Arctic P12 vs Arctic P14

f3turan

Hectopat
Yer
Street Ball
Daha fazla  
P12 ve P14 arasından hangisi daha iyi hava akışı sağlar? Direkt düz mantıkla "büyük olan daha iyidir" demek doğru mu? Daha alacağım kesin değil fakat alırsam Zalman N3 ile kullanacağım. Bir de şu PWM olayı nedir? PWM olanı almam daha mı iyi olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
PWM özellikli fan, sıcaklığa göre sizin ayarlayacağınız veya otomatik ayarlanan fan hızı yüzdeliğinde çalışır. Yani sistem serinse düşük RPM'de sessiz, sistem ısındıysa RPM arttırarak daha gürültülü çalışır. PWM olmayan fan direkt tam devirde çalışır. P14, 1700 RPM'de 72.8 CFM hava akışı sağlayabiliyor iken P12, 1800 RPM'de 56.3 CFM hava akışı sağlıyor. Bence P14 tercih edin.

Bir de o kasayı alırsanız öne 2 adet 120/140 mm üste ve arkaya toplam 3 tane sadece 120 mm fan takabiliyorsunuz. Araştırmadıysanız ek bilgi olarak söyleyeyim dedim.

PWM özellikli fan, sıcaklığa göre sizin ayarlayacağınız veya otomatik ayarlanan fan hızı yüzdeliğinde çalışır. Yani sistem serinse düşük RPM'de sessiz, sistem ısındıysa RPM arttırarak daha gürültülü çalışır. PWM olmayan fan direkt tam devirde çalışır. P14, 1700 RPM'de 72.8 CFM hava akışı sağlayabiliyor iken P12, 1800 RPM'de 56.3 CFM hava akışı sağlıyor. Bence P14 tercih edin.

Büyük olan daha iyidir :) PWM, 4 pinli hız ayarını yapabiliceğin fan anlamına gelir. 3 pinlilerde de hız ayarı yapılabiliyor ama farklı bir yolla.

Peki sizce PWM şart mı?

Fanların kalitesinin aynı olduğunu varsayarak büyük olan daha iyidir diyebiliriz. PWM ile DC fanların farkı PWM daha ince ayar verme olanağı sunuyor denilebilir. PWM şart değil. DC fanlar 3 pinli olup gelen voltaja göre fan hızı değişiyor. (Örn 12V=%100, 6V=%50 kapasite)

Eğer BIOS'unuz çöp değilse DC fanlara özel profil oluşturup ısıya göre voltaj ayarı yapabilirsiniz.

3X12 vs 2X14 olduğu zaman kafalar karışıyor alacağınıza adede ve kasa uyuma göre değişir.
Hocam 2x14 alıp zalman N3 kasanın önünde ki iki fan ile değiştirmeyi düşünüyorum. İleride tekrar bütçem olunca da arkada ki fanı P12 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat daha bir kesinlik yok. Sistemi topladıktan sonra karar vereceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı