Asgari ücret artarsa enflasyon durumu nasıl olur?

Vivaldi12

Centipat
Katılım
12 Ekim 2020
Mesajlar
970
Çözümler
3
Türkiye'de zam olayı normalden farklı. Normalde insanlar çalıştığı yere daha fazla katkı yaptığı işe, markaya veya çalıştığı yere olan katkısından dolayı zam alır. Türkiye de asgari ücretli genelde enflasyon yani ekonomik yetersizlik nedeniyle zam alır. Bu da karşılıksız para basmaya benzer. Karşılanamayan para üretim, veya reel değer artışı olarak desteklenmezse bu enflasyonun artmasına neden olur? Daha küçük bir örnek vermek gerekirse işveren işçisine yaptığı zam karşılığında işçi üretime olan katkısını veya iş yükünü arttırmazsa verim iş yeri için düşer ve işveren işçinin iş akdini sonlandırmak durumunda kalır. Türkiye şu an aynen bu durumda. Reel değer artmadan, yeterli üretim yapmadan para dağıtıyor. Piyasaya para dökerek piyasayı anlık rahatlatıyor ve enflasyonu devalüasyona çeviriyor. Fakat şu an ekonomik krizden çok siyasi bir kriz var gibi. 2018'den beri etkilerini görüyoruz zaten bu krizin. 2021 için de durum daha ağır bir halde devam ediyor.
 

aydos

Decapat
Katılım
18 Kasım 2020
Mesajlar
2.496
Makaleler
1
Çözümler
12
Hocam, beynim yandı. Enflasyon ve alım gücü demek aynı anlama geliyor diye biliyorum.

Enflasyon düşerse alım gücü yükselir. Öyle değil mi? Alım gücü düşerse de enflasyon artar. Enflasyonla alım gücü aynı değil diye biliyorum.


1639081382234.png


1639081400700.png


 

Barisdkmn

Decipat
Katılım
15 Şubat 2021
Mesajlar
1.041
Çözümler
1
Basitçe anlatmak gerekirse:
3 insanımız olsun bunlardan biri çalışan biri işveren biri de satıcı olsun olsun her şey yolunda iken işveren 15TL çalışan 8 TL satıcı ise 10 TL kazansın. Ama satıcı çıkarcı davranıyor fiyatlara zam yapıp gelirini artırmak istiyor. Çalışan ve işveren satıcıya gittiğinde ürünlerin zamlandığını görünce çalışana zam yapmak zorunda kalıyor. Çalışana zam yapması için ürünlerini satıcıya pahalı satması gerek. Ürünler satıcıya pahalı geldiği için gelir seviyesini sabit tutmak adına fiyatlara tekrar zam yapar ve kısır döngü olarak bu olay devam eder. Bu olayın çözüm yolu ise çıkarcılık yapanların haksız elde ettikleri geliri yerine geri koyması gerekir. Bununda ihtimali çok düşük olduğu için alım gücü azalır asgari ücret artar ve bu olay art arda devam eder. Bu olayları engellemenin yolları vardır ama bunlar kısa sürelidir. Kısacası tek çözüm yolu ülkeye dışarıdan para gelmesidir. Bunu sağlanması için ise yatırımcıların ilgisini çekmek gerekir.
Hatam varsa düzeltin lütfen.
 

Bahacprz

Decapat
Katılım
17 Mayıs 2020
Mesajlar
2.366
Makaleler
2
Çözümler
21
Yer
Москва/Moscow
Şimdi asgari ücret enflasyonu değiştirmez. Enflasyon asgari ücreti değiştir. Ama ülkemizde asgari ücrete ama yapılınca hizmetlere ve vergilere vs zam yapılıyor. O yüzden kaşık ile verip kepçe ile alıyorlar.
 

ZCPS21

Hectopat
Katılım
25 Aralık 2020
Mesajlar
5.855
Çözümler
4
Yer
Bartın/Merkez
2022 başları değil de ortalarına geldiğimiz zaman konusunda herhangi bir öngörünüz var mı tahmin olarak?
Her sene yaşanan durum tekrarlanıcak yeniden.
Asgari ücret artsa bile önümüzdeki sene aşağı yukarı enflasyon %30 üzerinde olur ve bu durum ise yeniden maaşın erimesine yol açar.
 

Vivaldi12

Centipat
Katılım
12 Ekim 2020
Mesajlar
970
Çözümler
3
2022 başları değil de ortalarına geldiğimiz zaman konusunda herhangi bir öngörünüz var mı tahmin olarak?

Devalüasyon son hız devam edecek bence. Çünkü asgari ücrete yapılan bu zam tamamen karşılıksızdır. Yapılan faiz indirimleri de çok kötü geri tepecek. Ben kendim yatırımcı ve emlakçıyım. Konut kredileri düştü diye sevinenler ne yazık ki 6 ay sonra cidden üzülecek. İndirim için sınır kalmadı denecek kadar var artık. Yatırımlarımı da bu kafayla yaparım. TL üzerinden değil dolar üzerinden yani reel değer üzerinden hesaplarım. Bu nedenle döviz kazanmayı hedefleyecek yatırımlar yaparak kendimi enflasyon ve devalüasyon etkilerinden korumaya çalışırım.
 
Yukarı