Asgari Ücret neden artmıyor?

Zengin olmak demek belirli miktarda paranın üzerinde bir servete sahip olmaya denir. Zengin kelimesi toplumdaki azınlık sınıf şeklinde açıklanmaz. Maalesef son açtığım konulardan ve verdiğim cevaplardan dolayı bazı insanlar konu dışı kısmında bana takmış durumda...
Azınlık sınıf şeklinde açıklanır bas baya. Günümüzde kapitalist sistem var ve emekçi sayısı daha fazla.
Zengin demek, bir ülkenin çalışanlarının ortalama gelirinden daha fazla miktarda para kazanan kişi demektir. Yani ortalama 5000 TL iken eğer sen gidip 15000 TL kazanıyorsan zenginsindir. Eğer zenginler azınlıkta olmasaydı ortalama 5000 TL olmazdı, umarım mantığın algılamaya yeter.

Azınlık sınıf şeklinde açıklanır bas baya. Günümüzde kapitalist sistem var ve emekçi sayısı daha fazla.
Zengin demek, bir ülkenin çalışanlarının ortalama gelirinden daha fazla miktarda para kazanan kişi demektir. Yani ortalama 5000 TL iken eğer sen gidip 15000 TL kazanıyorsan zenginsindir. Eğer zenginler azınlıkta olmasaydı ortalama 5000 TL olmazdı, umarım mantığın algılamaya yeter.

Ortalama geliri söyle de bilelim madem. Kafandan zenginlik tanımı uyduruyorsun. Ortalama kişi başı gelir 10000 dolar yıllık. Dünya bankasına göre bu. Aylık ise 850 dolar bu 2017 verilerine göre. Bu yıl tahminime göre ortalama 8000 dolara veya daha aşağısına düşecek krizden dolayı. Açıklanınca bakarız. Şimdi ortalamadan fazla kazanıyorsa zengin öyle mi? 5000 TL alan zengin mi olmuş oluyor? Peki ağaoğlu, inşaat şirketleri, milletvekilleri ne oluyor. Halk fakirlik içinde yüzürken milletvekilleri ultra zengin oluyor o zaman.

Parası veya malı çok olan diyor TDK bak. Ortalamadan fazla kazanan demiyor. Kafanıza göre uydurmayın bir şeyleri. 5000 TL kazanan doktor anca bir ev ve araba alabiliyor bu devirde. Zengin oluyor öyle mi? Biz ultra fakir olmayalım, onlar zengin olması yerine. Onlar olması gerektiği kadar yaşıyor sen, saçma sapan ultra fakirlik içinde yaşıyorsun!
1533847358932.png

Son düzenleme:
Parası veya malı çok olan diyor TDK bak. Ortalamadan fazla kazanan demiyor. Kafanıza göre uydurmayın bir şeyleri. 5000 TL kazanan doktor anca bir ev ve araba alabiliyor bu devirde. Zengin oluyor öyle mi? Biz ultra fakir olmayalım, onlar zengin olması yerine. Onlar olması gerektiği kadar yaşıyor sen, saçma sapan ultra fakirlik içinde yaşıyorsun!
" Aylık ise 850 dolar bu 2017 verilerine göre."
1533849259679.png

Ben kaç dedim?
"saçma sapan ultra fakirlik içinde yaşıyorsun!" bu sözü bana söyleme hakkını nerden buluyorsun?

" Aylık ise 850 dolar bu 2017 verilerine göre."
Eki Görüntüle 322199
Ben kaç dedim?
"saçma sapan ultra fakirlik içinde yaşıyorsun!" bu sözü bana söyleme hakkını nerden buluyorsun?

2017 verilerine görenin neresini anlamadın. Şu anda kriz var zaten, 600 dolar ortalama çıkacaktır. O da 3300 TL civarı yapacaktır. Sen ultra fakirlik içinde yaşayınca 5000 TL kazanan zengin olmuyor diyoruz mantığın alırsa tabi!

Bu ortalama veriler hep memur maaşında denk gelir, bütün yıllara bakabilirsin.

Yani bir ülke zenginse, yine o zenginliğin aşağısında para alanlar olacağı için her halükarda işçi bulunur merak etme derdin buysa. Ama oradaki işçi emeğini alırken buradaki ultra fakir işçi çocuğuna bir PC almak için 12 ay çalışıp dişinden tırnağından arttırmak zorundadır. Araba almak içinse, 10 yıl çalışmak zorundadır. Mantığın alırsa tabi!

Ayrıca o sözleri sen diye kullanırken sana değil, ultra fakirlik içinde yaşayan herkese söylüyorum, yani genele alınmana gerek yok. Sen ortalama sınıf bile olabilirsin bilemem.

Son düzenleme:
2017 verilerine görenin neresini anlamadın. Şu anda kriz var zaten, 600 dolar ortalama çıkacaktır. O da 3300 TL civarı yapacaktır. Sen ultra fakirlik içinde yaşayınca 5000 TL kazanan zengin olmuyor diyoruz mantığın alırsa tabi!

Bu ortalama veriler hep memur maaşında denk gelir, bütün yıllara bakabilirsin.

Yani bir ülke zenginse, yine o zenginliğin aşağısında para alanlar olacağı için her halükarda işçi bulunur merak etme derdin buysa. Ama oradaki işçi emeğini alırken buradaki ultra fakir işçi çocuğuna bir PC almak için 12 ay çalışıp dişinden tırnağından arttırmak zorundadır. Araba almak içinse, 10 yıl çalışmak zorundadır. Mantığın alırsa tabi!

Ayrıca o sözleri sen diye kullanırken sana değil, ultra fakirlik içinde yaşayan herkese söylüyorum, yani genele alınmana gerek yok. Sen ortalama sınıf bile olabilirsin bilemem.
Örnek sayılar veriyorum, aşırı derece inceye kaçmaya gerek yok.
Ülkeler arası refah farkını biliyorum. Zenginliğin azınlık mı çoğunluk mu olduğunu tartışıyorduk.
Orta sınıf bile olamam, student.

Devletin de parası yok ki nasıl zam yapsın? Kendilerine lüks makam arabaları almaya her zaman paraları vardır ancak memura 5 kuruş zam yapsalar sanki ülke iflas edecek gibi davranıyorlar.

Umarım bu ülke hakkında atıp tutanlar ileride siyasete atılıp yakındıkları şeyleri düzeltirler.

Birileri oturduğu koltuktan kalkarsa belki başkaları düzeltme fırsatı bulabilir ama Bületn Arınç'ın(!) da dediği gibi eğer kalkmıyorlarsa altlarına sıçmışlar demektir.

Ülkede bütün yayın organları parti propagandası yaparken adil seçim olsun, iktidar değişsin demek için de nasıl bir kafa lazım, anlat bize biraz.

Kaldi ki ülke artık düzeltme eşiğini çoktan geçti. 16 senedir ülkeyi yönetenlerin pisliğini bir sonraki gelen mi temizlemek zorunda?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı