Arkadaşım DEHB olabilir mi?

LutherKing

Hectopat
Çok sevdiğim yakın bir arkadaşım var onunla birlikte üniversiteye gitme hayalleri kuruyorduk fakat dün konuştuğumuzda sınava hiç çalışmadığını öğrendim. Yıl başından beri ailesi de bende sınava çalıştığını biliyordum hatta netlerinden bile bahsediyordu. Ailesine bu durumu henüz söylememiş. Kendisinde DEHB olabileceğini düşünüyor açıkçası bende araştırdığımda olabileceğini fark ettim. Hiçbir dersi anlamıyordu genelde ama sınavlarda fena olmayan puanlar alıyordu. Dün konuşurken derslerde sürekli hayal kurduğunu asla bir işe odaklanamadığını ders çalışmak için çabaladığını ama bir videoyu izlerken bile kafasının başka yerlere gittiğini ve sürekli geriye sarıp sarıp dinlediğini söyledi. Açıkçası bende geriye bakıp şöyle bir düşündüğümde gerçekten onda DEHB olabileceğini düşünüyorum çünkü her proje ödevini birlikte yapardık ve o ona düşen kısmı her zaman son gün yapardı ve buna benzer şeyler. Dün gerçekten psikolojik olarak çöktüğünü ve ailesine bu durumu nasıl açıklayacağını bilmediğini gördüm. Ailesini de çok yakından tanıyorum onların oğulları gibiyim diyebilirim. Sizce ne yapmalıyım?
Güncelliyorum. DEHB bozukluğuna sahip birisi konuya yazabilir mi rica etsem? Sanırım istemeden arkadaşımın kalbini kırdım. 1 senen boşa gitti neden yalan söyledin keşke en başında söyleseydin şimdi sınav ne olacak dedim. Arkadaşım bunca yıl kendimi aptal sandım hayatım çöktü sen hala sınav diyorsun dedi. Bir fikir verebilecek var mı? Neler hissettiğini çok anlayamıyorum.

Son düzenleme:
Ya hocam buna benzerim, kan tahlili yaptırsın. Sonuçlar iyi olursa IQ testi yaptırsın.
Hocam Allah aşkına bunun dikkat dağınıklığı ile ne ilgisi var.

DEHB olduğunu düşünüyorsa psikiyatriye gider bir çeşit sorular sorulur, konuşulur, yaşına göre DEHB testi olur eğer ki teste de DEHB tanısına uygun sonuçlar çıkarsa ilaç yazılması için kalp muayenesi, kan testi olur, her şey uygunsa ilaca başlanır. (İlaç kullanılsa bile hiperaktivite geçmeyebilir. Kendimden biliyorum, elim ayağım rahat durmuyor😅)

Son düzenleme:
IQ ile alakası yok tahlil iyi çıkarsa Psikiyatr'e gidip dehb testi yaptıracaklar(aynı zamanda muayene de olacak, doktor hem muayenenin hem de testin sonuçlarına göre bir sonuç ve tanı söyleyecek).

Dehb IQ ile ilgili bir hastalık değidir. Bende muzdaribim. Ancak odaklanma sorunu ile IQ aynı şey değil. Lütfen yanlış yönlendirmeyelim.

IQ aşağı-yukarı beynimiz olan motorun gücünü gösterir, odaklanma o gücün nereye gideceğini yani birnevi verimini gösterir. Hatta açılımı da Intelligence Quotient yani zeka katsayısı olarak çevirebiliriz. Motorunuz ne kadar güçlü olsa da düzgün kayışlar ve aktarım sistemleri kullanmazsanız verim alamazsınız. Lütfen yanlış yönlendirmeyelim.

IQ aşağı-yukarı beynimiz olan motorun gücünü gösterir, odaklanma o gücün nereye gideceğini yani birnevi verimini gösterir. Hatta açılımı da Intelligence Quotient yani zeka katsayısı olarak çevirebiliriz. Motorunuz ne kadar güçlü olsa da düzgün kayışlar ve aktarım sistemleri kullanmazsanız verim alamazsınız. Lütfen yanlış yönlendirmeyelim.
Bunu psikiyatristlere sorabilrsiniz veya araştırabilirsiniz.Forumu kötüye kullanmayın.DEHB olan biri ıqsu düşük demek değildir.DEHB'nin ne olduğunu bilmiyosunuz.Herkes kendini uzman bellemiş

Önceki mesajımı düzgünce okursanız en başa açıkça IQ ile alakası yok demiştim zaten. Ayrıca biliyorum bizzat yaşıyorum ve hiperfokus olabildiğim nadir konulardan. Ve ayrıca fark ettiyseniz analoji yaparken de motordan bağımsız olduğunu belirttim.

Yeni konular

Geri
Yukarı