Artık PC Oyunlarında 60 FPS Görmek Zorlaştı

Bence sen bu 60FPS olayına çok takılmışsın. İnsan beyni 25-30FPS'den sonraki hareketlilik farkını algılayamaz. Bir oyunu rahatça oynamak için 30FPS yeterlidir, 60 FPS ile olan farkı ancak programla bakarak anlayabilirsin.

Ayrıca AA ayarını 1920x1080 çözünürlükte sonuna kadar köklemene gerek yok çünkü 1920x1080 çözünürlükte pikseller oldukça yoğun olduğu için çok aşırı açmana gerek yok 2x yada 4x yeterlidir FullHD için. Hatta ileride 2K monitör aldığında veya 2K monitörü olanların AA'yı açmasına gerek bile yok.
30 FPS ile World of Warcraft oynamayı denermisiniz.

Haklısınız ben bütün oyunları 2010'da ultra ayarlarda oynardım ama işte ne yapalım firmalar grafikleri artırıp gereksiz sistem gereksinimi de koydumu ayarlar low'da sonuç:0(sıfır)fps

Fps değerleriniz bana düşük geldi. Özellikle Batman Arkham Origins'de çünkü Gtx760 ile 1080p ve bütün ayarlar sona alınmış halde 55-70 fps alıyorum.

Fps değerleriniz bana düşük geldi. Özellikle Batman Arkham Origins'de çünkü Gtx760 ile 1080p ve bütün ayarlar sona alınmış halde 55-70 fps alıyorum.

Hangileri düşük geldi? :) Physics Nvidia için tasarlanmış bir teknoloji. AMD kartlar kullananlar için (benim gibi) FPS düşüklüğü kaçınılmaz oluyor. Senin Hardware Accelarated Physx ayarın ne? Ben High alınca 40-50 FPS , Medium yapınca 70-80 FPS gibi bir şey oluyor. Diğer her ayar Ultra da.

Biraz da bu oyun firmaları, yapımcılar ile alakalı. Bazı oyunlarda 30 FPS kilidi bile geliyor zira konsol ile farkı çok açmayıp birbirlerine yakın tutmak için. Bunlarda hem ticari ve satış amaçlı girişimler. Tabi PC de korsan olayından dolayı firmaların, oyunlarda PC versiyonu için çok özenmeyip optimize sorunları ile 30 FPS bile şükür ettiğimiz durumlarda ayrı konu.

Bunlar eskide kalan masallar 30 fps ile +60 fps yi çok iyi ayırt edebiliyorum.

Bende katılıyorum. Örnek olarak; Skyrim' de 30fps ile 60 fps arasında dağlar kadar fark var.
Peki farkı görebiliyorsanız 30fps bir film bulun ve aynı filmi 60fps bulun(çok zor biliyorum) ama filmlerin neredeyse hepsi 23.97fps ile çekiliyor sizce 30 fps de 60 da olsa film akıcı olmayacakmıdır olacaktır.ağır çekim dediğimiz 1000fps çekiliyor ardında onu 23.97 fps'ye dönüştürülüyor filmler insan gözüde onu ağır çekim görüyor.oyunlarda farkı görebilirsiniz çünkü 30 fps ile oynarken bir frame drop yiyorsunuz fps düşüyor 15lere bu da hafif takılma yapıyor ama 60 ta yerseniz 40 a düşüyor akıcılığı kaybetmiyor.

Ben HD 2400 Pro ile Hitman Absolution'ı Low'da bitirdim. FPS testlerinde 8-10 FPS arası çıktı. Oyunda hiçbir takılmaya rastlamadım.

Hocam ilk mesajınızda olabilecek en maksimum ayarları yazmışsınız. Mesela SSAA. Ayrıca konsollarla karşılaştırma yapmanız doğru olmamış. Evet henüz programcılar yeni nesil konsollara aşina değiller, ileride de daha optimize oyunlar yapabilecekler ama şu anki grafik kalitesi açısından PCden gerideler. Örneğin Tomb Raider Definitive Edition'ı ele alalım. Tessellation yok ve FXAA kullanılıyor. Sadece TressFX biraz daha gelişmiş durumda. Watch Dogs da PS4'de bildiğim kadarıyla 900p.

Yeni nesil konsolların teknik olarak üstün olduğu noktalar elbette var, salt kayar nokta performansı açısından baktığımızda çok geride kalsalar da. Ama konsolları alan bir insanın katlanması gereken sorunlar var. Steam, Humble Bundle gibi yerler özel indirim günlerinde çok ucuza oyun satıyorlar. Yukarıda bahsettiğim Tomb Raider GOTY 5 dolardan satılmıştı galiba geçenlerde. PS4'de o fiyata oyun bulma şansın var mı? Yok. Ayrıca PC oyun dışında da işe yarar ve kullanıcıya müthiş esneklik verir. Hangi konsol sana config dosyalarına erişim şansı veriyor? Örneğin oyunda altyazılar baktığın mesafede karınca duası gibi gözüküyor diyelim iki tane değeri değiştirip büyütme şansın var mı? Ya da "ben film grain sevmiyorum" diyerek bir tıkla kapatabiliyor musun? Bunları da düşünmek gerekir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı