Arduino proje önerisi

157134

Kilopat
Makaleler
3
Arduino'da kendimi geliştirmek için proje yapmak istiyorum ancak iyi fikirler bulamadım. Ben de en iyisi sizlere sorayım dedim. Elim de bulunan malzemeler:
  • 1 adet Arduino uno - R3 smd (klon)
  • 1 adet USB kablo.
  • 1 adet projelerle Arduino (6. baskı) - sertan deniz saygılı.
  • 1 adet bread board - 16.5X5.5 cm.
  • 1 adet 5V 1 kanal röle kartı.
  • 1 adet 2x16 LCD ekran (mavi ya da yeşil)
  • 1 adet 1602 I2C arayüzü modülü.
  • 1 adet HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü.
  • 1 adet HC-SR501 ır hareket algılama sensörü.
  • 1 adet dht11 sıcaklık ve nem sensörü.
  • 1 adet transistör.
  • 1 adet buzzer.
  • 1 adet erkek erkek 20'li kablo 200mm.
  • 1 adet dişi dişi 20'li kablo 200mm.
  • 1 adet 7 segment display.
  • 4 adet tact buton.
  • 1 adet LDR 5mm.
  • 1 adet 5mm RGB LED.
  • 5 adet 5mm kırmızı LED.
  • 5 adet 5mm sarı LED.
  • 5 adet 5mm yeşil LED.
  • 1 adet 5K potansiyometre.
  • 10 adet 10K direnç.
  • 10 adet 220R direnç.
  • 10 adet 470R direnç.
  • 10 adet 1K direnç.
  • 10 adet 4R7 direnç.
  • 1 adet 9V - barrel jack adaptör.
  • 1 adet GP greencell 9V pil.
  • 1 adet organizer kutu.
  • 1 adet 12 bölmeli kutu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buton ile röle açıp kapatma yapabilirsin. :)
Teşekkürler, röle kartının kullanımı unutmuşum. Tekrardan bakıp başlayacağım. Başka öneriniz var mı?

DHT11 veya DHT22 alıp onun da yanına Nokia 5110 ekranı koyarak bir oda termometresi yapabilirsin.
Aslında onun ile ilgili aklımda farklı şeyler var ama yapamazsam bunu denerim. Başka öneriniz varsa alabilirim.

16x2 lcd ekranı ı2c modülü ile kullanıp menü yapabilirsin böylece bir kaç projeyi birleştirme imknanın olur. Örnek vermem gerekirse: Dht22 ile sıcaklığı ölçmek için 1. menüyü kullanırsın sonra yan tarafa geçer Potansiyometreler Rgb led sürer bu değerleri de ekrandan takip edebilirsin. menü sayısını çoğaltarak istediğin şeyleri projene ekleyebilirsin.

16x2 lcd ekranı ı2c modülü ile kullanıp menü yapabilirsin böylece bir kaç projeyi birleştirme imknanın olur. Örnek vermem gerekirse: Dht22 ile sıcaklığı ölçmek için 1. menüyü kullanırsın sonra yan tarafa geçer Potansiyometreler Rgb led sürer bu değerleri de ekrandan takip edebilirsin. menü sayısını çoğaltarak istediğin şeyleri projene ekleyebilirsin.
Lehim seti aldığım zaman onları deneme fırsatım olur. Yazmayı unutmuşum, daha lehimlemedim LCD'yi.

Arduino ile modülleri kullanıp programlama konusunda tecrübe kazanınca arduino fonksiyonlarını kullanmadan kartı kullanmayı denemelisin. Başta çok zor gelecek ancak inanılmaz bir bilgi katacak bundan emin olabilirsin.

Geçen dönem ders için otomatik kedi besleyen bir proje yapmıştım. Şöyle ki bir renk sensörü ağırlık sensörü ve servo motorla çalışan bu otomatta tabağın dibinin rengi gözükünce yemin bittiği anlaşılıyordu. Bu durumda günlük yenilmesi gereken max miktar aşılmadıysa kapak açılıyor yem doluyor ve tekrar kapanıyordu. Hem kullanışlı hem eğlenceliydi. Öneririm

@SideWinder bunu yaptım, kolayda oldu ancak buton ters oldu. Yani butondan gelen değeri bir alırsam ters oluyordu, bende sorunu sıfır yaparak çözdüm ama neden olduğunu anlamadım. Tahminimce butonu bağlamamla alakalı ama internetten baktığım da bir şey bulamadım. Butonu şu şekilde bağladım:
Adsız7.png

Yani butonun bir bacağına 5V, diğer bacağına da X numaralı pini bağladım. Ekstradan dirençle toprak hattına bağlantı çektim.

@HaxinDog sizinkini de yaptım, teşekkürler tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı