Asansörlerdeki renkli bandrollerin anlamları

Asansörlerde yeşil, mavi ve kırmızı bandroller oluyor ya mavi bandrollü asansörlere binmek tehlikeli mi?
En tehlikelisi kırmızı etiket olarak geçiyor. Ardından sarı etiket var. Ardından mavi ve yeşil.
Bunların anlamları ise şöyle ;
Kırmızı : Riskli, can ve mal güvenliği söz konusu.
Sarı : Riskli ancak kullanılabilir.
Mavi : Eksikleri az, güvensiz.
Yeşil : Eksiksiz, güvenilir.

En tehlikelisi kırmızı etiket olarak geçiyor. Ardından sarı etiket var. Ardından mavi ve yeşil.
Bunların anlamları ise şöyle ;
Kırmızı : Riskli, can ve mal güvenliği söz konusu.
Sarı : Riskli ancak kullanılabilir.
Mavi : Eksikleri az, güvensiz.
Yeşil : Eksiksiz, güvenilir.
Sarı etiketi bilmiyordum ve teşekkürler 🙂 Ayrıca asansör 2 katın arasında sıkışınca ne yapılıyor mesela 1 ve 2. katın arasında kaldığı zaman. Bizim daha önce başımıza geldi kapıyı dışardan açtılar o şekilde çıktık 🤷‍♂️ Ben ipi çekiliyor diye biliyorum ama doğru mu bilmiyorum.

Sarı etiketi bilmiyordum ve teşekkürler 🙂 Ayrıca asansör 2 katın arasında sıkışınca ne yapılıyor mesela 1 ve 2. katın arasında kaldığı zaman. Bizim daha önce başımıza geldi kapıyı dışardan açtılar o şekilde çıktık 🤷‍♂️ Ben ipi çekiliyor diye biliyorum ama doğru mu bilmiyorum.
O değişir. Diyelim ki 0-1 arasında kaldı. Bazı binalarda kat arası vardır. O tür durumlarda kapıdan çıkarmak imkansız. Asansör yüksek hız dolayısıyla ve ya regülatör kaynaklı stopa geçtiyse asansörün motorundaki freni boşa alırlar. Yukarı çekerler ve ya aşağı salarlar. Kata geldikten sonra içindekileri çıkartırlar. Sonra o anda düzeltebilecekleri bir eksikse (mesela anlık bir durumsa, parçalara hasar gelmemişse) asansör düzeltilir ve kullanıma devam edilir. Eğer o anda düzeltilmeyecek bir şey ise (halatları hasar görmüşse, başka bir şey kırılmışsa vs.) asansör kapatılır ve sonraki gün parça getirtilip düzeltilir.

Bunla ilgili şöyle bir örnek vereyim. Bizim burada 2 asansör var ve tanesi 800KG taşıyabiliyor. Asansör içerisinde max. 200KG falan ağırlık var iken asansör 2. katta durmuş ve halatı yerinden çıkartmış. Asansör kapatıldı ve sonraki gün 4-5 saatte düzelttik. O sırada diğer asansör kullanıldı.

Geri
Yukarı