Aşı olmak orucu bozuyor mu?

Aşı oluyoruz, maske niye takıyoruz o zaman saçmalığa bak.
Aşı olmayan başkalarına virüs bulaştırma ihtimalini azaltmak için. Dünya sadece kendilerinizden ibaret değil, toplum içinde başkalarını da düşünmek zorundasın hayati konularda.

Vücudumuzda bağışıklık yok mu?
Ölen milyonlarca insanın da bağışıklığı vardı...

Hiçbirine inanmıyorum.
Ailende doktor olsaydı bu işin inançla ilgili olmadığını anlardın. Milyonlarca insan günlerce nefes alabilmek için yalvararak çırpınarak öldüler. Hayatımda ağladığını görmediğim, duygusuz dediğim doktor akrabalarım ve tanıdığım aile dostlarının ağladığını gördüm. Kendi kendinize zırvalıklara inanmaya devam edin.

Hocam ben aşıya inanmıyorum. 1 yılda aşı mı bulunur?
Bilmediğin konuda konuşma. Corona dediğin virüs yıllardır bilinen, hayvanları etkileyen ancak insan protein yapısına tutunabilecek mutasyonları henüz görülmemiş bir virüstü. Hayvanlar için yıllardır aşısı var, şu anda kullanılan aşılar da bu eski aşıların virüsün şimdiki değişikliklerine göre bazı dizilimlerinin eklenmiş/değiştirilmiş halinden ibaretler.

@Lord Raiden Ölenlere de dersin artık hayati bir şey değil aşı diye. Aşı elimizde daha erken olsaydı o ölen milyonlarca insanın en az %95'i şu anda hayatta olacaklardı. Gerçekten hayati mesele değilmiş...

Aşı olmayan başkalarına virüs bulaştırma ihtimalini azaltmak için. Dünya sadece kendilerinizden ibaret değil, toplum içinde başkalarını da düşünmek zorundasın hayati konularda.

Ölen milyonlarca insanın da bağışıklığı vardı...

Ailende doktor olsaydı bu işin inançla ilgili olmadığını anlardın. Milyonlarca insan günlerce nefes alabilmek için yalvararak çırpınarak öldüler. Hayatımda ağladığını görmediğim, duygusuz dediğim doktor akrabalarım ve tanıdığım aile dostlarının ağladığını gördüm. Kendi kendinize zırvalıklara inanmaya devam edin.

Bilmediğin konuda konuşma. Corona dediğin virüs yıllardır bilinen, hayvanları etkileyen ancak insan protein yapısına tutunabilecek mutasyonları henüz görülmemiş bir virüstü. Hayvanlar için yıllardır aşısı var, şu anda kullanılan aşılar da bu eski aşıların virüsün şimdiki değişikliklerine göre birkaç dizilim eklenmiş/değiştirilmiş halinden ibaretler.

Hocam hasta olan evden çıkmasın o zaman ben virüsten beri sadece markete gidip geliyorum. Benim de virüsten dedem öldü o virüs aşıları vücuda çok zarar veriyor. Adam hastaysa git temiz hava olan doğal bir yere götür.

Birazcık vakalar azaldı diye hemen eski hale döndürmeye çalışıyorlar yine vakalar artıyor. Sınavlar iptal olabilirdi zaten çalışmayan tembel olan adam seneye de sınıfta kalır onda sonraki seneye de ne bu sınav isteği.

Hocam hasta olan evden çıkmasın o zaman ben virüsten beri sadece markete gidip geliyorum
Hastalık belirtileri göstermeyen kesimden de olsan, henüz virüsün yayılma döneminde de olsan o virüs seninle temasta bulunmuşsa başkalarına bulaştırma ihtimalin var demektir. Virüsü kaptığın anda hasta olmuyorsun, bağışıklık sistemi ve virüs miktarına göre bunun bir yayılım süreci var. Bu süreçte hasta olup olmadığını bilemezken bu virüsü yayıyorsun yine.

O virüs aşıları vücuda çok zarar veriyor.
Öyle bir şey yok. "Yüz binlerde bir" olarak görünen büyük komplikasyon görülüyor. Binlerde bir olarak da orta komplikasyonlar var. Sen milyarlarca insana aşı yapıp, çok küçük bir kısmın beklenmedik komplikasyondan etkilenmesini mi mantıklı buluyorsun yoksa çok çok küçük bir komplikasyon riski için yüz milyonlarca insanın ölümüne neden olmayı mı mantıklı buluyorsun?

Şu anda sağlık sistemleri çalışırken bile bu virüsün öldürme oranı %3 civarlarında. Birkaç yıl içinde virüsün herkese yayılması ve sağlık sistemlerinin hiçbir şekilde çalışmayacağı senaryoda bu öldürme düzeyinin ne kadar yüksek olacağını bilsen ağzın açık kalırdı. Doktorlar ve devletler bu virüsten şu anda neden bu kadar çok korkuyorlar anlardın. Aynı anda 20-30 milyon kişinin hasta olduğu durumda bile 1 yılda milyonlarca kişi öldü, aynı anda yüz milyonların hasta olduğu senaryoda ne kadar kişi ölür bir hesapla.

Hastalık belirtileri göstermeyen kesimden de olsan, henüz virüs yayılma döneminde de olsan o virüs seninle temasta bulunmuşsa başkalarına bulaştırma ihtimalin var demektir. Virüsü kaptığın anda hasta olmuyorsun, bağışıklık sistemi ve virüs miktarına göre bunun bir yayılım süreci var. Bu süreçte hasta olup olmadığını bilemezken bu virüsü yayıyorsun yine.

Öyle bir şey yok. "yüz binlerde bir" olarak görünen büyük komplikasyon görülüyor. Binlerde bir olarak da orta komplikasyonlar var. Sen milyarlarca insana aşı yapıp, çok küçük bir kısmın beklenmedik komplikasyondan etkilenmesini mi mantıklı buluyorsun yoksa çok çok küçük bir komplikasyon riski için yüz milyonlarca insanın ölümüne neden olmayı mı mantıklı buluyorsun?

Şu anda sağlık sistemleri çalışırken bile bu virüsün öldürme oranı %3 civarlarında. Birkaç yıl içinde virüsün herkese yayılması ve sağlık sistemlerinin hiçbir şekilde çalışmayacağı senaryoda bu öldürme düzeyinin ne kadar yüksek olacağını bilsen ağzın açık kalırdı. Doktorlar ve devletler bu virüsten şu anda neden bu kadar çok korkuyorlar anlardın. Aynı anda 20-30 milyon kişinin hasta olduğu durumda bile 1 yılda milyonlarca kişi öldü, aynı anda yüz milyonların hasta olduğu senaryoda ne kadar kişi ölür bir hesapla.
Konu çok uzadı inşallah ceza yemem.

Benim için insanların ölmesi hiçbir ifade etmiyor her gün cinayet, kavga, adam öldürme var.
Senin için, senin çevreni etkilemediği sürece... Nasıl bu kadar dar bir perspektiften bakıyorsunuz bu olaylara anlamıyorum. Gel bak sana madde madde anlatayım.

1- Sen ve senin gibi "umursamayanlar" bu virüsü de umursamadığınız için hem kendinize bulaşma riskini artıyorsunuz hem başkalarına bulaştırma riskini yükseltiyorsunuz.

2- Sen umursamadığın bu virüsle temas ettiğinde bunu sevdiğin insanlara da kısa süre içinde bulaştıracaksın.

3- O kişilerin bazıları hastalığı ağır geçirecek, belki de bazıları ölecek. Benim ailemde 3 kişi öldü geçen yazdan beri. Kuzenimin annesi, annemin kuzeni ve biraz daha uzak olan başka bir akraba daha. Hepsi Çeşme merkez mezarlığında yatıyorlar şu anda aile kabristanlarında.

4- Buradaki senaryoda sadece sen yoksun, milyonlarca başka kişi de senin gibi düşünüyor. Ne oluyor sonra? HOLY CORONA!

5- Bu umursamamazlık nedeniyle virüs kısa sürede yüz milyonlarca insana bulaşacak. Bu durumda ne olacak? Bütün sağlık sistemi çökecek, her gün yüksek miktarda virüse maruz kalmış olan sağlık personelinin önemli bir kısmını da kaybedeceksin.

6- Çöken sağlık sisteminin sonucu ne? Hasta olduğu zaman hastaların ihtiyaç duyan %5'lik kısmını kurtaran respiratörler kullanılamayacak. Bu durumda ağır hasta olanların hepsi ölecek.

7- Virüsün sürekli çoğaldığı ve herkese yayıldığı bu senaryoda insanların virüsle temasları şimdikine göre onlarca kat fazla olacak. Aynı anda ne kadar çok virüsü bedenine alırsan hastalığı o kadar ağır yaşarsın. Sonuç olarak tam da bu nedenden dolayı bu %5'lik ihtiyaç bir anda herkes için zorunlu olacak.

8- Sağlık sistemin ve personelin olmadığı için sen, senin sevdiğin herkesin içinde olduğu bütün insanlar bu hastalığı çok ağır atlatacak.

9- Sen kurtulsan bile senin sahip olduğun düşünce yapısından dolayı sevdiğin pek çok insan bağışıklık sistemi güçlü ve "şanslı" olan insanların içinde olamayacak. Sen de dahil herkes sevdiği kişileri kaybedecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı