Ardiuno, Elektronik Parçalar ve Kutu Açılışı

Merhaba arkadaşlar. Bugün yeni bir kutu açılımı ve tanıtım yapacağım. Forumda belki yapan vardır ya da yoktur. Bu galiba ilk defa bu konuyla ilgili tanıtım olacak.
Bugün elektronik ve Arduino ile ilgili aldığım parçaları tanıtacağım. Tabi bu parçalarda hala eksikler var onları da tamamladıktan sonra tekrar bir tanıtım yapıp daha sonra ayrıntılı inceleme yapacağım.

Aldığım parçaların çoğu Türkiye'den robotistan.com'dan az bir kısmı Çin'den Banggood.com'dan.
Bu arada hazır Çin'den aldığım ürünleri söylerken normalde gümrük işlemlerinde en fazla aynı üründen üç adet alabiliyoruz diye biliyorum. Ancak aşağıda paketini paylaştığım LED'ler ve transistörler adet olarak üçten fazla ancak kutu olarak bir kutu aldım ve gümrükten geçti bir sorun olmadı.
Bu konuda uzman olan varsa bu tip ürünlerde kutu olarak mı adet hesabı yapılıyor? Yoksa kutu içindeki ürünün tane adedi ile mi yapılıyor?

Şimdi kutu açılışına gelelim. Tek tek ürünlerin resimlerini alt alta paylaşacağım. Gerekli yerlerde ürünle ilgili açıklama yapacağım.

20180305_100335.jpg

20180305_105409.jpg

1) Dijital multimetre: Multimetre olarak dijital multimetre aldım. Bunların analog ve otomatik olan multimetresi de var bu orta sınıf diyebilirim. Analog olanlar ibreli olandan. Otomatik ise iki veya üç işlemi bir noktada toplayan multimetrelerdir. Ölçümlerde gayet iyi sonuçlar veriyor. Markası TT T-ECHNI-C DT890DL model. Ortadaki ise multimetreye takılan problar. Prob ne işe yarar derseniz problar devremizde veya devre elemanlarımızın sağlamlık voltaj ve akım değerlerini ölçmeye yarayan kırmızı probu multimetre üzerinde yer alan V/ ohm simgesinin olduğu yere siyah prob ise COM yazan yere takılan yardımcı aparat diyebiliriz. En sağ tarafta olan ise devre veya herhangi bir ürünün sıcaklığını ölçmeye yarayan termistör probu.

20180305_100547.jpg

Multimetrenin arkasında 9 Voltluk pil yuvası var. Ayrıca yanında pili de geliyor. Resimde gördüğünüz gibi masa üzerinde durması için ayaklığı bulunmakta. Yine arka tarafta iki probu multimetre üzerinde tutmak için tutma yerleri var.

20180305_100807.jpg

20180305_100626.jpg

Gördüğünüz gibi prob uçları kapalı plastik içinde geliyor.

20180305_100807.jpg

Burası da multimetreye takılan tarafı.

20180305_100848.jpg

Termistörü gördüğünüz gibi kırmızı siyah probu ve diğer ucundan sıcaklığını ölçmeye yardımcı olan bölüm.

20180305_101021.jpg

20180305_101032.jpg

20180305_101043.jpg

Multimetre üzerinde ışık düğmesi var. Diğerleri ise saat yönüne göre diyot, ohm, sıcaklık, DC volt, AC Volt,
AC akım , DC akım ve kondansatörler için farad değerleri. Bu arda resimde üç tana ışık yeri var. Burada ''n''harfi gibi iki işaret var off yazısının sağında da var bunların anlamını ben çıkaramadım bilen varsa söyleyebilir mi? Ben kısa devre olarak tahmin ediyorum belki yanılıyorum. Sağ tarafta da PNP ve NPN transistör ölçüm yerleri bulunmakta.

20180305_101330.jpg

2) Pil yuvası: Pil yuvası 8'li pil yuvasıdır. İki tane kırmızı siyah yani pozitif ve negatif kablosu vardır. Toplam bu pil yuvası ile 12 Volt güç kaynağı görevi görmekte.
Arkadaşlar bununla ilgili bir uyarıda bulunayım. İşiniz pil yuvası ile bittiyse lütfen bir pili içinden çıkarın. İsterseniz hepsini de çıkarabilirsiniz. Benim yaşadığım olayı yaşayabilirsiniz. Piller içindeyken siyah ve kırmızı kablo uçları birbirine değdi ve temas etti. Bununla beraber küçük kıvılcımlar çıktı ve hafif duman çıkmaya başladı. Tabi ben devrede elemanları takıyordum bu sırada. Dikkatimi çekmedi. Koku alınca bir baktım masanın sağ tarafına duman çıkıyor. Ben pilleri iki gün boyunca pil yuvası içinde ve pil yuvasıyla beraber kutunun içinde kaldırmıştım. Düşünsenize kutunun içinde kablolar temas etseydi önce duman sonra pillere ateş sıçrardı daha sonra evde yangına kadar giderdi. Allah korudu.

20180305_104549.jpg

20180305_104536.jpg

Göründüğü gibi kablo uçlarında hafif yanma var. Bu uçlara dupon alıp takacağım böylece daha güvenilir olacak.

20180305_104559.jpg

3) Krokodil kablo: Bu kablodan 10 adet aldım. Bunlarda olmazsa olmaz parçalardan. Devremiz ile multimetre arasında volt amper ölçümleri ve devre elemanlarının ölçülmesinde kolaylık sağlıyor.

20180305_104805.jpg

20180305_104625.jpg

4) Jumper kablo:
Jumper kabloların kullanım alanı breadboard üzerinde veya Arduino üzerinde bağlantı kurma amacı ile kullanılıyor. 40 Pin dişi-dişi , erkek- erkek ve dişi - erkek olarak bulunmakta ölçü olarak 20 cm ve 30 cm olarak satılmakta. Ayrıca Çin'deki sitelerden metre hesabıyla da alabilirsiniz. Resimde ördüğünüz 30 cm erkek - erkek .
20180305_105721.jpg

20 cm dişi - erkek.

20180305_105732.jpg

20 cm dişi-dişi.

20180305_105738.jpg

5) PNP ve NPN transistörler: Transistörler hakkında fazla bilgim yok ancak devrede anahtarlama görevi olduğunu öğrendim. Banggood. com'dan 1 kutu aldım. 15 çeşit ve toplam 600 adet kutuda bulunmakta.

20180305_101452.jpg

20180305_104015.jpg

6) LED'ler: LED'ler 3 mm ve 5 mm olmak üzere iki çeşit bulunmakta. Renk olarak kırmızı, yeşil, mavi , sarı ve şeffaf beyaz olmak üzere beş renk kutuda bulunmakta. Kutuda toplam 500 adet bulunuyor. Bunu da banggood.com'dan aldım.

20180305_104155.jpg

7) Buton: Butonuda banggood.com'dan aldım. Butonlar buraya göre fiyatları ucuz. 100 adet var bir poşet içinde. Yanlış hatırlamıyorsam 7,50 TL'ye aldım. Buton da devre de lazım olabilecek elemanlardan. Yeni başlayanlar alabilir. Butonla ne yapabilirim derseniz LED yakabilirsiniz.

20180305_104435.jpg

8) Dirençler:
Dirençler çeşitli ohm değerlerinde ve üzerinde değişik renk çizgilerde bulunuyor. Bu çizgiler ohm değerinin hesaplanmasında yardımcı oluyor. Direncin görevi devrede geçen fazla akımı dengelemek.

20180305_105754.jpg

20180305_105949.jpg

9) Potansiyometre :
Potansiyometreden 30 adet aldım her değerden üç adet. Potansiyometre ile örnek verirsek ledlerin ışık seviyelerini ayarlayabiliriz. Daha başka projelerde de kullanılabilir. Aşağıda gördüğünüz gibi alttan yukarı doğru en küçük değerden en yüksek değere kadar sıraladım.
20180306_134430.jpg

10) Kondansatör: Kondansatörler devrelerde kullanılan başka bir elemandır. Bunlar değişik farad ve voltajlarda kullanılır. Değişik çeşitleri vardır. Elektrolit kondansatör, mercimek kondansatör (Gerçek ismini bilmiyorum ama mercimeğe benzediği için böyle isimlendirdim :)) mika kondansatör, polimer kondansatör ve süper kondansatör olarak çeşitlidir. Tabi elektrik elektronikle yeni ilgilendiğim için belki bilmediklerim de olabilir. Bu kondansatörlerin kutuplu ve kutupsuz olanları vardır. Ben de hem kutuplu hem kutupsuz var. Kondansatörleri kullanırken iki tehlikeli durum olduğunu öğrendim. Birincisi kutuplu olan kondansatörü artı yerine eksiye eksi yerine artıya bağlarsak patlama kondansatör patlıyormuş. İkincisi ise devrede mesela 50 volt kondansatör gereksinimi olan bir devreye 40 volt takarsak yine patlama riski oluyor. Bu nedenle biraz kondansatör voltajını fazla tutmak gerekiyormuş.

20180306_135016.jpg

11) Breadboard (deney tahtası): Breadboard İngilizcede ekmek tahtası anlamına geliyor ancak deney tahtası diyebiliriz. Breadboard devremizi hazırlayıp nerede hata yapmışsak oradaki hatayı hızlı bir şekilde zahmetsiz bulmamızı sağlıyor. Böylece pertinaks üzerinde yada bakır levha üzerinde yanlış yaptığımız yerlerle uğraşmamızı engelliyor. Bu görevi bence çok avantajlı.

20180306_135133.jpg

12) Arduino Ino ve USB kabloları: Arduino ile beraber USB kablosu da gönderildi. Ben verilmeyecek diye zannettiğim için iki tane aldım.

Arduino Uno ile neler yapabiliriz derseniz uzaktan kumandalı araba, ev güvenlik sistemi, hatta robota kadar değişik projelerde yazılım desteğiyle yapabilirsiniz. Bu arada geçenlerde Arduino Uno'yu ne yaptıysam yazdığım kodu yükleyemedim. Yeniden başlattım bilgisayarı hatta format attım yine çalışmadı. Arduino'yu USB kablosuna taktığımızda aygıt yöneticisinde COM3 göremedim. Ben de takma esnasında yavaşça portu tutarak taktığımda com3 göründü ve bu sorunu böyle çözdüm.

20180306_135225.jpg

20180306_135300.jpg

Hepsi bu kadar şimdilik eksik parçalar var. Onları da aldıktan sonra paylaşırım. Sorularınız varsa sorabilirsiniz görüşmek üzere.:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplam ne kadar tuttu ürünlerin tamamı? Projelerinizi de bekliyoruz. İyi çalışmalar.
Kusura bakmayın cezalıydım.
Dijital multimetre: 66 TL Hepsiburada.com'dan aldım.
Transistör, LED ve buton: 61 TL Banggod.com'dan aldım.
Geriye kalan parçaları Robotistan.com'dan aldım onlarda 128 TL tuttu.
Toplam: 255 TL hepsi.
Ancak şuan parçalar tamamlanmış değil bu ay alacaklarım var ve bir daha ki ayda alacağım.
Bu arada ben elektroniğe yeni başladım. Önce elektroniği anlayıp daha sonra arduino üzerinde projeler yapacağım. Tabi arada küçük arduino projeleri de yapacağım. Önce temeli bilmem lazım. Ayrıca aklımda benim için çılgın projeler var. Bunları şimdilik yapamam. Zamanı gelince neler olduğunu göreceksiniz.:) Mesela ütüleme robotu arduino öyle bir imkan verirse yapacağım. annelerimizi ütüleme derdinden kurtarırım.:D

Arduino' yu ses ve görsel projelerde de kullanmak isterseniz . "Pure Data" adındaki ücretsiz görsel programlama uygulamasını şiddetle tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu aralar benim de aklımda Arduino almak. Konunuz güzel denk geldi. Yavaş yavaş ben de toparlasam iyi olacak sanırım. Bir seferde almayı beklersem bu gidişle alamayacağım. :)

Bu arada multimetre üzerinde bahsettiğiniz bir simge vardı. Lise döneminden kalma bilgim beni yanıltmıyorsa, kare dalga çıkışı veriyor o kademe. Bazı entegrelerin çalışması için gerekli olan "Clock Pulse" dalgalarını düzenli bir şekilde üretiyor olması lazım. Yine de kitapçığa bakmak daha iyi olur, yaklaşık 5-6 senedir bu meslekle ilgilenemiyorum. Öğrenilen şeyleri unutup, kendinden emin olamamak gerçekten üzücü bir şey. :(

Bu aralar benim de aklımda Arduino almak. Konunuz güzel denk geldi. Yavaş yavaş ben de toparlasam iyi olacak sanırım. Bir seferde almayı beklersem bu gidişle alamayacağım. :)

Bu arada multimetre üzerinde bahsettiğiniz bir simge vardı. Lise döneminden kalma bilgim beni yanıltmıyorsa, kare dalga çıkışı veriyor o kademe. Bazı entegrelerin çalışması için gerekli olan "Clock Pulse" dalgalarını düzenli bir şekilde üretiyor olması lazım. Yine de kitapçığa bakmak daha iyi olur, yaklaşık 5-6 senedir bu meslekle ilgilenemiyorum. Öğrenilen şeyleri unutup, kendinden emin olamamak gerçekten üzücü bir şey. :(

Merhaba. Benim hala eksik parçalar var. Ancak bütün parçaları bir defada almanız şart değil. Önce en gerekli olanları alın yani LED yakma ve butonla LED yakmak gibi projeleri öğrenmek için. Sonra ayda bir kendinize 100-150 TL gibi aylık bütçeyle lazım olan parçaları alabilirsiniz. Ben dört aydır parça topluyorum. Ama bunun bir ayı 3d printer parçası almakla geçti ve printer parçalarında da eksiklik var. Bana her ay değişik bir parça almak daha eğlenceli geliyor. :) Hem bu zaman zarfı arasında öğrendiğiniz projelerde olur yeni parçaları alana kadar.

Bu ay alacağım parçaları söyleyeyim. Öncelikle şunu söyleyeyim eve atölye kuruyorum ve atölye için gerekli araç gereçlerde lazım. Mano çekmeceli kutu alacağım. Barrel jack alacağım. Cımbız seti alacağım. Birkaç parça daha var onlar aklıma gelmiyor. Alacağım yeni parçaları da tanıtacağım.

Multimetre konusunda dün çok araştırdım ve sonunda buldum o işaretin anlamını youtube' da elektrofizikçi adlı kanal var elektrikle ilgili güzel videolar var. Orada bir videosunda benim aldığım aynı multimetrenin farklı modelini tanıttığını gördüm. O işaretin kare dalga boylarını ölçmeye yaradığını söyledi. Peki o kare dalganın yukarı ve aşağı ok işareti biri alçak kare dalga boyu diğeri yüksek kare dalga boyu anlamına mı geliyor? Bu arada multimetrenin kitapçığı İngilizce. Türkçe olarak yazılmamış. Ancak yine bakarım.

Okul hayatına değinmişken ben Anadolu lisesi mezunuyum ve lise 1.sınıftayken fizik dersinde devre şemalarını işlerdik. Hatta problemler hoca çözerdi. Bize direnç güç kaynaklarını bahsederdi. Ancak ben ne olduğunu anlayamazdım. Çünkü hayatımda direnç neye benzer güç kaynağı nedir bilmezdim. Sadece kağıt üzerinde sembollerini görürdük. Bir gün hoca demedi ki ya ben bunları söylüyorum da bari sınıfa her devreden bir tane getirip göstereyim öyle tanıtayım. Şimdi lise hayatıma geri dönsem hocaya kendim getirip arkadaşlarıma ne olduğunu tanıtırdım. Belki hoca şundan çekinmiş olabilir. Ona da hak veriyorum. Şimdi biz bu devrelerle proje yaparsak bizi belki elektrik çarpar başına bela oluruz diye düşünmüştür. Ama en azından devre elemanlarını getirse tanıtsa iyi olurdu. Lise 2. sınıfa geçtiğimde sözel bölüme geçtim. Haliyle fizik dersi artık görmedik.:) Şuan üniversite okuyorum ancak elektronikle ilgili değil. Şimdiki nesil daha şanslı. Benim zamanımda yani lise 1.sınıf 2007 yılında Arduino Uno yoktu. Belki yeni çıkmıştı ama piyasada görmemiştim. Şimdi Lise hayatıma geri dönebilsem neler neler yapardım. Ah ne güzel günlerdi o zamanlar.:( Ben şuan hobi olarak başladım.:)

Arduino' yu ses ve görsel projelerde de kullanmak isterseniz . "Pure Data" adındaki ücretsiz görsel programlama uygulamasını şiddetle tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Güzel bir proje.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tekrar merhaba arkadaşlar. Bu ay aldığım ekipmanlar biraz gecikti. Türkiyedeki gecikmedi yani iki gün sonra elime ulaştı ama Banggood.com'dan aldığım ekipmanlar ilk siparişim 10 günde gelmişti. Şimdiki siparişim 16 günde geldi.
Banggod.com.dan aldığım siparişlerde yine sorun çıkmadı. Yani gümrükten geçti. Ekipmanların resmini paylaştığım zaman kargo ile ilgili karşılaştığım bir durumdan da bahsedeceğim. Kargo durumu derken bir ürün resmi altında ne olduğunu açıklayacağım. Kötü bir durum değil aslında.
Aldığım ürünlerin fiyatlarını en altta paylaşacağım. Ayrıca altta fiyatları güncelleyerek şimdiye kadar ne kadar harcadığımızı paylaşacağım.

Şimdi aldığım ürünlerini tanıtmaya geçiyorum.

Kutunun paketlenmesi güzel olmuş. İki kutu üst üste streç filmle sarılmış.

Kutu 1.jpg

kutu2.jpg

kutu 3.jpg

kutu 4.jpg

Arkadaşlar resimde gördüğünüz Mano çekmeceli dolap. Modeli K- 35. Bunun içine büyük parçaları koyabilirsiniz Arduino krokodil kablo fazla olan dirençler gibi malzemeleri koyabilirsiniz. Bunları kendi ölçülerinde birbirine geçirerek takma imkanınız var.

kutu 12.jpg

kutu 6.jpg

Bu dört çekmeceli dolap. Bunun içine kullandığınız dirençleri,kondansatörleri, diyotları ve transistörler gibi küçük devre elemanlarını koyabilirsiniz.

kutu 10.jpg

Bu resimde fark ettiyseniz arada ikiye ayırmak için çentik gibi bir şey yapılmış. Bu ne işe yarıyor derseniz mesela sizde iki farklı transistör var ve az bulunuyor ve siz daha fazla çekmeceye ayırmak yerine tek çekmecede iki farklı transistörü koyabilirsiniz. Bu sebeple yerden tasarruf etmek için araya pleksi glass ya da karton yapıştırarak ikiye bölüp kullanabilirsiniz.
kutu 11.jpg

Motajlı hali. Bu arada en üstteki model K-10 modeli.
montajlı hali.jpg

Elimde gördüğünüz eleman buzzer. Bundan 3 adet aldım. Resimde gördüğünüz gibi artı ve eksi bacakları var.
buzzer1.jpg

Dişi klemensli barrel jack.
barrel jack dişi.jpg

klemensli erkek barrel jack. Erkek ve dişi olandan 2 adet aldım. Erkek ve dişi jackları birbirine takarak kullanabilirsiniz çalışmalarınızda. Ben pil yuvası için kullanıyorum. Hatırlarsanız pil yuvasının kablo uçları açıktı ve birbirine değebiliyordu. İşte bunun için siyah ve kırmızı jumper kabloyu jackların klemens girişine taktım ve şuan daha iyi.
barrel jack erkek.jpg

Adaptör jack. 2 adet aldım.

jack.jpg

Sıra geldi banggood.com'dan aldığım ürünlere. Bu paketlerden biri açılıp tekrar kapatılmış.
çinden paket.jpg

Dupont ve cımbız. Dupont kutusu güzel.
paket.jpg

Resimde dupont pinleri, header pin, dişi dupont ucu ve erkek dupont ucu var. Arkadaşlar yukarıda kargoyla karşılaştığım durumu söyleyeyim. Bu dupontlar gümrükte galiba kontrol edilmiş. Bir de bulunduğum ilde de ben bilgisayardan geldiği gün takip sisteminde torba açıldı diye açıklama kısmında gördüm. Galiba bulunduğum ilin kargo şubesi de açıp bakmışlar. Şimdiye kadar iki defa banggood.com'dan alışveriş yapıyorum. Kutulu olan ürünlerden şimdiye kadar gümrüğe takılmadı. Galiba kutu olarak alınan ürünler adet olarak sayılıyor ben 1 adet aldım. İçinde toplam 674 adet parça var. Aslında yeni başlayanlar için dupont şart değil ama bana ileride kablolara pin yapmak için veya devrelerde lazım olacağından şimdiden alayım dedim.
dupont 2.jpg

Bu resimde gördüğünüz dupont kutusunu bölmek amacıyla kullanılan plastik ayraç diyebiliriz. Bunları uygun boyutta olan çekmecenizi ikiye bölme amaçlı kullanabilirsiniz.
dupont5.jpg

Header pinler. Bunları bir devrenize lehimleyebilirsiniz.
header pin.jpg

Bunlarda dupont pinlerinin içine kabloyla birlikte takılarak kullanılan bir aparat. İngilizceyle bunlara crimper deniliyor galiba. Elimdeki dişi olanı.
dupont 3.jpg

Erkek crimper.
dupont 4.jpg

1x4 pin. Yani 4 pin yuvası var. Bunlardan 1 ile 10 pin arasında değişen çeşitleri var.
1x4 pin.jpg

Antistatik cımbız. Cımbız elimizin yetmediği küçük parçaların takılmasında yardımcı bir aparat.
cımbız.jpg

Bu paketlerde banggood.com'dan yeni geldi. Beyaz pakette kablo sıyırıcı ve kesici pense var. Aslında Türkiyeden alacaktım ancak stokta yoktu. Diğer modellerde 100 TL gibi fiyatı vardı. Bu arada galiba gümrükte paket büyük göründüğünden bu paketi de açmışlar gibi belirtiler fark ettim. Siyah pakette diyotlar var.
paket 2 çin.jpg

Beyaz paketi açtığımda yine bir başka paket çıktı. Arkadaşlar illaki sadece Türkiye'de paketler açılıp bakılmıyor buraya Çin'den geldiğinde Çin gümrük memurları da açıp bakabiliyor.
iç paket.jpg

Kablo kesici ve sıyırıcı pense. Arkadaşlar belki bunun neden ambalajı yok diyebilirsiniz. Ben açıp kontrol ettim nasıl çalıştığını o yüzden ambalajıyla çekmedim resmini. Pense otomatik sıyırıcı ve kesici özelliğe sahip.
pense 2.jpg

Gördüğünüz yuvarlak demiri çevirdiğiniz zaman pense kilitleniyor. Yani bastırdığınızda yerinden oynamıyor. Bunu ayarlayabilirsiniz.
pense 3.jpg

Pense üstünde 5- 25 mm arasında kabloyu sokup sıyırabilirsiniz. Sıyırma alanı içinde siyah plastik parça var onuda geri ileri alarak sıyıracağınız kablonun boyunu ayarlayabilirsiniz.
pense 5.jpg

Pensenin bu tarafında da ınch hesabıyla da kablonuzu ayarlayabileceğinizi belirtmiş. Pensenin alt tarafında siyah iki tane kesici bölüm var. Oradan kabloyu ikiye bölebilirsiniz.
pense4.jpg

Diyotlar. Kutusu bayağı küçük. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.🙂 Siz anladınız ne demek istediğimi.
diyot.jpg

diyot 2.jpg

Şimdi gelelim bu siparişin maliyeti ve şimdiye kadar olan maliyeti.

Robotistan.com: 118.50 TL (Kargo dahil.)
Banggood.com: 115 TL (Kargo ücreti dahil. Bu arada şimdiki ve önceki siparişte de 22 euro altında sipariş verdiğim için gümrük vergisi ödemedim. 22 euro o tarihlerde 102 TL 'ye denk geliyordu. 20 TL küsür takip numara ücreti verdim. Geriye kalan 95 TL ise ürünlerin ücreti. )

Siparişin toplam maliyeti: 233,50 TL.
Şimdiye kadar olan siparişlerin toplam maliyeti: 488,50 TL. (Güncellendi.)

Bu ay alacağım siparişlerin ne olduğunu şuan belirleyemedim. Sürpriz olsun.
Bu arada unutmadan bu ayın sonuna doğru ayrıntılı multimetre tanıtımı, devre elemanlarıyla ilgili tanıtımlar ve küçük projeler yapabilirim. Projeleri elektrik elektronik bölümünden takip edebilirsiniz. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Hoşçakalın.
Merhaba arkadaşlar. Bugün direnç.nettten aldığım parçalarla devam ediyoruz. Bu parçaları tesadüfen internette araştırdığımda Türkiyedeki diğer sitelere göre daha ucuz parçalar olduğunu farkkettim. Birazdan parçaların resimlerini altta koyduğumda fiyat karşılaştırması yaparak size anlatacağım.
Şimdi kutu açılımına geçelim.

1.Böyle bir kutu içinde geldi.

20180429_101606.jpg

2. Kutunun içinde Arduino malzemeleri ile ilgili olmayan iki poşet görebilirsiniz onları 3D printer için aldım. Poşet içinde kaplinler ve mike konnektörler var. Onları da diğer malzemeler ile ayrı bir konu açarak size göstereceğim.

20180429_101657.jpg

3. 140 parça Jumper kablo seti: Ben de daha önceden hatırlarsanız jumper kablosu vardı. Ancak kablolar breadboard üzerinde çok karmaşık durduğu için bu seti aldım. Şu an çok daha rahat denemeleri yapıyorum.
Fiyat olarak Banggood.com'dan daha hesaplı şuan banggood.com'da 17 TL bir küsür. Bazı parçalar Çin sitelerinde Türkiye den daha pahalı satılıyor. Bazıları da Çinde daha ucuz olabiliyor. Bunu da dip not olarak düşeyim.
Türkiyedeki diğer sitelerde 11-16 TL arasındayken direnc.nette 7,15 TL'ye aldım.

20180429_101728.jpg

20180429_101739.jpg

4. Servo motorlar: Bu servo motorlardan 5 adet aldım. Modeli SG90 9G mini servo motor. Voltaj aralığı 4,8 ile 7 volt arasında.
Bu motorları robotik çalışmalarda kullanacağız. Bunlarla robot el yapabiliriz.
Fiyat konusuna gelince banggood.com ve Türkiyedeki diğer sitelerde 12 TL. Direnc.nette tanesini 7,38 TL'ye aldım.
Gördüğünüz gibi 3 pin girişi var.

20180429_101850.jpg

20180429_102018.jpg

20180429_102053.jpg

20180429_102125.jpg

5. 3 metre S-link USB A'dan B'ye kablo: Bu kabloyu şimdilik Arduino için kullanacağım. Daha sonra 3D printera takacağım. 3 metre almamın sebebi ilerde 3D printerı masadan biraz uzak konuma koyacağım için. Ama Arduinoya 1,5 metre yetecektir.Sonra bir tane 1,5 metrelik bir kablo daha alacağım.
Kablo zannedersem bakırdan yapılmış ve Arduinoya taktığımda hemen bilgisayar Arduinoyu gördü. Kaliteli bir kablo. Bilgisayarda Arduinonun görülme meselesi birazda kullandığımız kablonun kalitesine göre değişiyor.
Bu kabloyu Hepsiburada.com'dan aldım. Fiyatı 12 TL'di. İndirimli haliyle 6,50 TL gibi bir fiyata aldım.

20180429_102659.jpg

20180429_102727.jpg

20180429_102723.jpg

20180429_102736.jpg

6. HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü: Mesafe ölçümlerinde, robotlarda, engelden kaçan robot projesi gibi birçok projede kullanılır. 2 adet aldım.
Tanesi diğer sitelere göre 1-1,5 TL gibi daha ucuz. 1 tanesi 5,10 TL.

20180429_102859.jpg

20180429_102915.jpg

7.Kapasitif mikrofon bacaklı: Bu mikrofon devrelerde takacağımız bir eleman. Benim gibi yeni başlayanlar için pek gerekli değil ama ilerde devre yaptığım zaman kullanabilirim diye aldım. Mesela ses kartı yapılabilir. 2 adet aldım. tane fiyatı 90 kuruş.

20180429_102931.jpg

20180429_102942.jpg

8. Arduino XY Joystick: Joystick sizde tahmin edebileceğiniz gibi Arduino ile bir projeyi kumanda ile yönlendirmesini yapmak istiyorsak bu modülü kullanabiliriz.
Fiyatı 3,15 TL.

20180429_103322.jpg

20180429_103326.jpg

20180429_103336.jpg

Şimdilik bu kadar. Bu ay Arduino ile ilgili banggood.com'dan birşey almadım. 3D printer için 3 adet nema17 step motor aldım. 10 gün oldu sipariş vereli. Bakalım hala gelmedi bir iki güne Türkiye'ye gelir diye düşünüyorum. Önümüzdeki ay belki 45 i bir arada sensör alacağım banggood.com'dan. Görüşmek üzere hoşçakalın.

Direnc.net : 77,74TL (3D Printer dahil 97,13 TL. Kargo dahil. Ben sadece toplam tutar olarak sadece Arduino malzemelerinin fiyatını güncel tutara ekleyeceğim.)
Hepsiburada: 6,50 TL
Siparişin toplam maliyeti: 84,24 TL
Şimdiye kadar olan siparişlerin toplam maliyeti: 572,74 TL (Güncellendi.)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı