı

Dryondaime

Kilopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Nöbette doktor, nöbet dışında oyuncu :)
Herkese merhabalar. Şu an için Arctic Liquid Freezer II 360 kullanıyorum. Önceki kasamda ( Corsair 750D Airflow Edition) uygun tek montaj yeri üst olduğundan sorun yoktu. Ancak kasayı radyatörü öne alabilmek amacıyla değiştim (Phanteks P600S). Sorun şu ki montaj yaparken kafam karıştı ve açıp interneti kurcalayayım dedim. Corsair'ın kendi sitesinde dahi iki noktaya parmak basmış.

1. Radyatörün en tepe noktası, pompanın altında olmayacak (pompada hava kabarcığı olmaması açısından)

2. Radyatöre giriş yapan tüplerin aşağıda yer almasının daha faydalı olacağı.

Corsair'in kendi sitesinde görene kadar deneysel olarak birkaç YouTube içerik üreticisinin kendi oluşturmaya çalıştığı meta gibi bir şey olduğunu düşünmüştüm. Gördüğüm birçok video ve görselde ise bu eğreti görüntü yok. Herkes tüp kısmını yukarı getirmiş.

Özellikle bu tüplerin aşağıda olması gerektiği meselesine ne diyorsunuz?

12.jpg

Bu arada kasa değişimi ve radyatörü öne taşıma ile ilgili sıcaklıklara gelince, net bir karşılaştırma yapmak zor. Aynı kasa içinde yer değişikliği yapıyor olsaydım daha nesnel yanıtlar verebilirdim ama şu haliyle özellikle boştaki sıcaklığı 3-4 derece düştü işlemcinin. Yükte ise kasa kapakları kapalı iken 79 açıkken 74 derece maksimum gördü. Radyatör fanları dışardan radyatörün içine hava üflerken üstte 3 arkada 1 adet MasterFan Halo 120 mm dışarı atmaya çalışıyor. Belki 3 fanı da radyatörün arkasına kasa içine hava üfleyecek hale getirirsem airflow biraz daha iyi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son soruna yanıtım üst fanları intake yaparsan negatif akım yaratmış olursun (Ön fanlar içeri soğuk hava alırken doğal olarak radyatörden ısınarak geçen hava, dışarı atılmak yerine üstten gelen soğuk hava ile çakışmış olacak. Kasa hava akımında içeride ki havayı soğutmak yerine sıcak havayı tahliye etmek daha kesin çözüm.) iyi olmaz. Üst fanlar egzoz olarak kalmaya devam etsin. Diğer soruna yanıt olarak. Aıo tüplerinin yukarıdan aşağıya konumlandırılması suyun otomatik olarak yer çekimi sayesinde aşağıya toplanması ile kalan boşlukta hava kabarcıklarının soğutmayı ve Aıo ömrünü etkilediğine dair bir teori var. Videoyu yanlış hatırlamıyorsam GamerNexsus hazırlamıştı. O video ya ben katılıyorum açıkçası imkanın varsa tüpler aşağıdan yukarıya şekilde montajlansın. Son olarak elinizde ki kasa genelde iş istasyonu kuran kullanıcıların kullandığı bir kasa hava akımı bence çok yetersiz. Kullandığınız Aıo son kalite zaten. Ek 360'ı bile Geride bırakıyor.(Full fan hızlarında Ek 1 derece falan öne geçiyor ama o da 45 desibel üstünde çalışıyor.) Keşke kasayı p500a Mesh tercih etseydiniz.

Son soruna yanıtım üst fanları intake yaparsan negatif akım yaratmış olursun (Ön fanlar içeri soğuk hava alırken doğal olarak radyatörden ısınarak geçen hava, dışarı atılmak yerine üstten gelen soğuk hava ile çakışmış olacak. Kasa hava akımında içeride ki havayı soğutmak yerine sıcak havayı tahliye etmek daha kesin çözüm.) iyi olmaz. Üst fanlar egzoz olarak kalmaya devam etsin. Diğer soruna yanıt olarak. Aıo tüplerinin yukarıdan aşağıya konumlandırılması suyun otomatik olarak yer çekimi sayesinde aşağıya toplanması ile kalan boşlukta hava kabarcıklarının soğutmayı ve Aıo ömrünü etkilediğine dair bir teori var. Videoyu yanlış hatırlamıyorsam GamerNexsus hazırlamıştı. O video ya ben katılıyorum açıkçası imkanın varsa tüpler aşağıdan yukarıya şekilde montajlansın. Son olarak elinizde ki kasa genelde iş istasyonu kuran kullanıcıların kullandığı bir kasa hava akımı bence çok yetersiz. Kullandığınız Aıo son kalite zaten. Ek 360'ı bile Geride bırakıyor.(Full fan hızlarında Ek 1 derece falan öne geçiyor ama o da 45 desibel üstünde çalışıyor.) Keşke kasayı p500a Mesh tercih etseydiniz.
Hocam kasa montajı o kadar sevmediğim bir iş ki artık (evde 2 yaşımız var bir adet) tekrarını yapacağını sanmıyorum :)

Bu kasayı tercih etme sebebimse kullanışlılık, şık görüntü, minimalist tasarım ve fiyatı oldu. Yoksa düşündüğüm bir model değildi, eski kasam hava alma konusunda bariz daha iyiydi ama kaba ve çirkin geliyordu gözüme.

İlk cevabınıza ithafen; ben zaten üstlerin exhaust olarak kalmasıyla ilgili bir soru sormamıştım.

Radyatörü pull push olarak ayarlamanın kasayı bir nebze daha serin tutabileceğini düşündüm, bilmiyorum yanılıyor muyum.

İmkanım oldu, zor da olsa tüpler aşağıdan çıkacak şekilde montajı yaptım ancak bu sefer de çirkin bir görüntü oluştu. Diğer türlü kullanmanın ciddi bir dezavantajı olmayacaksa görüntü açısından tüpleri üste alma taraftarıyım.

Hocam kasa montajı o kadar sevmediğim bir iş ki artık (evde 2 yaşımız var bir adet) tekrarını yapacağını sanmıyorum :)

Bu kasayı tercih etme sebebimse kullanışlılık, şık görüntü, minimalist tasarım ve fiyatı oldu. Yoksa düşündüğüm bir model değildi, eski kasam hava alma konusunda bariz daha iyiydi ama kaba ve çirkin geliyordu gözüme.

İlk cevabınıza ithafen; ben zaten üstlerin exhaust olarak kalmasıyla ilgili bir soru sormamıştım.

Radyatörü pull push olarak ayarlamanın kasayı bir nebze daha serin tutabileceğini düşündüm, bilmiyorum yanılıyor muyum.

İmkanım oldu, zor da olsa tüpler aşağıdan çıkacak şekilde montajı yaptım ancak bu sefer de çirkin bir görüntü oluştu. Diğer türlü kullanmanın ciddi bir dezavantajı olmayacaksa görüntü açısından tüpleri üste alma taraftarıyım.
Pardon ben o push pull olayını yanlış anlamışım. İmkanın varsa 3 5 derece etki eder yapmanı tavsiye ederim. Bu arada yani uzun kullanım da yaparsa yapar o sıkıntıyı da çok sıkıntı olduysa alın üstten aşağıya.

Merhaba bende dün Arctic Liquid Freezer II - 360 montajını gerçekleştirip testlerini yapmaya başladım fakat şöyle bir sorunla karşılaştım, prime95 ve aida64 stres testinde manuel full fan açık şekilde 90 derece civarı değerler alıyorum. Biraz kurcalayıp baktığımda soğutucu fanını manuel düşürmeme rağmen sıcaklığın değişmediğini gördüm aynı durum teste başlamadan fanları 200 devirde çalıştırıp yaptığım dada oldu (90 derecelerde seyretti). Sizce bu durum pompanın çalışmadığını mı gösteriyor ?

Yardımcı olursanız sevinirim:) Teşekkürler

Hocam eğer konuyu açıklığa kavuşturduysan test ettiysen bi bana da el atarmısın son açtığım konuya :)

Yeni konular

Geri
Yukarı