Arduino ve robotik hakkında

EmomaxD

Hectopat
Daha fazla  
Arduino'ya ilgim var kendi evimde kullanacağım basit şeyleri yaparak tecrübe kazanmak istiyorum. Hangi dili öğrensem en mantıklısı olur? Şu anda C# ve Java biliyorum hatta 6 kişilik ekip olarak Unity ile oyun geliştiriyoruz bu projemiz bittikten sonra arduionaya yönelmeyi planlıyorum. Java öğrenimim tamamen bitmiş değil ama OOP kısmında çok az videolar kaldı. Neyse o işlerden sonra Python üstüne C/C++ öğrenmek istiyorum doğru mu yapıyorum? Ve C++ öğrenmeden önce C mi öğrenmem gerekiyor? Ne zaman yan yana kullanıldıklarını görsem "C/C++" Şeklinde kullanılıyor.

Arduino'da C kullanırsın. C++ ise C dilinin gelişmiş hali diyebileceğimiz, nesne tabanlı programlama(Object Orienting Programming) destekleyen bir dildir. Dolayısıyla öncelikli olarak C öğrenmen daha mantıklı olur. Syntax konusunda benzer olduklarından pek bir sorun yaşamazsın.

Arduino dışında Raspberry pi, Nvidia Jetson gibi geliştirme kartları üzerinde çalışmalar yapmak istersen Python ve C++ işini görecektir. Ne yapmak istediğine bağlı olarak kullanacağın donanım ve programlama dili değişebilir. Örneğin kendim arduino'yu basit, ufak tefek, fazla fonksiyon veya işlem gücü gerekmeyen çalışmalarımda kullanıyorum ve C dilinde yazıyorum. Bunun dışında sadece yapay zeka çalışmalarında kullandığım Nvidia Jetson Nano kartında Python ve C++ kullanıyorum. Mesela doğal dil işleme için Python kullanırken, görüntü işleme için C++ kullandığım zamanlar oluyor.

Algoritma mantığın oturduktan sonra pek çok programlama dili benzer mantıkta olduğundan syntax'ını öğrenmen 1-2 gününü alıyor. Ben programlama dili seçiminde öncelikle yapacağım çalışmanın gereksinimlerini belirliyorum. Yani sistemin ne yapması gerektiğini tek tek belirliyorum. Daha sonra bunları hangi dil, hangi teknolojiler, hangi kütüphaneler ile en verimli şekilde yapılabileceğini belirliyorum dil seçimini ona göre yapıyorum. Zira yanlış dil seçimi cidden kafa yorabiliyor.

Örneğin İos için bir artırılmış gerçeklik projesi yaparken çalışmamı Swift dilinde yapıyordum. Projenin bir kısmında görüntü işlemeye ihtiyacım oldu. Python ve C++ ile çok kolay yapabildiğim bir işlemi Swift dilinde yapmak için yaklaşık 2-3 hafta uğraşmıştım. Tabi bunda Apple'ın geliştirici politikasının etkisi çok fazla olsa da önemli olan her dilin kendine özgü yeteneklerinin belirlenip bunlara göre kullanılması fikrinin benimsenmesidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı