Rehber Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #3 Pedallar ve Final

İlk rehber : Rehber: Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #1 Direksiyon ve Yazılım
İkinci rehber : Rehber: Arduino nffb direksiyon seti yapmak #2 butonsuz 6+1 h-vites

Merhabalar, artık seriyi bitiriyoruz, ve bu bölümde kaç TL harcandığını, ve tüm yaşadıklarımı, deneyimlerimi yazıyorum. Başlayalım.
Önceki konuya ilgi gösteren tüm Technopat'lara teşekkür ediyorum. Siz olmasaydınız bu rehberler yazılamayacaktı, çünkü yazmak için sebebim olmazdı.
@Affansen 'e tüm yardımlarından dolayı teşekkürler, o olmasaydı bu iş hiç başlamayacaktı.

Malzemeler:
10K Potansiyometre 3 adet.

1-Yazılım:
Buradan Potansiyometreleri bağlayacağımız pinleri seçiyoruz. Debriyaj yok ise Rx'e gerek yok.
1614588821400.png

2-Pin Çıkışı:
Potans'ların Orta pinlerini az önce seçtiğimiz Analog pinlerine bağlayın. A0 A1 A2.
FKGSUDYH3XN8LEG.png

Potansiyometrelerin + ve -'leri de var. Bunları GND ve 5V'ye bağlayın. 5V ve GND'in yeri farketmiyor, sadece yönü değişiyor.
mBlock ile Arduino Potansiyometre Uygulaması | BlogKod

Donanım:

Birkaç yöntem var, isterseniz 3D yazıcıdan hazır basılmış alın, isterseniz el yapımı.
Ali Osman Demirel'in videosundan alıntıdır.
1614589972736.png

Böyle bir şekil yapabilirsiniz, bu kısım size kalmış, gaza basınca ekrandaki değer azalıyor ise Potans'ların + ve -'lerini değiştirin.
Ben hazır pedali kullandım Debriyaj ve Fren olarak, gaz pedali ise buton şimdilik.

SONUÇ, BÜTÇE VE DEĞERLENDİRME:
Bütçe:
Toplam 120 TL tuttu, parçalara göre değişiyor, ya az, ya da fazla.

• Arduino Leonardo, Potanslar, ve kargo: toplam 72 TL
  • 2. El arızalı bir direksiyon seti(kabin olarak, ve pedallerini kullandım) 50 TL
  • Encoder, bedava çünkü arızalı yazıcıdan söktüm, eskiciler bunun için var.
Arızalı direksiyonla ne yaptım? Tamir ettim, butonlarını kullanıyorum, ve gaz ve freni. Ayrıca encoderi bunun içine kurdum, şuan Arduino ile karma çalışıyorlar:

Arduinoya bağlıEncoderGaz pedaliH vites
Direksiyona bağlıButonlarH vitesDebriyaj ve fren

Direksiyondan memnun muyum? Bütçem 300 TL olsa, yazıcıyla falan uğraşam, direkt internetten alırdım encoderi.
Ama Hassasiyeti harika. Bir G29 kalitesini sağlıyor mu, evet! 900 derece pedaller ve H vites, bitti :), G29 budur.
FFB olan versiyonu istenileni sağlıyor mu? @Affansen hocamın deneyimlerine göre evet. Tüm oyunlarda ortaya toplama, motor açılınca titreme, ve diğer tüm efektleri yapıyor.
Ve üstelik derece ayarı var. 180 dereceden 2160'a kadar.
Uğraştırdı mı? Tabi ki, çünkü çok düşük bütçem vardı, 120 TL! Ama verdiği haz uğraştığına değdi, diyor.

Toparlayacak olursak.
Eğer 500 TL veririm diyorsan, Ssadece Arduinoyu ayarlaman gerekir, diğer parçaları 3D baskıcıdan çıkartırsın, Encoderi yazıcıdan sökmezsin, tam FFB olur.
Ve G29 gibi bir şey çıkar ortaya, hatta emek ile daha iyisi.

Sorular:
Tek Arduino olur mu? Evet, Pedal Vites Direksiyon için gayet yeterli. Butonlar için UNO da alabilirsiniz.

İşe yarıyor mu? Evet, tabi ki, şu ikinci eli 300 TL olan Snopy'lerden kat kat iyi.

Yapmak zor mu? Eğer bütçen varsa çok kolay, yoksa ise benim gibi, uğraşacaksın.

Param az, yeterli olur mu? 150 TL bile yeter, sadece uğraştırır.

Bunun garantisi yok, sorun durumu ne? Var, garanti sizsiniz, 300 TL'liklerin de garantisi yok. Ama bunlar sorun da çıkarmaz. Yazılımı bir kere atıyorsunuz, tüm bilgisayarlarda çalışıyor, pinler sabit olduğu sürece bir şey olmaz. Eğer çalışmıyorsa %99 pinler gevşek bağlıdır, tek sorun bu.

Yazılımda sorun çıkartıyor mu? Yazılım tek seferlik bir iş, eğer olmuyorsa yazılıma altarnatif var. Sorun olmaz yani.

Oyunlar destekliyor mu? Evet, çoğu destekliyor, desteklemenler de X360C ile oluyor.

@Affansen hocam da yaptığı için yazacak deneyimlerini.

Yapamadığınız bir yer varsa biz hep buradayız.
@NothingGood hocamın rehberi sona ermiş oldu, ona da ilham için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı