ARM64 için Linux dağıtımı önerisi

layfinn

Decapat
Sanal makinede kullanmak için ARM64 üzerinde çalışabilecek bir Linux dağıtımı arıyorum fakat daha önce kullandığım ya da ismini duyduğum dağıtımların ARM mimarisi için olanlarını bulamadım.

Alpine Linux destekliyordu sanırsam.
Evet destekliyormuş fakat kurulumunu yapamadım. Her şey doğru gözükmesine rağmen (bana göre) şu hatayı alıyorum:

Ekran Resmi 2023-03-24 00.33.16.png

Raspbian olur herhalde.
Debian 11 tabanlıdır.

Kendi sitesinden .img uzantılı olarak iniyor. Aşağıdaki rehbere göre kurulumu tamamlamaya çalıştım ama şu hatayı alıyorum:

Ekran Resmi 2023-03-24 00.16.36.png

Hocam daha önce Desktop olanını kullanmıştım. Server kurulumunu da evde kullanabilir miyim, farklar nelerdir? Ayriyeten Ubuntu için şöyle bir link de buldum ama ne kadar güvenilir bilmiyorum. Açıkçası Ubuntu çalıştırabilirsem hem kolay olduğu hem de daha önce kullandığım için memnun olurum.

Hocam güzel rehbermiş. Tam olarak inceleme fırsatım olmadı şu anda ama yarın mutlaka bakacağım. Sizin başka bir öneriniz var mı bu konuda.

Genel olarak, daha önce Windows üzerinden birçok Linux dağıtımını sorunsuzca kurup denemiştim VirtualBox üzerinden. Fakat bu M1 işlemciyle yıldızım bir türlü barışmadı bu konuda. Yeterince teknik bilgim olmadığından ötürü sorunlara çözüm de üretemiyorum. İnternetten araştıra araştıra da bu kadar yol kat edebildim :/

Evet destekliyormuş fakat kurulumunu yapamadım. Her şey doğru gözükmesine rağmen (bana göre) şu hatayı alıyorum:

Eki Görüntüle 1712494

Kendi sitesinden .img uzantılı olarak iniyor. Aşağıdaki rehbere göre kurulumu tamamlamaya çalıştım ama şu hatayı alıyorum:

Eki Görüntüle 1712497

Hocam daha önce Desktop olanını kullanmıştım. Server kurulumunu da evde kullanabilir miyim, farklar nelerdir? Ayriyeten Ubuntu için şöyle bir link de buldum ama ne kadar güvenilir bilmiyorum. Açıkçası Ubuntu çalıştırabilirsem hem kolay olduğu hem de daha önce kullandığım için memnun olurum.

Hocam güzel rehbermiş. Tam olarak inceleme fırsatım olmadı şu anda ama yarın mutlaka bakacağım. Sizin başka bir öneriniz var mı bu konuda.

Genel olarak, daha önce Windows üzerinden birçok Linux dağıtımını sorunsuzca kurup denemiştim VirtualBox üzerinden. Fakat bu M1 işlemciyle yıldızım bir türlü barışmadı bu konuda. Yeterince teknik bilgim olmadığından ötürü sorunlara çözüm de üretemiyorum. İnternetten araştıra araştıra da bu kadar yol kat edebildim :/
ISO yu yeniden indirip denediniz mi?

VirtualBox sadece x86 ile çalışabilir.
Hocam bunu acı yoldan keşfettim sanırım. Dün UTM ile kurmayı denediğimde herhangi bir hata almadım. Kurulumu hiç uğraştırmadı diye Fedora kurdum fakat o da benim asıl problemimi karşılamadı. Çünkü asıl amacım NTSF formatını destekleyen bir işletim sistemi kurup Mac üzerinden NTFS formatlı hard diskime yazma işlemi yapmaktı. Gerçi Fedora forumlarında buna çözüm önerisi getirenleri gördüm ama denemeye fırsatım olmadı. Daha sonra Linux dağıtımları arasında kaybolunca odağım tamamen onlara kaydı. Debian'ı deneyeceğim, Rasbian kurulumunda da bir şeyleri yanlış yaptım sanırım, bir rehber bulup takip etmem gerek. Linux dağıtımlarından hevesimi biraz alayım sonra kendi sorunuma yeniden dönerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı