FX-8350 Sistem Toplama

Öncelikle AMD Fx 8350'ye alternatif olarak sana İ5 4460 öneririm. Hem daha performanslı hem daha az elektrik çekip daha az ısınıyor. Ekran kartı başarılı bir ekran kartı. Bütçeni söylersen belki R9 280 koyabiliriz. Ram güzel fakat HDD Cav. Green. Bu HDD baskıya dayanıklı bir HDD değil. Depolama için kullanılan bir HDD. Sana Cav. Blue öneririm. Ayrıca bu tarz bir sisteme sıvı soğutma fazla.

Dediğim gibi pek bilgim olmadıgından araştırmalar sonucu sıvı soğutmayı ben pc de fazla zaman geçirdiğimden işlemciyi zora koşmamak istedim.
Ben burada sizden öneri almak istedim. Bu topladıgım ne kadar iyi kötü pek bilmediğimden 1 haftadr araştırmam. Bu bütcede 3000 civarı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alacağınız kule tipi soğutma sistemi Fx 8350'nin işini çok rahat görecektir. Sıvı soğutmalar genelde Fx 9590 gibi çok ısınan işlemcilere ve aşırı O.C tutkunlarına önerilir. Size İ5 4460'lı bir sistem topladım. Bu işlemci %100 baskı altında 84 watt güç çekiyor. Yani ısınan bir işlemci değil. İleride bütçeniz açılırsa bir kule tipi soğutucu alabilirsiniz.
Topladığım sistem bu. Ram'ler dual Channel olarak değişebilir.
2996.png

3.000 tl bütçenize monitör dahil ise SSD'yi çıkartın ve ekran kartınızı bununla değiştirin ve artan bütçeye bu monitörü alın.
www.vatanbilgisayar.com: Aoc 21.5" E2262Vw Geniş Ekran Led Monitör - Vatan Bilgisayar

SSD'yi daha sonra ilave etmeyi düşünüyordum ben de. Smdi benim anmaladığım bilmediğimden mazur gör kardeşim. İlk seçtiğim amd 8 çekirdek diyordu. Galiba bu i5 daha mı iyi olucak ondan ve ikinciside sıvı soğutmayı yine mi fazla gelir?
Yani bu i5 için sıvı soğutma gerekmiyor ve bu ekran kartı nın benim seçtiğimden farkı dx12 kullanması mı?

Fx 8150 kullanıcısı olarak sana hiç ama hiç tavsiye etmem kardeşim. AMD Fx 9590 bile çekirdek başına performansta İ3xxx ile yarışıyor. Çekirdek sayısına bakıp aldanma. AMD nm teknolojisi olarak Fx serisinde 32 nm'yi geçemedi. Bu yüzden transistör sayısı İntel i5 4xxx'e göre daha az. Aradaki farkı kapatmak için Ghz'yi şişiriyor ve çekirdek sayısını arttırıyor. Hal böyle olunca çekirdek başına performansı kısıtlı ve ısınan işlemciler ortaya çıkıyor. İ5 4460 ile Fx 8350 toplam yükte hemen hemen aynı performansa sahip. Fx 8350 tam performansta biraz geçebiliyor ama günümüzde hiç bir oyun 8 çekirdek işlemci kullanmıyor. Oyunların çoğu 1,2 ve 4 çekirdek işlemci kullanıyor. Sadece AC Unity AMD tarafından 6 çekirdek kullanabiliyor sanırım. Hal böyle olunca AMD'nin 8 çekirdek işlemcisinin yarısı boşa gidiyor.
Siz R9 270X koymuşsunuz. Ben ise Gtx 970 koydum. Bu kart hem daha performanslı hem daha az elektrik çekiyor. Aradaki fark çok fazla. Gtx 970 ile R9 270X kıyaslanamaz dostum. Arada dağlar kadar fark var. Son olarak İ5 4460'a sıvı soğutma kesinlikle gereksiz.

Anladım kardeşim ben tekrar dan bi durum değerlendirmesi yapıyorum. Cok sağol tavsiyelerin için.
Ne bileyim banda 8 çekirdek fln denilince daha bi cazip geldi biraz okudum ama amd de iş görüyor dediler. Ekran kartını seçmemin bi nedenide şu amd uyumundan bahsettiler. O bakımdan ama dediğin gibi bu karttın terslerine baktım dağlar varmış :)

Aklınızda bir soru olursa adımı etiketleyin ya da mesajımı alıntı yapın. En kısa sürede cevap yazmaya gayret ederim.

Şimdi bu ekran kartı ve işlemçi değiştiği çin maliyeti biraz arttı gibi bende SSD'ye yönelmeyi düşündüm amacım 3000'in altına çekmek suan.

Elbette SSD'yi kaldırabilirsin. Oyunlara bir etkisi yok. Sistemin hızlı açılıp kapanması ve SSD'ye kurduğun programların, oyunların hızlı açılmasını sağlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı