Arduino klonları arasındaki farklar

Furkaninkosesi

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Arduino'da hobi olarak evime akıllı ev sistemleri yapıyorum. Elimdeki arduino kartını maalesef 12V ile kısa devre yapıp yaktım.
Robotistan üzerinden arduino uno'nun klon modelini alacakken iki tane seçenek çıktı karşıma:
1578147230156.png
1578147211009.png

Arasındaki görsel ve fiyat farkı neylerden kaynaklı?
Birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları var mı?

Almışken iyisini almak istiyorum. Teşekkür ediyorum :)

Dosya Ekleri

• 1578146844235.png
    1578146844235.png
    30,1 KB · Görüntüleme: 41
Ucuz olan klonlar CH340 USB çipi kullanır. Daha ucuz bir çiptir, manual olarak driver yüklenmesi gerekir. Arduino IDE'de COM portunu manuel olarak seçersiniz. Başka bir fark yok aslında, onun dışında 16u2 çipine yazılım atıp joystick vb. gibi kullanılabiliyor ancak o tarz kullanım için Arduino Leonardo almak daha mantıklı.
Daha ucuz olan klonların genellikle kart kalitesi biraz daha düşük oluyor. Ancak ikisi de iş görür.
Robotistan yerine direnc.net sitesini öneririm, fiyatlar daha uygun gibi.

@Mokichi Robinson İkisi de klon Arduino, Arduino'larda PIC çip bulunmaz, AVR çip bulunur. Her iki Arduino'nun mikrokontrolcüleri aynı, sadece USB çipleri ve genel olarak kart tasarımı farklı.

Ben de ilgiliyim bu tür şeylere. Akıllı sistemden kastın ne, neler?

Hareket sensörü ile hareket algılanınca yanan lamba, DHT 11 sıcaklık nem sensörü, Ultasonik sensör ile kapı alarmı, servo motorlarla kapı kilidi gibi basit ama eğlenceli şeyler.

Ucuz olan klonlar CH340 USB çipi kullanır. Daha ucuz bir çiptir, manual olarak driver yüklenmesi gerekir. Arduino IDE'de COM portunu manuel olarak seçersiniz. Başka bir fark yok aslında, onun dışında 16u2 çipine yazılım atıp joystick vb. gibi kullanılabiliyor ancak o tarz kullanım için Arduino Leonardo almak daha mantıklı.
Daha ucuz olan klonların genellikle kart kalitesi biraz daha düşük oluyor. Ancak ikisi de iş görür.
Robotistan yerine direnc.net sitesini öneririm, fiyatlar daha uygun gibi.

@Mokichi Robinson İkisi de klon Arduino, Arduino'larda PIC çip bulunmaz, AVR çip bulunur. Her iki Arduino'nun mikrokontrolcüleri aynı, sadece USB çipleri ve genel olarak kart tasarımı farklı.

En büyük fark genelde üzerindeki USB to Serial kontrolcüsünde olur.
Tüm UNOlarda Atmel 328p kullanılır. Eğer Chipi söküp bir yerlere direkt entegre etmek gibi bir amacınız yoksa SMD paketli versionu da kullanılabilir.

Çok teşekkür ederim. Almışken 40tl olanı alayım görsel olarak da özellik olarak da daha hoş :)

Ucuz olanda mikrokontrolcü yerine basit bir çip var.
İşlevi birinin daha fazla gibi bir şey söylenemez ama.
En ucuz olanından kullanıyorum.
"direnç.net" ten almıştım.

Uzun zamandır Robotistan üzerinden alışveriş yapıyorum ve memnunum şimdilik hiç riske girmeden robotistan üzerinden alışveriş yapacağım ama evet direnc.net'teki fiyatlar gerçekten çok uygun bir gün oraya da uğrarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı