Arduino kabloları paslanmaması için ne yapılabilir?

Mçınar

Hectopat
Arduino kabloları ile su alarmı için kullanıyorum. Su temas ettiğinden bir süre sonra paslanma oluyor iletmeme durumu oluyor. Bir süre sonra kabloyu iletim kısımlarını lehim ile kaplasam lehim paslandığı zaman aynı sıkıntı olur mu veya başka öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Hocam, su ile temas eden yerlerinde suya karşı mutlaka özel önlemleri almak gerekir. Aksi durumda korozyon kaçınılmaz olur. Bu kabloların suya temas eden yerlerini mutlaka su geçirmez (waterproof) duruma getirmelisiniz. Örneğin 404 plastik çelik (2 tüplü 24 saatte sertleşen reçine) veya silikon çubuklarını silikon tabancasıyla suya giren kablonun üzerini su geçirmez şekilde kaplayıp kapatın. Sadece lehimle kaplama su ile temas dahilinde çok sağlıklı bir korumayı size sağlamayabilir. Su geçirmez reçine veya silikonla kaplama ise sudan mutlaka koruyacaktır. Örneğin tuzlu suyun grafit çubuklarla elektroliziyle deney amaçlı olarak lisedeyken evde çamaşır suyu eldesinde su içine batmış uçları ince matkapla delinmiş grafit çubuklarının bu delik yerlerinden giren bakır kablonun tuzlu sudan izolasyonu için 404 plastik çeliğini (2 tüplü katalizör+ plastik çelik (%50 + %50 karışımla) sertleşen resini kullanmıştım. Kolay gelsin.

Merhaba. Hocam, su ile temas eden yerlerinde suya karşı mutlaka özel önlemleri almak gerekir. Aksi durumda korozyon kaçınılmaz olur. Bu kabloların suya temas eden yerlerini mutlaka su geçirmez (waterproof) duruma getirmelisiniz. Örneğin 404 plastik çelik (2 tüplü 24 saatte sertleşen reçine) veya silikon çubuklarını silikon tabancasıyla suya giren kablonun üzerini su geçirmez şekilde kaplayıp kapatın. Sadece lehimle kaplama su ile temas dahilinde çok sağlıklı bir korumayı size sağlamayabilir. Su geçirmez reçine veya silikonla kaplama ise sudan mutlaka koruyacaktır. Örneğin tuzlu suyun grafit çubuklarla elektroliziyle deney amaçlı olarak lisedeyken evde çamaşır suyu eldesinde su içine batmış uçları ince matkapla delinmiş grafit çubuklarının bu delik yerlerinden giren bakır kablonun tuzlu sudan izolasyonu için 404 plastik çeliğini (2 tüplü katalizör+ plastik çelik (%50 + %50 karışımla) sertleşen resini kullanmıştım. Kolay gelsin.

Elimde silikon var hocam öyle düşünce aklımda vardı bir sorayım dedim kablonun uç kısmından 1, 5-2 cm olacak şekilde lehimleyip kablonun diğer kısımlarını biraz silikon ile kaplarım düşünüyordum. En azından kablo teli yerine lehim paslanmaya karşı daha dirençli olabilir diye düşünüyordum.

Merhaba. Hocam, çeşme suyu içindeyken bu kablolara DC akım uygulanıyorsa çeşme suyu saf suya göre biraz iletken olup geçen elektroliz akımı nedeniyle muhtemelen lehim yerleri yine aşınmaya uğrayabilecektir. Ama önce bakır telleri bakırları görünmeyecek şekilde lehimleyip üzerlerini de silikon veya 404 ile 2. bir yüzey kaplama işlemiyle kaplamalı yaparsanız daha garantili veya çok uzun vadelerde hiçbir aşınmaya kesinlikle uğrayamayacaktır. Kendi fikrime göre bu şekliyle daha sağlamcı düşünüp mutlaka bu şekilde yapın. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı