Arctic Liquid II 280mm ile Ryzen 5800X'de ani ısınma

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Selamlar, Arctic Liquid II 280mm soğutucuya sahibim ve Ryzen 3600X işlemci ile internette gezinirken bile anlık sıçramalar oluyordu. Kasamın yan kapağını açınca düzeliyordu ve ben de kasa içi hava akışının kötü olduğunu düşündüm. Kasam Phanteks P400 ve ön tarafı biraz kapalı bir kasa. Sıvı soğutucu ön tarafa montajlı, kasa üstünde ve arkasında birer adet kasayla gelen fanlar havayı dışarıya atacak şekilde montajlı.

Lakin birkaç gün önce Ryzen 5800X ve B550 anakart alana kadar. Hala anlık sıçramalar var, bazen internette gezerken 75 dereceye kadar çıkıyor ve kasa yan kapağı açık olsa da oluyor. Kasa fanı alacaktım ama sorunun düzelmeyeceğinden endişe ediyorum :) kullandığım termal Cooler Master MasterGel Maker. Termali tekrar sürmeyi deneyeceğim bir ara.

Valorant gibi sisteme çok yük bindirmeyen bir oyunda bile loading kısımlarında 70 dereceyi görüyor, fakat oynarken sabit 60 derece civarlarında. Dün AC: Valhalla'yı açayım dedim daha oyun açılmadan işlemci 85 dereceyi gördü, kapattım oyunu.

Sistem:
  • İşlemci: Ryzen 7 5800X.
  • Anakart: MSI B550 Gaming Edge.
  • Ekran kartı: ASUS Dual RTX 2070s.
  • RAM: XPG 2x8 GB 3000 MHz.
  • PSU: FSP Hydro 600W Bronze+
  • Kasa: Phanteks P400.

Sorun montajda mı kablo bağlantısında mı bilmiyorum. Pompadan çıkan kablo CPU_FAN'a takılı. Radyatör fanlarının kablosu ise kutudan çıktığında zaten birbirine bağlı. Fotoğraf ekledim.
Yorumlarınızı bekliyorum.

24B7DAD8-6192-42E3-89C8-692EDE35949E.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de AIDA64 testinde 86 civarlarını görüyordu. Kullandığım Phanteks P400 biraz kapalı bir kasa. Daha açık bir kasa alsam tahminimce biraz daha düşer sıcaklıklarım.

Kardeşimde de aynı sistem var. Soğutucu olarak NZXT Kraken X62 kullanıyor. Onun da sıcaklıkları bu şekilde. 280mm sıvı soğutma olduğunu düşünürsek sıcaklıklar her türlü yüksek :)

Yeni konular

Geri
Yukarı