Arduino FBB Racing wheel yapımı

Kasım Er

Femtopat
Yer
Edirne Trakya üni
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
@Akif9748 arkadaşımızın NFBB konusundan yola çıkarak, kendim de bir şeyler katarak direksiyon setini güncelledim. Logiteck momo model direksiyon setimi 900 derece yaptım. Leonardo ile debriyaj ekledim. Sıra geldi FBB'ye, aynı konunun FBB versiyonundaki gibi şemayı uyguladım fakat encoder yerine mekanik sebepler dolayısıyla çok turlu pot kullanıyorum.
Motor sürücünün bağlantısını aynı şemadaki gibi yaptım, Arduino'yu PC'ye bağlayınca FBB kendini sola döndürmeye başlıyor. Kalibrasyon için değil. Sınırsız bir dönmeye giriyor, el ile geri yerine getiriyorum gene kırıyor sola ve uygulama üzerinden yaptığım tepkime değişikliklerinin hiçbirine cevap vermiyor. Üstelik oyunda da tepki yok, sadece sürekli sola dönme işlemi yapıyor
Denediğim bağlantı tipleri:
1. Potansiyometre ile ilgili olduğunu düşünüp potansiyonun 5V girişini motor sürücünün bağlantılarından ayırdım, bir şey değişmedi.
2. Motor sürücünün 3. ve 4. pinini 7. pin ile birbirinden ayırdığımda sorun çözüldü ama yine FBB çalışmıyor.
3. Motor sürücünün 3. ve 4. pinini ayırdım, 4 hala 7. pin ve pot 5V ile bağlı. Sola dönme isteği kesiliyor, direksiyon sola doğru daha hafif, sola doğru daha ağır oluyor.
Motor sürücü mü bozuk? Encoder kullanmadığım için mi anlayamıyorum?
OKUL projesi olarak bunu seçtim, sanırım pişman olmaya başladım 😓

IMG_20211114_232632.jpg

IMG_20211114_232555.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Potlu sistem yerine Encoder kullanmayı denediniz mi?
Söylediğim gibi mekanik sorunlar ile karşılaştığımız için encoder kullanamadım fakat bizdeki açık devre optik encoder tıpkı yazıcılar gibi disk bağlantı yeri balans yapıyor bundan ötürü ölçümlerimiz bozuluyor onun yerine direk piyasada satılan kapalı silindirik encoderlardan almam gerekiyor Buda bütçe istiyor alırmıyız alırız ama bu zamana kadar yaptığımız denemeler yüzünden birsürü bütçe harcadık zaten

Encoder kullanmadığım için mi anlayamıyorum?
Ne yazıkki tek sebep bu. Yazılım encoder için yapılmış :(
Açık devre optik encoder tıpkı yazıcılar gibi disk bağlantı yeri balans yapıyor.
Benim direksiyonunda açık encoder var şuan.
Kendisine hiç bir zarar olmuyor. Direksiyonun içi de çok küçük, heo bir kablo da sürtünüyor encodere.
Kolay kolay bir şey olmaz ona.

(Düzenleme) Devreye ve belittiğin konuya baktım. Pottan gelen data kablosunu analog girişlerden birine tak. Yazılımdan X axisi 'de taktığın analog giriş ile değiş.

Son düzenleme:
(Düzenleme) devreye ve belittiğin konuya baktım. Pottan gelen data kablosunu analog girişlerden birine tak. Yazılımdan X Axisi'de taktığın analog giriş ile değiş.

Encoder aldık hocam bitirince konu açıp tecrübelerimi aktaracağım.
Arkadaşlar projede kullandığım 12V DC motora 15-18V gerilim uygulasam motor sürekli yüksek devirde veya sürekli hareket halinde değil sadece sürekli karşı direnç ile yük altında sizce motoru yakar mıyım biraz güçsüz geldi de bana maliyetsiz çözüm arıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Encoder aldık hocam bitirince konu açıp tecrübelerimi aktaracağım.
Arkadaşlar projede kullandığım 12V DC motora 15-18V gerilim uygulasam motor sürekli yüksek devirde veya sürekli hareket halinde değil sadece sürekli karşı direnç ile yük altında sizce motoru yakar mıyım biraz güçsüz geldi de bana maliyetsiz çözüm arıyorum.
Yakar.
Zaten motorun çok küçük.

Böyle kalmadı daha iyi olur. Bir de ısı faktörü var çünkü. @Affansen

Bende benzer bir motor kullanıyorum, RS775 sanırsam kodu. Ben bir çok varyasyon denedim. Voltajı fazla verdiğimde (19V) kıvılcım oluşuyordu malum sıcaklıkta yükseliyor. 12V 'luk PSU bağladım voltajdan ziyade akımı artırınca daha stabil oldu tabi. Yaklaşık 12V 'da 10A çekiyor.

Geri
Yukarı