Asgari ücret 5.500 TL oldu!

İlk cevapladığım mesajda demek istediğiniz ile bu mesajdaki dediğiniz uyuşmuyor. Bu mesajınıza katılmayacak insan yoktur.
Stok işini sonradan yaptılar. Şimdi fiyatını tam hatırlayamadığım için net bir yorum yapamıyorum ama tek hatırladığım şey fiyatı aşırı derecede zamlandı. Bu mu etik olan? Bu mu ticaret ahlakı?

Bazen takmamayı öğrenmelisin.
Ben insanların ne düşündüğünü umursamam da bir sormak istedim.

Stok işini sonradan yaptılar. Şimdi fiyatını tam hatırlayamadığım için net bir yorum yapamıyorum ama tek hatırladığım şey fiyatı aşırı derecede zamlandı. Bu mu etik olan? Bu mu ticaret ahlakı?

Ben insanların ne düşündüğünü umursamam da bir sormak istedim.
İnsanların ne düşündüğü umrunda olmasın. Onlar seni takmıyor, merak etme. O yüzden boş ver.

Sana "ekonomiden bık" demiyorum. Ayrıca tek ben miyim sence? %50'den fazla asgari ücretle çalışan var ve bunların yarısından fazlası İstanbul'da. Adamlar benden senden daha fazla sıkıntı çekiyor ki şikayette ediyorlar. Sen bıkmıyorsan onlar bıkıyor. Bu şey gibi, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı. Yok öyle yağma! Bugün bizim başımıza gelen yarın sana gelecek, o yüzden seçimini adam gibi yap.

Mantıklı düşünceler öne sürsen saygım sonsuz. Ama gidip "evlenmesinler, çocuk yapmasınlar, orada yaşamasınlar" deyip insaların hür özgürlük haklarını kısıtlayacak ithamlarda, önerilerde bulunursan o zaman saygı duymam. Bu her ülkede insan hakkıdır ya hakkı! Ülkede bu hakkı alacak bir şey olduysa bunun felaket derecesini algılayamıyor musunuz?

Nereden biliyorsun benim fakirleşeceğimi sen fakirsen sen fakirsin hem belki düzelecek ekonomi o kadar büyük konuşma hem ayrıca evet maalesef böyle bir şey yapmalılar başka yolu yok veya yaptılarsada artık fakirliğe mahkum olsunlar maalesef ama böyle bir şeyi bende istemezdim herkes hükümetin suçu diyor ama değil nedeni ise: Ülkede üretim tüketimi geçmiş durumda bunu sonucu cari açık oluşmuş ve bunu da devlet vergi alıyor cari açık doları da uçuruyor vergi alıyor devlet bunun sonucunda enflasyon artıyor ve dolar ve vergiler asgari ücret yükseldiği için maliyetler çok artıyor ve bu da yüksek enflasyon olarak çıkıyor.

Nereden biliyorsun benim fakirleşeceğimi sen fakirsen sen fakirsin hem belki düzelecek ekonomi o kadar büyük konuşma hem ayrıca evet maalesef böyle bir şey yapmalılar başka yolu yok veya yaptılarsada artık fakirliğe mahkum olsunlar maalesef ama böyle bir şeyi bende istemezdim herkes hükümetin suçu diyor ama değil nedeni ise: Ülkede üretim tüketimi geçmiş durumda bunu sonucu cari açık oluşmuş ve bunu da devlet vergi alıyor cari açık doları da uçuruyor vergi alıyor devlet bunun sonucunda enflasyon artıyor ve dolar ve vergiler asgari ücret yükseldiği için maliyetler çok artıyor ve bu da yüksek enflasyon olarak çıkıyor.
Sen ekonomi oku, ülkeyi kurtarırsın. Ne güzel bilgiler vermişsin, biraz da Türkçe çalış. Evet, 20 yıldır ülkeyi yöneten biziz ve hükümetin suçu yok. Bilmemek ayıp değil de öğrenmemek ayıp, biraz araştır.

hükümetin suçu diyor ama değil nedeni ise: Ülkede üretim tüketimi geçmiş durumda bunu sonucu cari açık oluşmuş ve bunu da devlet vergi alıyor cari açık doları da uçuruyor vergi alıyor devlet bunun sonucunda enflasyon artıyor ve dolar ve vergiler asgari ücret yükseldiği için maliyetler çok artıyor ve bu da yüksek enflasyon olarak çıkıyor.
Bu saydıkların zaten hükümetin çözmesi gereken sorunlar değil mi? Çözemiyorsa suç tabi ki onların oluyor. Dolar 3-4 TL arasında durup dururken niye bir anda 16 TL seviyesine geldi, hiç mi sorgulamıyorsun?

Bu saydıkların zaten hükümetin çözmesi gereken sorunlar değil mi? Çözemiyorsa suç tabii ki onların oluyor. Dolar 3-4 TL arasında durup dururken niye bir anda 16 TL seviyesine geldi, hiç mi sorgulamıyorsun?

Çünkü o zamanlar çılgınca tükketik hiç üretmedik bir süre dayandı ama sonra rahip olayından sonra cari açıkla dolar yükseldi madem sorunun çözümü kolay sen başkan maliye bakanı ol seni görelim ayrıca devlet sana para verecek gel şirket kur demeyecek devletinde yapacakları sınırlı elinde sihirli deynek yok devletin ama siz öyle varsayıyorsunuz.

@mrht1234 yorma be kardeşim hadi. Yapamıyorsanız muhalefete şans verin.

Bir anda mı geldi?
Cımbızla kelime mi çekiyorsunuz anlamıyorum. Asıl olaya bakacaksınız, dolar 3-4 iken şimdi 16 TL seviyesinde bir anda veya değil sonuç olarak geldi mi geldi. Bunun sorumlusu kim?

@mrht1234 yorma be kardeşim hadi. Yapamıyorsanız muhalefete şans verin.

Cımbızla kelime mi çekiyorsunuz anlamıyorum. Asıl olaya bakacaksınız, dolar 3-4 iken şimdi 16 TL seviyesinde bir anda veya değil sonuç olarak geldi mi geldi. Bunun sorumlusu kim?

Merak etmeyin muhalefet dolar 3 4 5TL yapmayacak.

Mantık şudur:
Asgari ücret bir çalışana verilebilecek en az maaştır. Bir dükkan düşünelim. Bu dükkanda 2 kişi çalışıyor. Bu dükkan sahibinin de çalışanlara ayırabileceği bütçe 8506₺ ve asgari ücret 4253₺. Çalışanlara maaş tam yetiyor. Ancak enflasyon nedeniyle çalışanların ve tüketicinin alım gücü düşüyor. Bu nedenle asgari ücret arttırılıyor. Maaş bütçesi 8506₺ olan dükkan ise çalışan maaşlarını karşılayamıyor ve ürünlerinin fiyatını arttırıyor. Bu döngü bir müdahale yapılmadığı sürece devam ediyor. Yapılan her hamle tüketicinin zararına oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı