Arctic MX-4 2019 Edition deneyimi

Arkadaşlar selam, hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde bir konu açmıştım, egzoz fan mı alınmalı, termal macun mu başlığı altında. Benim de tahmin ettiğim gibi termal macun önerdiniz. 4 yıl boyunca termal macunu yenilemediğim için işlemci üzerinde termal macundan eser yoktu, soğutucunun üzerinde kurumuş bir şekilde beni bekliyordu.
Arctic MX-4 2019 Edition aldım, bugün uyguladım ve gerçekten muhteşem bir fark oluştu diyebilirim. %100 yük altında 90, 93 dereceye kadar çıkan işlemcim, %100 yük altında 84 dereceyi geçmedi. Süreler de önemli dediğinizi duyar gibiyim, şu an zamanım olmadığı için ancak 15 dakika test yapabildim ve hemen bu konuyu açma gereği duydum, eskiden işlemcim %100 yük altına girdiğinde 3 dakika gibi kısa bir süre sonra 90 derecelere dayanıyordu ve testi sonlandırma gereği duyuyordum. Bugün ise 15 dakika boyunca ortalama 79, 84 derece arasında gidip geldi. Her aklıma geldiğinde bir süre sonra alırım dediğim termal macunun ne kadar önemli olduğunu görmüş oldum, siz benim gibi yapmayın efendim, kuruduğunu anladığınız gibi yenileyebilirsiniz, kaliteli bir macun ile.
Okumakla uğraşmak istemeyenler için değerleri sıralayayım;

Termal macun yenilemeden önce; %100 yük altında 90, 93 derece arası.
Termal macun yenilemeden önce; Boşta 45, 50 derece arası.

Termal macun yeniledikten sonra; %100 yük altında 79, 84 derece arası.
Termal macun yeniledikten sonra; Boşta 35, 39 derece arası değerler gördüm.

Yan sistemim aynı işlemci var soğutucu acayip ses çıkaran garip bir soğutucu Zalman cnps 90F ve, termal macun bitik tamamen kurumuş durumda, rengi altın 4.5 hızında Full yükte 69 derece gördüm.
Doğrudur fakat benim durumum ayrı, kasamda bulunan egzoz fan bozuldu, bu cidden bir sıcaklık artışı yapıyor, aktif olarak kasayı soğutan bir egzoz fan yok, CPU Fan var bir tek. Egzoz fanı yeniler yenilemez 4.5GHz` değerlerine yaklaşmayı ben de düşünüyordum.
Ryzen 5 3600 stok soğutucu.
Sıcaklıklar nasıldı ki? Muhtemelen hava sirkülasyonu güzel bir kasa kullanıyorsunuz, bu yüzden pek etki etmemiş olabilir. Ya da termal macun zaten yenidir, yenilemeniz gerekmemesine rağmen yenilemişsinizdir. Soğutma konusunda pek bilgim yok, tahminlerimi yazdım, belki de hiçbiri olmayabilir.

Doğrudur fakat benim durumum ayrı, kasamda bulunan egzoz fan bozuldu, bu cidden bir sıcaklık artışı yapıyor, aktif olarak kasayı soğutan bir egzoz fan yok, CPU Fan var bir tek. Egzoz fanı yeniler yenilemez 4.5GHz` değerlerine yaklaşmayı ben de düşünüyordum.

Sıcaklıklar nasıldı ki? Muhtemelen hava sirkülasyonu güzel bir kasa kullanıyorsunuz, bu yüzden pek etki etmemiş olabilir. Ya da termal macun zaten yenidir, yenilemeniz gerekmemesine rağmen yenilemişsinizdir. Soğutma konusunda pek bilgim yok, tahminlerimi yazdım, belki de hiçbiri olmayabilir.
Kasam Corsair Spec delta çok çok iyi değil hava sirkülasyonu.
Elimde olduğu için MX4 geçtim ancak fayda etmedi.

ZF-12 daha iyi bence. Benim Laptop hava girişi tozlandığı için sürekli ısınıyor ama.

Burada testi var:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En fazla 88 derece görmüş. Ben ilk yenilediğimde 85 en fazlaydı. 3-4 derece fark edebiliyor yani. Aynı zamanda içinden sürme aparatı falan filan çıkıyor. Ama çok yavaş geliyor Çin'den. 1,5 ay sürdü. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı