Arduino ile FFB direksiyon seti nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan Ma'at
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 15B

Ma'at

Gigapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Yer
LTFH
Merhaba.

Forza Horizon 4'ün Steam fiyatının ulaşılabilir seviyede olması nedeni ile hem oyunu almak, hem de keyifli bir biçimde oyunu oynamak istiyorum. Bunun için de uzun zamandır düşündüğüm Ardunio ile FFB direksiyon seti yapma isteğimi gerçekleştirmek istiyorum. Alınması gereken parçalar hakkında pek bilgim yok. Bu nedenle yardımcı olmanızı rica edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

İstediklerim şunlar:
  • Mümkünse tepki süresi az olsun.
  • Direksiyon üstüne tuş, yanına da paddle shifter eklemek isterim. Nasıl yapacağım hakkında henüz bir fikrim yok.
  • Direksiyon fazla ses çıkarmazsa iyi olur.
  • Direksiyonu ve kabloların konumlanacağı kısmı elde yapabilirim, o sıkıntı değil.
  • Benim için en büyük sıkıntı, malzeme listesi. Neyin ne işe yaradığını, nereden bulabileceğimi belirtirseniz sevinirim.
Bütçeyi 100-600₺ olarak belirtiyorum ancak gerekirse üstüne çıkabilirim. Kalitesiz bir şey olmasını istemem. Yine de ne kadar ucuz, o kadar iyi.

@SideWinder hocam yardımcı olur bence.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bunlar da yardımcı olur size :)

400 TL'ye yapmanız pek olası değil.
Şu videoda gördüğünüz şekilde lazer kesim alıp, delikleri "YUVARLAK.dxf" dosyasından modifiye ederek bir motor takabilirsiniz.

Malzemeler:
  • Uygun vidalar
  • Kayış
  • Uygun rulman
  • Arduino Leonardo
  • 400, 600 ya da 1000 PPR encoder
  • 3D baskılar ve lazer kesim parçalar
  • Direksiyon
  • On-Off Switch
  • Butonlar(İsteğe bağlı)
  • Güç kaynağı

Eğer 3D tasarım bilginiz varsa direksiyonu bu gövdeye uygun bir şekilde tasarlayabilirsiniz.
Butonları, encoderi ve motoru WheelConfig denen bir yazılım ile kontrol ediyoruz.

Yaklaşık 500 TL'ye DFGT kadar güçlü olmasa da giriş seviyesi bir direksiyon yapılabilir. Bu arada lazer kesim yerine tahta kullanırsanız maliyet oldukça düşer.

Örnek parça var mı? Önceden araştırdığımda o kadar pahalı olacağını görememiştim hiç.
En zorlayacak parçalar:
Motor ve güç kaynağı.
Motorlu encoder öneririm, işi kolaylaştırıyor.
Bir de güç kaynağı lazım, ya Power Boost, ya da başka, istersen tüm parçaları yazayım.
  • Mümkünse tepki süresi az olsun.
  • Direksiyon üstüne tuş, yanına da paddle shifter eklemek isterim. Nasıl yapacağım hakkında henüz bir fikrim yok.
  • Direksiyon fazla ses çıkarmazsa iyi olur.
  • Direksiyonu ve kabloların konumlanacağı kısmı elde yapabilirim, o sıkıntı değil.
  • Benim için en büyük sıkıntı, malzeme listesi. Neyin ne işe yaradığını, nereden bulabileceğimi belirtirseniz sevinirim.
Az zaten.
Tuş işi, hazır 50 TL Snoopy ile kolay olur, ama el yapımı ile anca Paddle shifter, öbürü bir tık sorun, dayanıklı kablo gerek.
Ses motora bağlı.

Malzemeleri cidden istiyorsan konudan bulup yazarım.

400 TL'ye yapmanız pek olası değil.
Şu videoda gördüğünüz şekilde lazer kesim alıp, delikleri "YUVARLAK.dxf" dosyasından modifiye ederek bir motor takabilirsiniz.
Fiyatın çoğunu lazer kesim mi oluşturuyor? Öyle ise ihtiyacım yok, elde ucuza imal edebilirim. Önemli olan diğer parçalar.

...istersen tüm parçaları yazayım.
Zahmet olmazsa isterim.

Tuş işi, hazır 50 TL Snoopy ile kolay olur, ama el yapımı ile anca Paddle shifter, öbürü bir tık sorun, dayanıklı kablo gerek.
O zaman o maddeyi eleyebiliriz.

Bu arada lazer kesim yerine tahta kullanırsanız maliyet oldukça düşer.
Anlaşıldı, düşündüğüm de bu tarz bir şeydi.

Fiyatın çoğunu lazer kesim mi oluşturuyor? Öyle ise ihtiyacım yok, elde ucuza imal edebilirim. Önemli olan diğer parçalar.
Yaklaşık 300 TL gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Kendiniz imal ederseniz yaklaşık 200 TL daha az ödersiniz. Bu şekilde 300-400 TL'ye mâl olur.

İkinci olarak böyle bir tasarım buldum. Eğer delikleri ve parçaların konumunu ayarlayabilirseniz yaklaşık 800 TL'ye DFGT'den neredeyse 3 kat güçlü bir sistem elde edersiniz.

Geri
Yukarı