Arduino ile Drone yapımı

• Konuyu başlatan Silinen üye 106715
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 9B
S

Silinen üye 106715

Ziyaretçi
Arduino Nano ile küçük bir drone yapmak istiyorum. Arduino'ya pek hakim değilim. Parçalar 160 TL'yi geçmez ise iyi olur. Basit bir drone nasıl yaparım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arduino'ya hakim olmayıp bir drone yapmaya başlamak sizin için pek yararlı olmayacaktır. Fakat elimden geldiğince size yardımcı olacağım.

Arduino'da motor kontrolleri her zaman Transistör'lerle veya rölelerle yapılmalıdır. Aksi takdirde motorlar,Arduino'dan fazlaca akım çekeceğinden mikronenetleyicinizi öldürürsünüz. fakat minik bir proje olduğundan ve daha dayanıklı olduğundan Transistörleri tercih edin. Motor bağlantılarını yaparken her zaman diyot kullanın.

Motorları besleyecek bir Li-on pil kullanın. 9V'luk bir pil Asla kullanmayın, çünkü li-on piller tekrardan şarj olabilirler ve daha hafiflerdir.

Uzaktan kontrol için kullanacağınız modülü iyi seçin. Çoğunlukla Bluetooth modülleri kullanılıyor ve ben HC-05 modülünü öneriyorum. HC-06 kullanan da fazlaca insan var fakat konuya pek hakim olmadığınızdan detay vererek sizi sıkmayacağım. İsterseniz RF modüllerini de kullanabilirsiniz.

Arduino ile drone yapmak o kadar da kolay değil.Ben size gereken temel bilgileri ve internette aratırken aklınıza takılacak birkaç soruya cevap buldum aslında. Buraya arduino ile drone yapımını yazsam yazı uzanır gider. Şimdiden kolay gelsin.

Bu drone programlama video serisinin faydası dokunabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
İş sıralaman:
-Aracın tasarlanması
-Kullanacağın işe göre motor, motor gücü , ve motor sürücüsü seçilmesi
-Kumanda elemanlarının seçilmesi
-Devrenin hazırlanması
-Aracın dengesinin ayarlanması
-Pil seçimi
-Bunlardan önce PID Nedir ne değildir araştırman gerek . İntegral ve türev kullanarak limit ayarlamasıdır kısaca ama kolay değildir.
-PID hesaplamaları
-Yazılımın yazılması
-Uçuş

Not: İlk önce Motor türlerini ve sürücülerini araştır, Dengeleme işini ve daha sonra da PID araştır.

Geri
Yukarı