Asgari ücrete ne kadar zam gelir?

Hocam, maksimum 3300 olacaktır muhtemelen. O da onaylanırsa. :) Normal şartlar altında standart olarak 300 TL arttırırlar, 3100 olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
2002 de net asgari ücret 184₺. Araştırmadan bilmeden nasıl bu kadar emin konuşuyorsunuz aklım almıyor. Niye bu kadar kükrediğini anlayamadım ben. Adam sadece gerçek veri yazmış. Kendi görüşünü vs. belirtmemiş. Şuan her şey çok daha iyi dememiş?
Bu arada net asgari ücret Minimum 3.350₺ olacaktır. 3.000₺ 3.100₺ diyen arkadaşların ekonomi bilgisini merak ettim cidden :D
Dolar arttı her şey pahalılandı diye demiyorum bunu. Tahminim net olarak 3.380 - 3.440 aralığında olacaktır.
Bir şeyi fark ettim. Türkiye öyle bir kutuplaşmış ki artık iki taraf da ne yazıldığını bile okumuyor. Adama diyorum ki 2002 yılında dolar şu fiyattı, asgari ücret şuydu, adamın verdiği cevap tamamen alakasız. "Ek olarak Dolar 1.5 TL iken asgari ücret en az 600 YTL idi. 184 TL zamanı 1980'lerdeydi" Dolar 2002-2009 arası sabitti zaten hep. Yani velhasıl-ı kelam, benim zaten burada bahsettiğim şey 20 yılda en çok etkilenen kesim orta kesimdir, sonra alt kesim gelir. Bunun da sebebi asgari ücreti enflasyona karşı güçlü tutmaktır. Tek bir örnekle de ne demek istediğimi anlatayım.

Yıl 2002 - Asgari ücret 180 tl iken mühendis veya beyaz yaka çalışan maaşı 1000 tl
Yıl 2021 - Asgari ücret 16 kat arttı ama mühendis veya beyaz yaka çalışan maaşları maksimum 8-9 kat artmıştır. Yani enflasyondan orta kesim daha fazla etkilenmektedir.

Umarım anlatabilmişimdir derdimi.

Asgari ücret bence daha fazla artmamalı. Yani asgari ücret arttıkça kullandığımız ürünlerin fiyatı da artıyor. İlk amaç, döviz ve enflasyonu düşürmek olmalı diyeceğim ama o da imkansız. Asgari ücret artınca alım gücümüz de artacak fikriniz varsa şimdiden söyleyeyim yanılıyorsunuz.

Yani artsa da değişen pek bir şey olmayacak.

2021'de aldığın x ürünü 2022'de aynı fiyata alabilecek misin? önemli olan bu alım gücü düzelmedikçe o asgari ücretin bir değeri yok bana göre.

Asgari ücret bence daha fazla artmamalı. Yani asgari ücret arttıkça kullandığımız ürünlerin fiyatı da artıyor. İlk amaç, döviz ve enflasyonu düşürmek olmalı diyeceğim ama o da imkansız. Asgari ücret artınca alım gücümüz de artacak fikriniz varsa şimdiden söyleyeyim yanılıyorsunuz.

Diğerleri düşürülemediği için asgari ücret artırılıyor zaten. Eğer döviz ve enflasyonu düşürebilseler asgari ücret yıllarca sabitte kalabilir bunda sorun yok.
Ancak mecbur arttıracaklar. O da 360-370 USD arasına gelir. Çünkü her ocak zammında dolar karşılığı oraya gelir. Sonra asgari ücret hızla erimeye başlar.

Bu saatten sonra 3500 lira yap istersen ne enflasyonun ne doların önüne geçebilirsin ertesi gün ekmek 4 lira olacak. Çöken sistem ve çöken hükümet değişmedikçe fakirleşmeye mecburuz.

Ayrıca 2002 de asgari ücretle çalışan oranı %10-15 civarındayken bu bugün %55-60 lara gelmiş durumda.
Bu saatten sonra 3500 lira yap istersen ne enflasyonun ne doların önüne geçebilirsin ertesi gün ekmek 4 lira olacak. Çöken sistem ve çöken hükümet değişmedikçe fakirleşmeye mecburuz.
Merak etmeyin evergrande gibi büyük borçları olan şirketler yeni bir 2008 krizine neden olacak ve ardından dünya ve ülkemiz tekrar dolar bolluğu yaşayıp kısmi refah sürecine girecek. Bu da 2023-2024 yıllarına denk geliyor.

Geri
Yukarı