Asgari ücret tahminleriniz ne yönde?

7800-8000 arasında ancak bu olduktan sonra.

Ekmek 10-12 TL
1 litre sıvı yağ 80-100 TL fiyatlarına çıkacak değişen bir şey olmadığı gibi daha da berbat hale gelecek.

7800-8000 arasında ancak bu olduktan sonra.

Ekmek 10-12 TL
1 litre sıvı yağ 80-100 TL fiyatlarına çıkacak değişen bir şey olmadığı gibi daha da berbat hale gelecek.
Benim yakındığım da bu zaten.Sadece birimler artıyor,birimler artınca da gözümüze süslü gözüküyor.
Yukarı verdiğim örnek gibi ; 8K maaş alıp ekmeğe 10 TL vermek mental sağlık bozar.

Hadi ithal olan ürünlerin kur yüzünden artmasını anlıyorum peki ekmek neden 5 TL ? Un,yağ,maya üretilmiyor mu bu ülkede.Veya ekmeği yapan ustaları yurt dışından mı getiriyorlar..
Araç fiyatlarının artmasını anlarız çünkü yurt dışından alıyoruz peki araç sigortası,muayenesi,vergisi neden artıyor bunların dövizle ne kadar ilgisi var ki ?
Telefon fiyatlarının artması gayet doğal hadi bunu da anladık,peki telefon faturaları neden üç katı artıyor ? GB leri dakikaları da mı ithal ediyoruz..
Bu şekilde tonlarca örnek gösterilir.
Her şey hammaddeden ibaret değil. En başta elektrik olmak üzere dükkan kirası, odun gibi bir çok masrafı var işletmelerin. Aynı şekilde telekomünikasyon şirketlerininde saydıklarımdan elektriğe ek olarak personel ve elektronik olarak bir çok masrafı var. İşe çok basit bir gözle bakıyorsunuz.

Peki ya diğerleri ? 😁
Diğerleri derken "Döviz artınca her şey neden artıyor?" Demek istiyorsanız şöyle söyleyeyim:
Petrol döviz ile geliyor bu ülkeye. Lojistik de her alanda gerekli olduğu için fiyat artıyor. Örneğin İstanbul da yapılan bir oyuncağı Ankara'ya götürürken daha fazla benzin parası verirse firma dolayısıyla zam yapmak zorunda kalır.

Her şey hammaddeden ibaret değil. En başta elektrik olmak üzere dükkan kirası, odun gibi bir çok masraf var. Aynı şekilde telekomünikasyon şirketlerininde saydıklarımdan elektriğe ek olarak personel ve elektronik olarak bir çok masrafı var. İşe çok basit bir gözle bakıyorsunuz
Elektriği bütün Dünya ülkeleri kullanıyor,odunu yabancıda yakıyor,işçiyi yabancı da çalıştırıyor.Onlar 1 etkilenirken biz neden 21 etkileniyoruz ? Ben hiçbir ülkede 180 dolar telefon faturası ödendiğini,250 dolar internet faturası ödendiğini düşünmüyorum.
Süte 10 dolar veren bir ülke var mı mesela ?

Ülkenin çökmesine çok az kaldı hocam bunların hiçbir anlamı yok.
Sinir küpü olacağımı bile bile açtım bi konu hadi hayırlısı gene tansiyonum fırladı vallahi.

Elektriği bütün Dünya ülkeleri kullanıyor,odunu yabancıda yakıyor,işçiyi yabancı da çalıştırıyor.Onlar 1 etkilenirken biz neden 21 etkileniyoruz ? Ben hiçbir ülkede 180 dolar telefon faturası ödendiğini,250 dolar internet faturası ödendiğini düşünmüyorum.
Süte 10 dolar veren bir ülke var mı mesela ?
Diğer ülkelerle senin ülkenin ulaşım, elektrik vb. maliyeti bir mi? Anlamak bu kadar zor olmamalı.

Asgari ücreti arttırmak bir fayda sağlamaz alım gücü arttırılmalı bugün bir hamburger menüsü 100 TL olduysa oturup bir düşünülmeli ki bu 2021 yılbaşında 30-40 TL idi her geçen gün artan fiyatlar ekonominin gidişatını da bozdu bugün gidin adan zye her şey uçuk ve pahalı asgari ücret tahminim düz 7000 TL olur daha da artarsa vay halimize aslında asgariye çalışan insanlar için kötü ama asgariye zam geldiği zaman 2 katından fazla halka yansıyor bir şey fark etmiyor ülkecek kafamız tuhaflaştı bilemiyorum.

Asgari ücreti arttırmak bir fayda sağlamaz alım gücü arttırılmalı bugün bir hamburger menüsü 100 TL olduysa oturup bir düşünülmeli ki bu 2021 yılbaşında 30-40 TL idi her geçen gün artan fiyatlar ekonominin gidişatını da bozdu bugün gidin adan zye her şey uçuk ve pahalı asgari ücret tahminim düz 7000 TL olur daha da artarsa vay halimize aslında asgariye çalışan insanlar için kötü ama asgariye zam geldiği zaman 2 katından fazla halka yansıyor bir şey fark etmiyor ülkecek kafamız tuhaflaştı bilemiyorum.
Yok hocam bizim ülkemiz da maliyetler çok yüksekmiş ondan hep bu zamlar.
Elin gavuruna elektrik normal geliyor da,bizim evlerimize altın altyapı döşenip geliyor ya o yüzdendir.

Yeni konular

Geri
Yukarı