Arızalı HD 7950 ekran kartını dönüştürdüm

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
Selam. Önceden elimde bozuk HD 7950 vardı ve yatıyordu. Rafta boş bir yer gördüm ve oraya yerleştirdim... Ama çok kabaydı bende...
Böyle tatlı mı tatlı bir görüntü oluşturdum. Fanları kasaya bağladım (kesip PWM oluşturdum) en düşük devirde çok hoş görüntü sunuyor.

Dosya Ekleri

• 16533458905576606499585589537620.jpg
    16533458905576606499585589537620.jpg
    154,3 KB · Görüntüleme: 167
  • 16533459038437140482405876588055.jpg
    16533459038437140482405876588055.jpg
    146 KB · Görüntüleme: 161
  • 14-121-489-02.jpg
    14-121-489-02.jpg
    75,2 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal öyle olmuş, dcu2 top v2 7950 kullanmıştım güzel alet.
Evet dcu2 v2 7950 bu...
Çok güzel olmuş, çok beğendim. Ben de kartımı bir şekilde boyamak veya bir şeyler yapmak istiyorum işte. Mesela özel arka plaka yapmak istiyorum RGB'li. Var mı bir öneriniz. Benim kart bu MSI Gaming GTX 980:

Eki Görüntüle 1397823

Mesela şöyle şeyler hoşuma gitti:
Eki Görüntüle 1397824Eki Görüntüle 1397825
Plastik yüzeye boya yapmak biraz... Sakıncalı ya. Eski boyayı biraz olsa da zımparalamak lazım plastik olduğu için mahveder. Backplate için tahta veyahut alüminyum plaket yapılır altınanda iletken olmayan jelatin çekilir. Bildiğim kadarı ile o modelin backplatesi yok. Varsa da çevresine ince ARGB led çekilip istediğin gibi boyayabilirsin...

Plastik yüzeye boya yapmak biraz... Sakıncalı ya. Eski boyayı biraz olsa da zımparalamak lazım plastik olduğu için mahveder. Backplate için tahta veyahut alüminyum plaket yapılır altınanda iletken olmayan jelatin çekilir. Bildiğim kadarı ile o modelin backplatesi yok. Varsa da çevresine ince ARGB led çekilip istediğin gibi boyayabilirsin...
Zımparalayıp boyamayı biliyorum evet, birkaç tane de bu modele boya yapan gördüm güzel tutmuş boyalar. O yüzden ben de girişsem mi diyorum ama güzel bir renk ikilisi aklımda yok şimdilik.

Backplate içinse galiba diğer Gaming serisindeki backplateler uyuyor buna ama ben zaten öyle istemiyorum. Tamamen özel kestirmek istiyorum, camdan. NZXT olanlı gibisinden yani, sonsuz ayna mı deniyor tam emin değilim ama o cam çok hoşuma gidiyor. Öbür türlü zaten bir backplatei olsa çoktan sizinki gibi bir şeyler boyardım :D.

Kartımdaki kırmızı beyaz renkler güzel duruyor ama şöyle bembeyaz olmasını çok isterdim mesela:
1653388981190.png

Ama bunda da fan kanatlarını zımparalayıp tekrar boyamak acaba kanatların üzerindeki boya kütlesinde bir farklılık yaratıp çalışmasında olumsuz bir etki yaratır mı emin değilim. Ama fanları boyamasam, siyah kalsa da yine de güzel bir görüntü oluşuyor bence:
1653389084947.png

Şöyle yanar döner renk yapan var -ki çok hoşuma gitti benim de hatta tümden bu şekilde yapsa çok daha iyi olurmuş diye düşündüm:
1653389153819.png

Mavi-beyaz, siyah-sarı, siyah-yeşil renklerle kombine edenler de var ama bunlar hoşuma gitmedi.

Evet dcu2 v2 7950 bu...

Satmasaydım sana yollardım valla bu tarz bir şeyler yapardın :D

Zımparalayıp boyamayı biliyorum evet, birkaç tane de bu modele boya yapan gördüm güzel tutmuş boyalar. O yüzden ben de girişsem mi diyorum ama güzel bir renk ikilisi aklımda yok şimdilik.

Backplate içinse galiba diğer Gaming serisindeki backplateler uyuyor buna ama ben zaten öyle istemiyorum. Tamamen özel kestirmek istiyorum, camdan. NZXT olanlı gibisinden yani, sonsuz ayna mı deniyor tam emin değilim ama o cam çok hoşuma gidiyor. Öbür türlü zaten bir backplatei olsa çoktan sizinki gibi bir şeyler boyardım :D.

Kartımdaki kırmızı beyaz renkler güzel duruyor ama şöyle bembeyaz olmasını çok isterdim mesela:
Eki Görüntüle 1397992

Ama bunda da fan kanatlarını zımparalayıp tekrar boyamak acaba kanatların üzerindeki boya kütlesinde bir farklılık yaratıp çalışmasında olumsuz bir etki yaratır mı emin değilim. Ama fanları boyamasam, siyah kalsa da yine de güzel bir görüntü oluşuyor bence:
Eki Görüntüle 1397994

Şöyle yanar döner renk yapan var -ki çok hoşuma gitti benim de hatta tümden bu şekilde yapsa çok daha iyi olurmuş diye düşündüm:
Eki Görüntüle 1397997

Mavi-beyaz, siyah-sarı, siyah-yeşil renklerle kombine edenler de var ama bunlar hoşuma gitmedi.
Fanları seramik ince boya ile yapabilirsiniz. Benim 1050ti'yi neonla boyamıştım seramik boya ile geceleri ışıldıyordu... Balans bozulmasın diye çok ince olmalı. Plastiği zımparalamak ta oldukça ince iş istiyor... İsterseniz yardımcı olayım ikimiz de eğlenmiş oluruz... Yeni bir şey paylaşacağım az sonra.
İşsizlikte devir açtım. Simetrik zımparalayıp biraz metalik görüntü sağladım. Fannları kesip elle ayarlanabilir voltaj adaptörü bağladım. 1.5w ile mükemmel bir dönen görüntü.

Eki Görüntüle 1397992

Eki Görüntüle 1397994

Eki Görüntüle 1397997

Şahsen ben en sondaki modele benzerini yapmıştım arkadaşın kartına. ARGB led döşeyip şahane görüntü çıkmıştı
Satmasaydım sana yollardım valla bu tarz bir şeyler yapardın :D
Böyle kartlar olursa alırım ben böyle işler için çok hoş oluyor ve eğlenceli oluyor.

Dosya Ekleri

• 16534067703153370240015677913875.jpg
    16534067703153370240015677913875.jpg
    83,7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Güzel olmuş metalik görüntü. Evde bi çalışmayan kartlar vardı sanırsam, önce onlar üzerinde denerim herhalde bu işe girişirsem :D Boyamasam bile en azından backplatei yapmak istiyorum, hem toz hem de görüntü açısından iyi olacaktır. Ama sıcaklık bakımından olumsuz bir etkisi olur mu?

Geri
Yukarı