Arduino mu Raspberry Pi mi?

Arduino mu Raspberry Pi mi

• Oy verenlerin toplamı
    28

tacohub

Kilopat
Yer
İzmir
Ben de bu konularda meraklıyım fakat hangisinden başlasam diye düşünüyorum, karar veremedim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklarını bilmiyorum ama ben Arduino kullandım birkaç ay kadar. Hevesimi aldım. Benim istediklerimi karşıladı.

Aşağıdaki kaynaktan bir alıntı yaptım. Buyrun bir bakın derim.
Sonuç
Arduino kullanması ve programlaması son derece kolay bir denetleyici kart. Özellikle robotik uygulamalarda, gerçek zamanlı işlemlerin önemli olduğu durumlarda, sensör okuma ve motor kontrol etme gibi uygulamalarda çok kullanışlı. Ayrıca örnek uygulamalar ve kullanıcı kitlesi çok geniş olduğu için yardım almak daha kolay. Arduino kartların özelliklerini bir yere kadar ek kartlarla (shield) geliştirebileceğinizi de unutmayın.
Raspberry Pi ise kurulum ve kullanım için biraz daha fazla efor gerektiriyor. Çünkü üzerinde bir işletim sistemi çalışıyor. En büyük avantajı GPU’ya sahip olması ve üstün görüntü işleme kabiliyetleri. Eğer uygulamanız görüntü işleme veya yüksek işlem gücü gerektiriyorsa Raspberry Pi mükemmel bir çözüm olacaktır.
Yazının başında da belirttiğimiz gibi, hangi kartı tercih edeceğiniz geliştireceğiniz uygulamanızın gereksinimleri ile doğrudan ilgili. Belki de projeniz için en uygunu her iki kartı bir arada kullanmak olacaktır. Düşük seviye donanımlarınızı Arduino ile kontrol ederken Arduino’nuza komutları Raspberry Pi üzerinden gönderebilir, bu arada Pi üzerinde görüntü işleyebilirsiniz. Bu nedenle tercihinizi yaparken gereksinimlerinizi öncelikli olarak göz önünde bulundurmanızda fayda var.
Kaynak: Blog - Raspberry Pi mı Arduino mu? - Roboweb.net - Sparkfun Pololu Arduino Türkiye

Son düzenleme:
Biri mikroişlemci, diğeri ise komple bir bilgisayar. Eğer tablet veya mini-PC yapacaksan Raspberry Pi, eğer bir robot, bir alet tasarlayacaksan Arduino. İkisi bir de kullanılabilir. Mesela mini laptop yaptın, touchpad yapmak için Arduino kullanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı